Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia11 marca 201413:19

Żur pola, buchty chwola! Wielkopostne obyczaje na Śląsku

Żur pola, buchty chwola! Wielkopostne obyczaje na Śląsku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W ubiegłym tygodniu zaczął się Wielki Post. Środa Popielcowa, czyli Wstępna rozpoczyna ten czas. Stosunek do 40 dni poprzedzających Święta Wielkanocne zaczął się zmieniać z końcem I wojny światowej. – Od tego czasu zaczęto traktować Wielki Post bardzo pobłażliwie – mówi Julita Ćwikła, etnolog z raciborskiego muzeum.

Dawniej przed Środą Popielcową gospodynie wyparzały garnki i szorowały je popiołem, aby nie zachowało się w nich ani trochę tłuszczu. To był specjalny zestaw do gotowania w czasie Wielkiego Postu. Wystrzegano się nie tylko mięsa, ale też nabiału. – W środy i piątki nawet mleka nie można było pić, nie mówiąc już o serach, śmietanach, jajkach od kur – wylicza Julita Ćwikła. Powszechne było też odkładanie machorki. – Tytoń, który mężczyźni uprawiali, krojono i woreczki z tytoniem odkładano. Panowie odmawiali sobie też gorzałki, bo w tym czasie się nie piło – mówi etnolog.

Najważniejszy był zawsze Wielki Tydzień, ale każda niedziela miała swoją nazwę - Wstępna, czyli rozpoczynająca cały ten okres, oraz dwie ostatnie niedziele: Palmiano, czyli Palmowa oraz Czorna, zwana też Marzanią. – Dwa tygodnie przed Wielkanocą ludzie chodzili z Marzanką po wsiach, dzieci śpiewały wesołe przyśpiewki o gospodarzach mieszkających w poszczególnych domach, dostawały też podarunki: jajka lub słodycze. To był weselszy moment całego okresu Wielkiego Postu – mówi Julita Ćwikła.

Dlaczego 40 dni? Po pierwsze na pamiątkę 40-dniowego postu Chrystusa, ale też żeby upamiętnić wędrówkę ludu izraelskiego po wyjściu z Egiptu do Ziemi Kanaan. – Jak popatrzymy w kalendarz nijak nam od Środy Popielcowej do Niedzieli Wielkanocnej nie wyjdzie 40 dni – śmieje się etnolog. Dlaczego? Bo nigdy niedziela nie była dniem postnym, więc te 6 niedziel trzeba odliczyć. Wtedy rachunek się zgadza – dodaje z uśmiechem.

A skąd popiół, jaki ksiądz nakłada na nasze czoła podczas Środy Popielcowej? Pochodzi ze spalonych rok wcześniej palm wielkanocnych, poświęconych w Niedzielę Palmową. – Sypanie głowy popiołem nawiązuje do starego zwyczaju rozpoczynania pokuty. Później oczywiście było chodzenie w worze, umartwianie się, nawet samobiczowanie i inne formy pokutowania – wyjaśnia Julita Ćwikła.

Czas Wielkiego Postu przypadał na przednówek, to jest okres kiedy kończyły się zapasy z ubiegłego roku, a jeszcze nie było nowych plonów. Rejestrowano braki w komorze. Co ludzie jedli? Żur z ziemniakami. Był on, tak samo jak śledź, znienawidzony przez ludność, wiec w niektórych miejscowościach do tej pory obchodzi się stary ceremoniał palenia żuru. W Krapkowicach biegano z zapalonymi miotłami i wołano: żur pola, buchty chwola! Miało to spowodować pożegnanie żuru, postu, ale też ożywienie przyrody po śnie zimowym.

Jakie jeszcze potrawy królowały na stołach śląskich rodzin w czasie Wielkiego Postu? Posłuchaj wypowiedzi Julity Ćwikły w plikach dźwiękowych poniżej.

kb

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Posłuchaj

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 lipca 202522:58

Międzynarodowy Turniej Oldbojów o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice [FOTO i WIDEO]

Międzynarodowy Turniej Oldbojów o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W sobotę, 5 lipca na boisku KS Kolejarz Chałupki odbył się wyjątkowy sportowy festiwal – Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Oldbojów o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice. Organizatorem wydarzenia był KS Kolejarz Chałupki, który już od lat z powodzeniem integruje lokalną społeczność wokół piłki nożnej i tradycji sportowej, we współpracy z Gminą Krzyżanowice.

Th
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 lipca 202522:35

70 lat OSP w Nowej Wiosce [FOTO i WIDEO]

70 lat OSP w Nowej Wiosce [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

5 lipca Ochotnicza Straż Pożarna w Nowej Wiosce (gmina Krzyżanowice) obchodziła jubileusz siedemdziesięciolecia istnienia. Obchody jubileuszowe rozpoczęły się od Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Owsiszczach, którą odprawił ks. proboszcz Piotr Kuc. Następnie strażacy i ich goście przejechali do remizy w Nowej Wiosce, gdzie odbyła się uroczystość.

Th
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.