Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia29 marca 201410:20

Odkrycia w Kornicach. Na tropie tajemniczych koczowników

Odkrycia w Kornicach. Na tropie tajemniczych koczowników  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Pietrowice Wielkie:

Badania ratunkowe w Kornicach (gm. Pietrowice Wielkie) dostarczyły archeologom nie tylko 50 tys. zabytków wydobytych z ziemi, ale także śladów istnienia kultur, których w tym miejscu zupełnie się nie spodziewano.  Największe emocje budzą ślady koczowników z okresu tzw. kultury pucharów dzwonowatych. Ludzie ci, jak przekonuje dr Mirosław Furmanek, posiedli wiedzę tajemną. 

O badaniach w Kornicach mówił w czwartek w pietrowickim centrum społeczno-kulturalnym dr Mirosław Furmanek z Uniwersytet Wrocławskiego, kierujący grupą eksplorującą teren, gdzie dziś stoi fabryka Eko-Okien. Bliskość Bramy Morawskiej, przez którą dawniej wiódł bursztynowy szlak i migrowały duże społeczności, sprawia, że ziemi raciborska jest dla archeologów miejscem wyjątkowo ciekawym. Już w XIX w. notowane są tu liczne znaleziska monet rzymskich, a w Łubowicach odkryto ślady ogromnej osady kultury łużyckiej. Wyjątkowo ciekawy jest też bilans kornickich eksploracji.

Kornice oraz sąsiednie Pietrowice Wielkie (szczególnie dorzecze rzek Troja i Psina) były już przed wojną w kręgu zainteresowań niemieckich badaczy o czym świadczą zachowane w archiwach relacje i zdjęcia z badań. Teraz eksplorację wymogły przepisy. Inwestująca w Kornicach firma Eko-Okna stawianie zabudowań fabrycznych musiała poprzedzić badaniami archeologicznymi terenu.

- Według rejestrów nic tam nie powinno być. Tymczasem na obszarze 4,23 ha znaleziono około 50 tys. zabytków – mówił na spotkaniu dr Furmanek, omawiając wcześniej metody badań, jakimi posługują się współcześnie archeolodzy. W trakcie eksploracji (wykorzystano przy niej m.in. skanowanie laserowe terenu) odnaleziono wyroby krzemienne sprzed 20 tys. lat, stworzone przez ówczesnego homo sapiens, zaliczanego do kręgów kultury oryniackiej, potem zabytki neolityczne z czasów kultury ceramiki wstęgowej rytej (7,5-7 tys. lat temu), kiedy w dzisiejszych Kornicach – prawdopodobnie z terenu Moraw - pojawili się pierwsi rolnicy lepiący gliniane naczynia. Po nich zagościła tu kultura malicka (6700-6500 lat temu) i pierwsi hodowcy z okresu zwanego kulturą amfor kulistych (4900-4700 lat temu). Te ostatnie odkrycia okazały się archeologiczną sensacją, bo po tej społeczności pozostały fragmenty dużej, zajmującej 4 ha osady, w tym konstrukcje budynków mieszkalnych, liczne zabytki ruchome, w tym figurki zwierząt, oraz pochówki zwierzęce, być może ofiarne. 

Następnie zagościła tu kultura pucharów dzwonowatych (4400-4300 lat temu), po której przetrwały w ziemi relikty cmentarzyska oraz fragmenty osady. – To jedyne takie znalezisko w Polsce – podkreślał dr Furmanek. Mieszkali w niej koczownicy, konno przemierzający ówczesną Europę. Ślady po nich znajdywano głównie w Europie Zachodniej. Ludzie ci dysponowali tajemną wiedzą. – Być może posiedli umiejętności obróbki miedzi – snuł przypuszczenia wrocławskich archeolog.

W Kornicach odnaleziono również ślady społeczności z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza, czyli kultury łużyckiej. W tym czasie funkcjonowała tu osada (3350-2500 lat temu), po której pozostały rowy i fragmenty fosy. Kolejne znaleziska pochodzą już z XIII w., z okresu kolonizacyjnego. Funkcjonowała tu wówczas osada, później opuszczona. – Być może były to pierwsze Kornice, a ludność wybrała ostatecznie pod osadnictwo sąsiednie tereny, które do dziś zajmuje wieś – komentował dr Furmanek.

Ciekawy wykład zakończyło krótkie sprawozdanie z badań w Pietrowicach Wielkich, gdzie odkryto osadę z epoki brązu, słynny pietrowicki rondel, który stał się tematem licznych doniesień prasowych, w tym w tygodniku Newsweek. Jego odnalezienie stało się możliwe dzięki… Google Earth, gdzie na zdjęciach archeolodzy wypatrzyli obiekt w kształcie rondla o średnicy około 180 m. Mieli nadzieję, że to obiekt mający przynajmniej 5 tys. lat, związany z kultem oraz obserwacjami astronomicznymi. Dokładnie badania nie potwierdziły jednak neolitycznej proweniencji znaleziska, choć zdaniem dr. Furmanka, jest ono wyjątkowo ciekawe. Pomiędzy fosami odnaleziono pochówki, a funkcja obiektu wciąż nie jest dokładnie znana. Najprawdopodobniej - z powodu braku wewnątrz zabudowy - pełnił on funkcję społeczną, być może spotkań i kultu.

(waw)

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności29 listopada 202318:37

Zakorkowani. Przejazd w Studziennej z wahadłem

Zakorkowani. Przejazd w Studziennej z wahadłem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
31
red., fot. T. Bieliński
Reklama
Aktualności28 listopada 202315:04

Osiem par świętowało złote gody w raciborskim USC [FOTO i WIDEO]

Osiem par świętowało złote gody w raciborskim USC [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Podczas uroczystości pary otrzymały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskiego nadane im przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

(waw)
Aktualności28 listopada 202315:36

Pięć par z gminy Pietrowice Wielkie świętuje 50-lecie pożycia małżeńskiego

Pięć par z gminy Pietrowice Wielkie świętuje 50-lecie pożycia małżeńskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Dziś, 28.11.,w restauracji Roma z rąk wójta Andrzeja Wawrzynka odebrali Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie nadane im przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

(waw)
Reklama
Reklama
Aktualności29 listopada 202308:35

Jaką widownię miało The Voice of Poland z Jankiem Górką?

Jaką widownię miało The Voice of Poland z Jankiem Górką? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Janek Górka
Reklama
Aktualności28 listopada 202312:37

Raport 998. Czad w mieszkaniu przy Staszica. Rodzina trafiła do szpitala

Raport 998. Czad w mieszkaniu przy Staszica. Rodzina trafiła do szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali cztery zdarzenia. W wyniku jednego z nich, dotyczącego obecności tlenku węgla w mieszkaniu, cała rodzina trafiła na obserwację do szpitala.

red., fot. arch. portalu
Reklama
Reklama
Aktualności29 listopada 202313:14

Diamentowe gody w Rudniku

Diamentowe gody w Rudniku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
UG Rudnik
Reklama
Aktualności28 listopada 202320:56

Andrzejkowy zawrót głowy - pokazy tańca towarzyskiego w MDK

Andrzejkowy zawrót głowy - pokazy tańca towarzyskiego w MDK - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na parkiecie przy Stalmacha zaprezentowali się tancerze z grup prowadzonych przez Ewelinę Uriasz.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 listopada 202308:32

Ostatnie godziny na złożenie wniosku o 300 plus. Tylko do 30 listopada

Ostatnie godziny na złożenie wniosku o 300 plus. Tylko do 30 listopada - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Aktualności29 listopada 202308:17

Jubileuszowe Certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej rozdane! Górna Odra w TOP 10

Jubileuszowe Certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej rozdane! Górna Odra w TOP 10 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Po raz dwudziesty przyznane zostały najważniejsze i najbardziej prestiżowe nagrody w branży turystycznej. Podczas jubileuszowej gali dwudziestolecia Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny – Certyfikat POT w Warszawie nagrodzono 16 produktów turystycznych. Złoty Certyfikat 2023 otrzymały Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe.

www.pot.gov.pl
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Nasz Racibórz 10.11.2023
10 listopada 202309:06

Nasz Racibórz 10.11.2023

Nasz Racibórz 03.11.2023
3 listopada 202308:49

Nasz Racibórz 03.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.