Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia15 czerwca 201808:31

Zdobądź swój szczyt i spełniaj marzenia

Zdobądź swój szczyt i spełniaj marzenia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Młoda, uśmiechnięta blondynka, od zawsze zaraża innych swoją pozytywną energią. Od 3 roku życia towarzyszy jej rdzeniowy zanik mięśni, później wylądowała na wózku, mimo to realizuje swoje pasje związane z górami i namawia innych do spełniania swoich marzeń.

Pełna pasji kobieta, zdobyła jako pierwsza osoba z SMA (rdzeniowy zanik mięśni) w Polsce uprawnienia nurkowe. Wzięła udział w wyprawie na najwyższe wzniesienie Afryki - Kilimandżaro, a także zdobyła najwyższe szczyty Polski - Rysy i Mnicha. Poznajmy Angelikę, kobietę, która pokonuje lęki i słabości, by spełniać swoje marzenia.

Anna Obuchowska: Skąd u ciebie wzięła się taka pasja związana ze wspinaczkami górskimi?

Angelika Chrapkiewicz-Gądek: Urodziłam się i wychowałam w Zakopanem. Każdego dnia spoglądałam na nasz cud natury, Tatry. Rodzice zabierali mnie i mojego brata na górskie wycieczki, licząc, że rozbudzą w nas miłość do gór i do ekstremalnych przeżyć. Pamiętam ważny moment. Kiedy jeszcze jako dziecko poruszałam się o własnych siłach zrobiliśmy wycieczkę Drogą pod Reglami. Nastąpiło załamanie pogody. Pamiętam, że byliśmy przemoknięci, ale szliśmy dalej. Naszym celem była Wielka Krokiew. Wówczas jako mała dziewczynka mocno dostałam w kość, bo miałam mało sił i jeszcze trzęsłam się z zimna. Rodzice jednak nas nie zatrzymali, bo wiedzieli, że albo to nas zahartuje albo nie. Byłam z siebie bardzo dumna i wtedy TO poczułam! Drugi, już bardziej świadomy moment rodzącego się uczucia do gór, był wówczas kiedy miałam 15 lat. Poruszałam się już na wózku. Marzyłam żeby znaleźć się gdzieś wyżej niż Morskie Oko. Przyjaciele zaproponowali mi wspólne wyjście do Doliny Pięciu Stawów Polskich metodą na „barana”. Byli doświadczeni w górach. I właśnie podczas tej wyprawy moje serce wypełniła miłość. Chłonęłam każdy moment, każdy widok. Poczułam się naprawdę szczęśliwa. Frajda z tej wycieczki rozbudziła mój apetyt i już wiedziałam, że będę wracać w góry jeszcze wielokrotnie.

A.O.: Brałaś udział w wyprawie na Kilimandżaro - nie bałaś się takiej ciężkiej wyprawy?

A.C.G.: Oczywiście, że się bałam. Taka wyprawa to nie lada wyzwanie. Najwyższy szczyt Afryki, inny kontynent i uczestnicy, których spotykasz pierwszy raz w życiu i z którymi tworzysz zespół -  to wymagało odwagi. Lecz odwaga jest tam, gdzie pojawia się strach, a mimo to działasz! To było jedno z najważniejszych dla mnie przeżyć. Nauczyłam się na tej wyprawie bardzo wiele.

A.O.: Wydałaś swoją pierwszą książkę: „ Zdobądź swój szczyt”. Jaką podróż najlepiej wspominasz i dlaczego?

A.C.G.: Tak, jest w niej zapis wielu moich przygód i przemyśleń, po to by zainspirować innych do spełniania marzeń. Każda podróż wnosi coś wartościowego do mojego życia, przesuwa horyzont. W książce opisałam przygody między innymi w Tajlandii i Kambodży, niedawno jednak wróciłam z Namibii i mam kolejny bagaż cudownych doświadczeń. Być może znajdzie miejsce w drugiej książce.

A.O.: Dużo podróżujesz po Polsce i świecie. Czy zdarzyły ci się jakieś zabawne historie?

A.C.G.: Bardzo wiele było takich sytuacji. Każda podróż jest inna, za każdym razem spotykam wiele ciekawych osób, które niejednokrotnie kończą się długimi relacjami i zabawnymi historiami. Zapewne będę miała możliwość opowiedzieć wam kilka w Raciborzu.

A.O. : Jako osoba na wózku codziennie udowadniasz, że niepełnosprawność nie powinna przekreślać marzeń. Jaką radą chciałabyś się podzielić z innymi, którzy uważają, że wózek to koniec świata?

A.C.G.: Moja rada brzmi: skupcie się na rzeczach, w robieniu których niepełnosprawność wam nie przeszkadza i nie skupiajcie się na tym, co wam uniemożliwia. Nawet jeśli wydaje wam się coś trudne, szukajcie rozwiązań i wychodźcie z inicjatywą. Nie pozwólcie, aby wasz duch był niepełnosprawny, tak jak wasze ciało.

A.O.: Jakie plany na najbliższe lata związane z podróżami chciałabyś zrealizować?

A.C.G.: Nie mam jeszcze konkretnego kierunku, wiem tylko jedno: będzie daleki.

A.O.: Co chciałabyś przekazać innym, którzy chcą spełniać swoje marzenia, ale tego nie robią?

A.C.G.: Myślę, że rada, o którą pytałaś w odniesieniu do osób z niepełnosprawnością jest uniwersalna. Nie skupiajmy się na tym czego nam brakuje, tylko szukajmy pomysłu, rozwiązań i drogi, by spełnić swoje marzenie. Każdy z nas ma tak wiele, tylko zapomina o tym, że życie jest zbyt krótkie, aby siedzieć w miejscu i nie realizować marzeń.

A.O.: Kto jest dla ciebie największym autorytetem i dlaczego?

A.C.G.: To bardzo obszerny temat. Mam wiele autorytetów w różnych dziedzinach życia. Ale takim największym była moja mama. To ona przekazała mi najważniejsze dla mnie drogowskazy - lekcję, że warto cieszyć się życiem, realizować pasje, to co się czuje i chłonąć każdy dzień. Lubię też inspirować się innymi, bo ich sukcesy są dla mnie nadzieją i siłą, że warto działać.

Angelika Chrapkiewicz-Gądek przyjedzie do Raciborza w październiku na Raciborskie Wiatraki, gdzie opowie o swoich przygodach, podróżach i zainspiruje każdego do spełniania swoich marzeń. Będzie można również kupić książkę autorki: „Zdobądź swój szczyt”.

Zdjęcia z oficjalnego Fanpage Angeliki

Autor: Anna Obuchowska,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności22 maja 202412:41

Powołano nową prezes Wodociągów Raciborskich

Powołano nową prezes Wodociągów Raciborskich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
53
red., źródło zdjęcia: hawle.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.05.2024
17 maja 202412:11

Nasz Racibórz 17.05.2024

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.