Racibórz dla odkrywców. Kochbunkry w Ratibor

W Raciborzu natknąć się można na nie m.in. w okolicach mostu kolejowego na Ostrogu i węzła kolejowego przy Rafako. Kilka stoi również przy trasie kolejowej w okolicach Markowic i Nędzy. W tym artykule krótko postaramy się przybliżyć nieco, czym są te betonowe budowle i do czego służyły.
Rok 1944. Armia Radziecka przystąpiła do ofensywy na środkowym odcinku frontu i rozbiła hitlerowską Grupę Armii „Środek”. Sforsowała Bug i doszła do Wisły. Pod koniec lata czołowe jednostki Armii Radzieckiej i WP walczyły już w odległości ok. 80 km od wschodnich krańców Okręgu częstochowsko-piotrkowskiego, a 120-150 km od głównych jego ośrodków. W obliczu realnego zagrożenia rozpoczęto budowę sieci linii obrony (stellung) ciągnących się od południa aż na północ naszego kraju. Całość dostępna [tutaj].






![Majowy Koncert Muzyki Sakralnej w Raciborzu-Brzeziu [FOTO i WIDEO] Majowy Koncert Muzyki Sakralnej w Raciborzu-Brzeziu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1779046041dsc-4923-.jpg)













![Wielkie święto lokalnego sportu. 90‑lecie LKS Gamów [ZAPOWIEDŹ] Wielkie święto lokalnego sportu. 90‑lecie LKS Gamów [ZAPOWIEDŹ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17790511541000031323-.jpg)





























Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany