Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia17 listopada 201813:27

Utracone pałace ziemi raciborskiej – Sławików

Utracone pałace ziemi raciborskiej – Sławików  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Rudnik:

Jesienna aura powoli odsłania niepowtarzalną architekturę, której obecny wygląd zawdzięcza rodzinie von Eickstedt – pisze Łukasz Bordo pokazując zdjęcia obiektu okiem drona. 

Ziemia raciborska usiana jest obiektami zabytkowymi. Czasem nawet nie jesteśmy świadomi ich bliskości. Praktycznie w każdej miejscowości znajduje lub znajdował się pałac, pałacyk lub dworek. Bardziej lub mniej efektowny w zależności od zamożności okolicznych właścicieli ziemskich. Jednym z takich obiektów, które mogłoby nosić miano perły ziemi raciborskiej jest Zespół Pałacowo-Parkowy w Sławikowie. Tak mogło być, ale na razie jest skarbem utraconym.

Przejeżdżając przez wieś Sławików w gminie Rudnik łatwo można przegapić ruiny pałacu, które zatopione są w bujnej zieleni, szczelnie oplatającej bryłę. Dopiero jesienna aura powoli odsłania niepowtarzalną architekturę, której obecny wygląd zawdzięcza rodzinie von Eickstedt. Rodzina ta, oprócz pałacu w Sławikowie, swoje włości posiadała w Grzegorzowicach, Suminie (powiat rybnicki) i Rudołtowicach (powiat pszczyński).

Czas powstania pałacu nie jest do końca określony. Niektóre źródła mówią, że rezydencja powstała w XIX wieku, jednak budowę w tym miejscu posiadłości wiąże się też z rycerzem Fryderykiem Grzegorzem von Lautensac, który był właścicielem tutejszych dóbr ziemskich od 1731 roku i właśnie tutaj znajdowała się jego kwatera. Zatem rezydencja powstała tutaj przynajmniej w XVIII wieku. Uwarunkowanie i topografia terenu może przypuszczać, że przed pałacem mógł w tym miejscu stać inny obiekt, być może nawet spełniający funkcje obronne. Wzgórze dominuje nad doliną Odry, więc jest dobrą lokalizacją dla zamku.

Na przestrzeni lat rezydencja zmieniała swoich właścicieli. Przez pewien okres należała do rodziny Eichendorffów, którzy z powodów finansowych zaniedbali siedzibę w Sławikowie. W 1831 roku posiadłość przeszła w ręce Ernsta von Eickstedt, który osiadł tutaj i w krótkim czasie zlecił swojemu bratu, architektowi z wykształcenia, przygotowanie projektu pałacu. Niestety, Ernst nie dożył przebudowy pałacu. Została ona dokończona przez jego syna Ernsta Fryderyka juniora, który m.in. wzniósł drugie piętro nad budynkiem pałacowym i dobudował arkady które pełniły funkcję oranżerii. W czasie II wojny światowej pałac został zniszczony w trakcie walk pomiędzy Niemcami a Rosjanami. Do dziś budynek nosi ślady tamtych walk. Rozkradziony i wyniszczony popada w ruinę do czasów obecnych.

Wspaniałość tej szlacheckiej siedziby można podziwiać już jedynie na fotografiach lub patrząc na ruiny próbować wyobrazić sobie jego wygląd w okresie świetności tutejszej siedziby. Dzisiaj żeby zobaczyć pozostałości rezydencji Eickstedtów trzeba przebić się przez gęste zarośla. Mimo swojego stanu pałac w dalszym ciągu zachwyca. Choć dach i większa część stropów zawaliła się, zewnętrzne ściany pałacu zachowały się w całkiem dobrym stanie. Las okalający rezydencję z przypałacowym ogrodem mało ma wspólnego. Kiedyś pewnie był piękny.

Wzdłuż linii drzew ciągnął się niegdyś niewielki mur wyznaczający granice posiadłości. Na samym końcu niewielkiego lasu znajduje się mauzoleum rodziny Eickstedtów. Elewacja i pozostałość tego co po nim zostało nosi widoczne ślady prowadzonych w tym miejscu walk w okresie II wojny światowej. Cały las rozsiany jest kamiennymi elementami zdewastowanego mauzoleum i pałacu. Wewnątrz głównego budynku nie ma co zwiedzać i raczej wycieczki do jego środka nie należą do bezpiecznych. Tabliczki wokół obejścia wręcz zabraniają wejścia do wnętrza pałacu, ponieważ jego konstrukcja grozi zawaleniu.

Pałac w Sławikowie choć w opłakanym stanie, dalej może nosić status jednej z perełek zabytków ziemi raciborskiej. W Tworkowie znalazły się fundusze aby tamtejsze ruiny pałacu trwale zabezpieczyć przed dalszą degradacją. Rezydencja Eickstedtów również zasługuje przynajmniej na zachowanie obecnego stanu technicznego. Choć już tylko w postaci trwałych ruin, dalej może być ciekawą atrakcją turystyczną i miejscem plenerowych wydarzeń kulturalnych. Pamiętajmy i dbajmy o swoje dziedzictwo. Cudze chwalicie … a o swoje nie dbacie.

Łukasz Bordo

Autor: Łukasz Bordo, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 kwietnia 202517:36

Zmarł ks. Andrzej Kałuża, były proboszcz z Borucina

Zmarł ks. Andrzej Kałuża, były proboszcz z Borucina - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Marian Wasiczek
Reklama
Aktualności25 kwietnia 202507:00

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Nadchodzący weekend obfitował będzie w wiele ciekawych wydarzeń. Sprawdź, co będzie się działo w Raciborzu i okolicach.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 kwietnia 202518:02

II LO żegna swoich maturzystów. Są gotowi do podboju świata

II LO żegna swoich maturzystów. Są gotowi do podboju świata - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

150 uczniów z pięciu klas czwartych Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza opuściło dziś mury swojego liceum. W styczniu bawili się na studniówce, a dziś zakończył się dla nich ostatni semestr. "Stajecie u progu nowego życia, jesteście gotowi do podboju świata" - żegnał ich dzisiaj, 25 kwietnia, dyrektor Maciej Malinowski.

fot. Mirosław Basista, FotoPerla.eu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport25 kwietnia 202514:29

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Nadchodzący weekend po raz kolejny wypełniony będzie piłkarskimi emocjami. Rozegrane zostaną mecze na szczeblu od II ligi do C klasy Podokręgów Racibórz i Rybnik. Z kolei hali OSiR Racibórz czeka nas sportowa rywalizacja oldbojów z charytatywnym akcentem.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.