Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia16 sierpnia 201509:25

IPN odsłania tajemnice śląskiej historii - Sokoły kapitana Ebbinghausa

IPN odsłania tajemnice śląskiej historii - Sokoły kapitana Ebbinghausa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz: Jednym z przejawów niemieckiej działalności dywersyjnej na polskim Górnym Śląsku było tworzenie przez Abwehrę grup bojowych, mających w przypadku wybuchu wojny zapobiec próbom unieruchomienia przez wycofujących się Polaków przemysłu województwa śląskiego.

Sokoły kapitana Ebbinghausa. Sonderformation Ebbinghaus w działaniach wojennych na Górnym Śląsku w 1939 r.

Grzegorz Bębnik, Sokoły kapitana Ebbinghausa. Sonderformation Ebbinghaus w działaniach wojennych na Górnym Śląsku w 1939 r., Oddział IPN w Katowicach, Wydawnictwo LIBRON, Katowice-Kraków 2014, 567 s.

Jednym z przejawów niemieckiej działalności dywersyjnej na polskim Górnym Śląsku było tworzenie przez Abwehrę grup bojowych, mających w przypadku wybuchu wojny zapobiec próbom unieruchomienia przez wycofujących się Polaków przemysłu województwa śląskiego. Jednak wskutek działań polskiej policji, która w połowie sierpnia 1939 r. faktycznie rozbiła te struktury, niemieckie plany ulec musiały zmianie. Spośród zatrudnionych w Niemczech polskich obywateli, jak również uciekinierów z województwa śląskiego stworzono paramilitarną formację, z chwilą wybuchu wojny mającą przekroczyć granicę i zająć ważniejsze zakłady przemysłowe. Od nazwiska swego dowódcy, kapitana Ernsta Ebbinghausa, nazywana była ona Sonderformation Ebbinghaus lub Freikorps Ebbinghaus. Jeszcze przed rozpoczęciem właściwych działań wojennych, około godziny 3.00 dnia 1 września 1939 r. formacja ta przekroczyła granicę, atakując wybrane obiekty po polskiej stronie. Po początkowych sukcesach, wskutek kontrakcji polskich oddziałów, Sonderformation poniosła spore straty i zmuszona została do wycofania się. W następnych dniach bojownicy Ebbinghausa zaznaczyli swą obecność w walkach o Chorzów i Katowice, jak też w całym szeregu działań pacyfikacyjnych, wymierzonych przeciwko polskim żywiołom. Ostatnim akordem ich działalności było tworzenie w opanowanych miejscowościach województwa śląskiego pomocniczych formacji policyjnych, które najczęściej krwawo zapisały się w pamięci miejscowych.

Informacje na temat zakupu publikacji wydanych w Oddziale IPN w Katowicach można uzyskać: Punkt sprzedaży publikacji IPN w Katowicach, ul. Józefowska 102, 40-145 Katowice
pon.-pt. 7.30-15.30. Kontakt: Tomasz Gonet, tel. 32 207 01 27 e-mail: [email protected]. Sprzedaż wysyłkowa (zamówienia telefonicznie oraz drogą elektroniczną).

Można też pytać w księgarni Sowa przy Długiej

sokoly16082015

Autor: ,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.12.2025
18 grudnia 202521:43

Nasz Racibórz 19.12.2025

Nasz Racibórz 12.12.2025
11 grudnia 202519:49

Nasz Racibórz 12.12.2025

Nasz Racibórz 05.12.2025
8 grudnia 202511:20

Nasz Racibórz 05.12.2025

Nasz Racibórz 28.11.2025
27 listopada 202522:31

Nasz Racibórz 28.11.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.