Historia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Paweł Newerla pisze o cudzie gospodarczym XIX-wiecznego Ratibor
Historia na weekend. 170 tys. talarów zapłacił raciborski magistrat tytułem kosztów ulokowania stacji kolejowej w pobliżu centrum miasta. 20 tys. talarów musiano wyasygnować na wykupienie dodatkowych udziałów w spółce. Udostępniono ponadto sześć hektarów gruntów. Ale opłaciło się! To był początek raciborskiego cudu gospodarczego.
Wspomnieliśmy już, że magistrat Raciborza czynił starania, aby dworzec Kolei Wilhelma w Raciborzu znajdował się bliżej miasta, a nie - jak planowano – w pobliżu „Obory”. Takie ulokowanie dworca kolejowego nie przyczyniłoby się do rozwoju miasta. Przypominamy, że dworzec kolejowy „Koźle” ulokowano w Kędzierzynie, w związku z czym ta wieś się rozwijała i tam ulokował się przemysł. Podobnie w Raciborzu, gdyby dworzec był pod „Oborą”, między stacją kolejową a miastem powstałby jakiś nowy organizm, kosztem miasta Raciborza. Trzeba podkreślić, że ulokowanie stacji w pobliżu centrum miasta spowodowało poniesienie przez magistrat dodatkowych kosztów w wysokości 150.000 talarów, wykupienie dodatkowych udziałów w spółce w wysokości 20.000 talarów i udostępnienie 6 hektarów gruntów pod tereny kolejowe.
Przy okazji jednak ustalono z „Koleją Wilhelma”, że most kolejowy przez Odrę będzie wyposażony w dodatkową kładkę dla ruchu pieszego. Miało to ułatwić mieszkańcom po wschodniej stronie Odry dojście do miasta. Dotyczyło to szczególnie mieszkańców Płoni, którzy – idąc do miasta – musieli przejść przez most zamkowy. Trzeba sobie uzmysłowić, że most w biegu ul. Piaskowej, zwany „mostem Bernerta”, a w języku potocznym „mostem dwufenigowym” (ze względu na pobieraną opłatę), zbudowano dopiero w 1904 roku.
Czytaj KOLEJ NA ZIEMI RACIBORSKIEJ i jej wpływ na dzieje miasta.
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
Zator na Odrze za Rafako. Jak ma przepływać woda i ryby?
To pytanie zadaje nasz Czytelnik, pokazując na filmie i zdjęciach w czym problem. Mamy stanowisko Wód Polskich.
Więcej »Firma KOLTECH Sp. z o.o. poszukuje pracowników
Firma Koltech światowej klasy producent obrabiarek dla transportu szynowego poszukuje kandydatów na stanowisko: Pracownik Serwisu Obrabiarek oraz Monter Obrabiarek i Urządzeń.
Więcej »Rondo Zamkowe. Tak zagłosowali nasi Czytelnicy
Spośród 3111 głosów, jakie oddano w naszym plebiscycie, nazwa Rondo Zamkowe zdobyła aż 2081 (66,9 proc.).
Więcej »Wiele tysięcy złotych strat w pożarze kuchni w Bojanowie
Raport 998. Dziesięć interwencji odnotowali strażacy z PSP Racibórz w czasie minionego weekendu. Do najpoważniejszych zdarzeń doszło w Rudniku i Bojanowie. Sprawdź szczegóły interwencji.
Więcej »Aquapark H2Ostróg wymaga pilnej naprawy. W trosce o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo
Już 15 lutego powinny rozpocząć się prace naprawcze w aquaparku H2Ostróg. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców decyzję o ich przeprowadzeniu podjął prezydent Dariusz Polowy. Aquapark od 2015 roku boryka się z nawracającymi problemami z utrzymaniem odpowiednich parametrów jakości wody. Wynikają one z wad technicznych obiektu powodując wielokrotnie konieczność wyłączania z użytku poszczególnych niecek, a nawet całego obiektu. Miało to miejsce w grudniu 2018 roku. - Nie możemy sobie na to dłużej pozwolić – uważa prezydent – konieczna jest pilna naprawa systemu uzdatniania, dzięki której osiągniemy bezpieczeństwo bakteriologiczne. – podkreśla Dariusz Polowy.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Telegraf | Pokaż wszystkie » |