Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia20 lutego 201509:26

Śląskie tradycje i obyczaje wielkopostne. Jak ten okres przeżywali nasi przodkowie

Śląskie tradycje i obyczaje wielkopostne. Jak ten okres przeżywali nasi przodkowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Popielcem rozpoczął się Wielki Post, a wraz z nim czas wstrzemięźliwości, umartwiania się i oczekiwania na najważniejsze dla chrześcijan Święta Wielkanocne. W jaki sposób nasze babcie i prababcie przeżywały post? Czy te tradycje są nadal aktualne?

Post dawniej, jak i dziś rozpoczyna środa popielcowa. Jakie tradycje dawniej wiązały się z tym dniem? - W środę popielcową chodzono do kościoła i posypywano głowy popiołem, który pochodził ze spalonych palm wielkanocnych. Dzień ten był pełen umartwień, zachowywano post ilościowy i jakościowy. Często przed Wielkim Postem wyparzano garnki, szorowano je popiołem, bo nie było płynów do mycia naczyń, a chciano się pozbyć resztek tłuszczu zwierzęcego z naczyń - mówi etnograf Julita Ćwikła z raciborskiego muzeum.

Jak opowiada etnograf, w poście przede wszystkim wystrzegano się tłustych potraw i ograniczano również spożycie mleka (starano się nie pić mleka w środy i piątki). Poszczono nie tylko w piątek, (wiele osób do tej pory nie spożywa mięsa w piątek), ale też i w środy. Post był surowy, najczęściej spożywano: żur, śledzie, wodzionkę, postne polewki i gotowaną brukiew. To był czas przednówku, w którym nie było już tak dużo zapasów zimowych, więc nie można było suto jadać. Posty i umartwianie się wiązały się  przede wszystkim z liturgią Kościoła Katolickiego, większość zwyczajów wielkopostnych nawiązuje właśnie do niej. Nikt w Wielkim Poście nie pomyślał nawet o uczestnictwie w zabawie, nie urządzano wówczas wesel ani hucznych zabaw. Najbardziej rozbudowane są zwyczaje wielkotygodniowe, które rozpoczyna Niedziela Palmowa, symbolizująca wjazd Jezusa do Jerozolimy, święci się wtedy palmy.

- Palmy na Śląsku były robione z witek wierzbowych, czyli popularnych bazi, które jako jedne z pierwszych zapowiadały przyjście wiosny. Po poświęceniu śląskie palmy były przechowywane w domach przez cały rok. Zatykano je za święte obrazy, stawiano na domowych ołtarzykach lub przybijano do drzwi, co miało chronić dom przed burzą i piorunem. Wierzono, że jak gromnica, mają moc odpędzania piorunów od domu - mówi Julita Ćwikła. Kultywowano także połykanie poświęconych bazi, które miały chronić przed chorobami gardła. Aby dodatkowo zapewnić dzieciom zdrowie i witalność, uderzano je palmą w ramię. - Dawniej wielkanocna palma miała wielkie znaczenie. Rolnicy robili z niej małe krzyżyki, które umieszczali na rogach pól, aby zapewnić sobie urodzaj - dodaje etnograf.

Dwa tygodnie przed Wielkanocą, w niedzielę zwaną "czorna niedziela" bądź "marzanio" zasłania się wizerunki Chrystusa na krzyżu. W tę niedzielę grupy dzieci z marzanką i marzaniokiem chodziły od domu do domu, śpiewały piosenkę "O Marzanka krasna rada gęsi pasła..." przeplatane przyśpiewkami na temat mieszkańców wsi. Za ten obchód otrzymywały rożne podarki, przeważnie słodycze. - Takie zwyczaje odbywają się jeszcze w Samborowicach i w Sudole. Żegnano tym sposobem nie tylko zimę, ale wszelkie zło, śmierć, choroby a nawet problemy alkoholowe (marzaniok miał w kieszeniach zatknięte puste butelki po alkoholu). Marzankę, która uosabiała  zło trzeba było obnieść po wsi, a za wsią zniszczyć (utopić bądź spalić) - opowiada Julita Ćwikła.

Największe znaczenie w poście miał Wielki Tydzień. W Wielki Czwartek następowało symboliczne zawiązanie dzwonów w kościele. Zamiast dzwonów i dzwonków w kościele rozbrzmiewają klekotki wielkopostne. Zwykle ministranci używają klekotek młoteczkowych, ale chłopcy chodzący po wsiach w Wielki Piątek mają i inne rodzaje klekotek - w Borucinie tragaczyki, w Pietraszynie burdak.

W Wielki Piątek zachowywano się jakby ktoś umarł, nie wolno było hałasować, przestrzegano ścisłego postu i uczęszczano na nabożeństwo wieczorne. - Podczas adoracji krzyża dzieci całowały figurkę Chrystusa na krzyżu, przy którym znajdowały zazwyczaj słodkie podarunki. W Wielki Piątek przed wschodem słońca całe rodziny chodziły nad rzekę, bądź strumienia. Obmywano twarz, ręce i nogi wierząc, że woda zapewni zdrowie i siłę. Podczas rytuału odmawiano modlitwę np.: "Obmyj mnie wodziczko, jak obmyłaś rany Chrystusa" - mówi Julita Ćwikła.

W Wielką Sobotę święcono pokarmy, ogień i wodę. Na Śląsku zwyczaj święcenia pokarmów w wielu miejscowościach przyjął się dopiero po II wojnie światowej. - Wiele starszych osób mówi, że tutaj nie święcono pokarmów, zwyczaj przyjął się dopiero po przybyciu ludzi z innych terenów Polski. Zwyczaj był kultywowany częściej w mieście niż na wsiach - dodaje Julita Ćwikła.

Fot. ekspozycja Muzeum w Raciborzu - wystawa "Rok obrzędowy nad Górną Odrą".

Autor: Aleksandra Harz, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności5 lipca 202522:58

Międzynarodowy Turniej Oldbojów o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice [FOTO i WIDEO]

Międzynarodowy Turniej Oldbojów o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W sobotę, 5 lipca na boisku KS Kolejarz Chałupki odbył się wyjątkowy sportowy festiwal – Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Oldbojów o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice. Organizatorem wydarzenia był KS Kolejarz Chałupki, który już od lat z powodzeniem integruje lokalną społeczność wokół piłki nożnej i tradycji sportowej, we współpracy z Gminą Krzyżanowice.

Th
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 lipca 202522:35

70 lat OSP w Nowej Wiosce [FOTO i WIDEO]

70 lat OSP w Nowej Wiosce [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

5 lipca Ochotnicza Straż Pożarna w Nowej Wiosce (gmina Krzyżanowice) obchodziła jubileusz siedemdziesięciolecia istnienia. Obchody jubileuszowe rozpoczęły się od Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Owsiszczach, którą odprawił ks. proboszcz Piotr Kuc. Następnie strażacy i ich goście przejechali do remizy w Nowej Wiosce, gdzie odbyła się uroczystość.

Th
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.