Sandplay Therapy – innowacyjna terapia zaburzeń wieku dziecięcego

Sandplay Therapy jest skuteczną i atrakcyjną dla dziecka metodą, która znajduje szerokie zastosowanie w terapii dzieci hospitalizowanych, chorych somatycznie, terminalnie lub doświadczających trudności emocjonalnych w związku z chorobą. Metoda jest także wykorzystywana w pracy z dziećmi z traumą, zaburzeniami emocji oraz dziećmi, z którymi utrudnione jest nawiązanie relacji emocjonalnej czy werbalnej, jak dzieci z afazją, autyzmem oraz dzieci znajdujących się w kryzysie. Terapia pozwala przezwyciężać trudności rozwojowe, pozwala odreagować emocje oraz umożliwia integrację przez dziecko takich problemów jak pożegnanie z bliskimi, śmierć czy samotność.
Sandplay Therapy jest także stosowana w pomocy dzieciom w radzeniu sobie z frustracją i agresją, przy takich problemach jak ADHD czy ADD. Podczas terapii mały pacjent tworzy trójwymiarowe sceny w piaskownicy określonych rozmiarów, używając piasku, wody i realistycznych figurek. Poprzez stworzenie obrazu w piaskownicy z udziałem terapeuty i odszukaniem jego znaczenia dziecko może dotrzeć do swoich emocji, nieświadomości i dać im rzeczywisty wyraz.
W obrazach dziecka odnajdywane są głębokie znaczenia leżące u podstaw problemów i stanowiące drogę do ich przezwyciężania. Pudełko z piaskiem stanowi przestrzeń pomieszczającą trudne emocje i umożliwia wyrażanie tego, co zbyt trudne lub tego, czego wypowiedzieć dziecko jeszcze nie potrafi.
Swobodna i chroniona przestrzeń – praca terapeutyczna w piasku może stać się dla dziecka rodzajem bezpiecznego, symbolicznego komunikowania tego, co inaczej mogłoby pozostać „niewypowiedzianą prawdą”. Dziecko pozostawiając trudne emocje i treści „w piaskownicy”, oczyszcza się emocjonalnie, uzyskuje dostęp do pozytywnych emocji i pozbywa się negatywnego napięcia.
Anna Bzdak - psychoterapeuta
Zapraszam na konsultację do Gabinetu Psychoterapii Psychodynamicznej w Raciborzu
Racibórz, ul. Opawska 9,
oraz na stronę internetową http://psychoterapia-raciborz.pl/
Tel. 600 349 441












![200-lecie Sądu Rejonowego w Raciborzu. Jubileuszowe obchody w RCK [FOTO i WIDEO] 200-lecie Sądu Rejonowego w Raciborzu. Jubileuszowe obchody w RCK [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778870546dsc-3792-.jpg)




![Smok, ogień i magia na raciborskim zamku. Widowiskowe pokazy podczas festiwalu historycznego [FOTO i WIDEO] Smok, ogień i magia na raciborskim zamku. Widowiskowe pokazy podczas festiwalu historycznego [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778783352dsc-9937-.jpg)






![Dzień z prezydentem Raciborza. Wyjątkowa aukcja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy [FOTO i WIDEO] Dzień z prezydentem Raciborza. Wyjątkowa aukcja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778914939gemini-generated-image-3naq1w3naq1w3naq-2-.jpg)


![Procesja św. Urbana w Kobyli. Tradycja, która od wieków prowadzi przez pola [FOTO i WIDEO] Procesja św. Urbana w Kobyli. Tradycja, która od wieków prowadzi przez pola [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17789518471778947341tempimage060fuq-.jpg)





























Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.