Powstanie film o raciborskich królach wina

Było już o Psince, Kinie Bałtyk, pomniku Matki Polki, kościołach NSPJ i św. Mikołaja, Temidzie i Pawle Newerli. Teraz duet Szczypiński&Mitręga bierze na tapetę winiarnię Przyszkowskich.
Stara winiarnia Przyszkowskich z 1900 r. istnieje do dziś przy ul. Zborowej, a ich willa zachowała się w zabudowie ul. Drzymały (Górnych Wałów). Winiarnia miała skład wyśmienitego węgierskiego wina Tokaj z własną restauracją przy Dworcowej (dziś Mickiewicza). Po wojnie działał tu Prodryn. Obecnie to ruina.
Przyszkowscy przejęli geszeft od raciborskiej rodziny żydowskiej Traube (wywodzi się z niej słynny chemik Moritz). Rozwinęli przedsiębiorstwo, dostarczając m.in. trunki na dwór królewski do Berlina. Nie byli jedyni w tej branży w Raciborzu. Stworzyli jednak firmę, której skala działalności wyszła daleko poza Racibórz, podobnie jak u familii Sobtzick (słodycze) czy Doms (wyroby tytoniowe).
- UNTITLED SZCZYPIŃSKI & MITRĘGA PROJECT - jeden z kilku naszych projektów filmowych oficjalnie zmienia nazwę na WINIARNIA PRZYSZKOWSKIEGO. Przygotowania do niego zaczęliśmy już w 2015 roku, a pomysłodawcą był Bodo Durlak. To będzie film o historii jedynego, zachowanego do dziś obiektu przemysłowego w historycznych granicach starego miasta, sięgającego swymi dziejami początku XX wieku. Premiera pod koniec 2018 roku - zapowiadają autorzy.
(w)
![Pierwsze efekty rewitalizacji raciborskiego Rynku. Odsłonięto teren wokół Kolumny Maryjnej [FOTO] Pierwsze efekty rewitalizacji raciborskiego Rynku. Odsłonięto teren wokół Kolumny Maryjnej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17872252641787224425dsc01676-.jpg)
![Włoskie smaki wróciły do Raciborza. Delikatesy Oliwa i Wino w nowym miejscu [FOTO i WIDEO] Włoskie smaki wróciły do Raciborza. Delikatesy Oliwa i Wino w nowym miejscu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1787238815dsc-6729-.jpg)







![Nowe mini-zoo w Lesie Obora coraz bliżej. Otwarcie dla zwiedzających dopiero w przyszłym roku [FOTO i WIDEO] Nowe mini-zoo w Lesie Obora coraz bliżej. Otwarcie dla zwiedzających dopiero w przyszłym roku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1787207849dsc-6507-.jpg)































Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany