Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia18 września 202308:27

Przyjaciele z Europy podsumowali wieloletni projekt historyczny

Przyjaciele z Europy podsumowali wieloletni projekt historyczny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Spotkanie przedstawicieli miast partnerskich odbyło się w Leverkusen, mieście partnerskim Raciborza, w dniach od 7 do 11 września 2023.

Grupa raciborzan uczestniczyła w dniach od 7 do 11 września, wspólnie z zaprzyjaźnionymi organizacjami z wielu europejskich państw, w spotkaniu podsumowującym duży projekt historyczny, opisywany już wielokrotnie na łamach raciborskich mediów StadtRäume (StarUrbs), który realizowano w latach 2020-2023. W składzie delegacji z Raciborza znaleźli się: dr Renata Sput z TMZR (ANS Racibórz), dyrektor Muzeum w Raciborzu Romuald Turakiewicz oraz prezes TMZR i koordynator projektu ze strony naszego miasta dr Piotr Sput. W ramach spotkania odbyły się też 20. Dni historyczne miasta Leverkusen. Warto dodać, że raciborzanie od lat uczestniczą w wielu projektach podejmowanych przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej. Od wielu lat w projektach biorą też udział pracownicy raciborskiej Akademii Nauk Stosowanych i Muzeum w Raciborzu. Wszystkie te instytucje wiążą od kilkunastu lat umowy o współpracy. Dotyczy to także CKZiU nr 2 „Mechanik”, którego uczniowie uczestniczyli w realizacji projektu oraz Stowarzyszenie Odra 1945.
W ramach wizyty, w poniedziałek, cała grupa przeprowadziła całodniową kwerendę archiwalną w Stadtarchiv Leverkusen, poszukując z powodzeniem różnorodnych raciborskich dokumentów zgromadzonych tam w ostatnich dziesięcioleciach. Jako miasto partnerskie Raciborza Leverkusen zbiera od lat różnorodne archiwalia dotyczące naszego miasta.

Nasz projekt

W latach 2020-2023 realizowaliśmy zatwierdzony i dofinansowany przez UE Projekt europejski w ramach programu Erasmus + Antrags-Nr.: 2020-1-DE02-KA204-007747; Projekttitel: StadtRäume. „Eine europäische Kulturgeschichte zwischen 1918 und 1939 als multilingualer und variabler Filmbaukasten“ („Przestrzenie miejskie. Historia kultury europejskiej jako wielojęzyczny, wielowarstwowy i wielowątkowy dokumentalny przekaz filmowy”). Projekt dostał dofinansowanie główne w wysokości ponad 448 000 euro oraz drobniejsze dofinansowania z innych źródeł (w sumie ok. 900 000 euro). Plonem prac nad projektem jest ponad 80 krótkich filmów historycznych dotyczących historii miast uczestniczących w projekcie, kilka fabularnych filmów długometrażowych dotyczących projektu, kilkanaście wystaw, dziesiątki prelekcji i prezentacji multimedialnych, oraz zgromadzony materiał archiwalny na pokaźną pozycję książkową.

Ważna nagroda dla młodzieży z raciborskiego „Mechanika”

Miło nam jest poinformować, że w ramach spotkania odbyła się też uroczystość nadania dorocznej nagrody im. Bruna Wiefela (Bruno-Wiefel-Preis). Bruno Wiefel (1924 -2001) był długoletnim (1952-1974) radnym miasta Opladen, przewodniczącym tutejszej frakcji SPD, w latach 1961-1962 posłem do Landtagu Nadrenii Północnej-Westfalii, w latach 1965-1987 posłem do Bundestagu z okręgu wyborczego Leverkusen - Opladen. Bruno Wiefel był zagorzałym Europejczykiem i zwolennikiem współpracy wszystkich narodów Europy.

Tegoroczną nagrodę przyznano grupie młodzieżowej naszego projektu, w której pracach uczestniczyło też czterech młodych raciborzan – uczniów i absolwentów CKZiU nr 2 „Mechanik”. Są to absolwenci Agnieszka Wilczek i Mateusz Kurij oraz uczniowie Grzegorz Fiołka i Krzysztof Płaczek.

Nagrody wręczali prezes OGV Leverkusen Michael Gutbier oraz Sabine Verheyen – jedna z ważniejszych posłanek do Parlamentu Europejskiego, deputowana VII, VIII i IX kadencji, przewodnicząca Komisji Kultury i Edukacji (także spraw młodzieży) w tymże Parlamencie. Szkoda, że nagrodzeni uczniowie oraz absolwenci „Mechanika” nie byli obecni na uroczystości, część nagrodzonych otrzymało bowiem propozycje stażów oraz pracy w instytucjach europejskich.

Podsumowanie dotychczasowej współpracy

W ramach przygotowanych przez organizatorów spotkań uczestnicy zwiedzili otwartą w Villa Römer wystawę dotyczącą okresu międzywojennego w Leverkusen. Podobna wystawa została otwarta dzień wcześniej w mieście partnerskim projektu – Jülich.

W Leverkusen był też prezentowany kawałek historii Raciborza. Na specjalnej wystawie pt. Talent Monument prezentowano ciekawe zabytki miast partnerskich. My zaprezentowaliśmy odnowiony pomnik rodziny Sobtzick, który znajduję się na raciborskim cmentarzu Jeruzalem, co spotkało się z dużym zainteresowaniem.

W niedzielę 10 września odbył się w siedzibie OGV (Towarzystwa Historycznego Opladen) – w Villa Römer całodniowy 20. Piknik Historyczny z wieloma prelekcjami, wycieczkami objazdowymi, prezentacjami filmowymi oraz występami muzycznymi.

Wieloletnia współpraca

Warto dodać, że Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej od wielu lat prowadzi wspólne badania historyczne z wieloma zaprzyjaźnionymi miastami z całej Europy. Najwcześniej współpracę nawiązano z miastem Leverkusen w Nadrenii Północnej-Westfalii. Leverkusen jest miastem partnerskim Raciborza od roku 2002. Początki współpracy TMZR oraz OGV (Towarzystwo Historyczne z Leverkusen) sięgają 2005 roku. 12 września 2006 roku podpisano pomiędzy dwoma towarzystwami historycznymi deklarację partnerstwa.

Nasi partnerzy

We współpracy nad wspomnianym projektem Stadt/Räume (Urban Spaces, Przestrzenie miejskie) oraz kilkoma innymi brało udział wielu europejskich partnerów. Warto ich przypomnieć: Opladener Geschichtsverein von 1979 e.V. Leverkusen, Jülicher Geschichtsverein 1923 e.V., Lehrstuhl für Mittelalterliche Geschichte und Didaktik der Universität zu Köln - wszyscy z Niemiec, Société historique de Villeneuve d'Ascq z Francji, Städtische Museen Schwedt/Oder, Schwedter Heimatverein e.V., ze Schwedt z Niemiec, Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej i Stowarzyszenie ODRA 1945 z Raciborza, Oulun Suomi-Saksa Yhdistys ry i OULUN YLIOPISTO z Oulu z Finlandii, The Bracknell Forest Society i The University of Buckingham z Anglii, Univerza v Ljubljani oraz Zgodovinsko drustvo Ljubljana ze Słowenii.

Co warte podkreślenia, partnerzy złożyli kolejne wnioski o finansowanie następnych, dużych projektów historycznych, których finansowanie jest już częściowo zapewnione. Współpraca będzie więc się rozwijała dalej, z pożytkiem dla naszych miast, organizacji, przede wszystkim zaś uczestniczących w projektach ludzi.

Autor: dr Piotr Sput; Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności24 czerwca 202410:27

Tragedia w Pawłowie. Nie żyje 21-latka

Tragedia w Pawłowie. Nie żyje 21-latka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Pawłów
Aktualności22 czerwca 202418:49

Płetwonurkowie odkryli w stawie w Krowiarkach skarb

Płetwonurkowie odkryli w stawie w Krowiarkach skarb - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Poszukiwania trwały dziś, 22.06., popołudniem. Na skrzynię natrafiono blisko linii brzegowej.

(waw), fot. UG/S. Machnik
Reklama
Aktualności23 czerwca 202409:21

Pływadło 2024 na bis! Tak to wyglądało w Raciborzu [FOTO]

Pływadło 2024 na bis! Tak to wyglądało w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
fot. M. Kościelniak/J. Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 czerwca 202420:34

Park wodny w Tworkowie już czynny [FOTO i WIDEO]

Park wodny w Tworkowie już czynny [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
6
Krzyżanowice:

To drugi sezon nowoczesnego kąpieliska, zbudowanego dzięki wsparciu z programu Polski Ład. - W zeszłym roku chętnych było tak dużo, że bywały dni, kiedy nie wszystkich mogliśmy wpuścić - mówi wójt Grzegorz Utracki, zaliczając inwestycję do udanych i potrzebnych.

red.
Aktualności22 czerwca 202416:08

Osy w kiosku w Kuźni Raciborskiej

Osy w kiosku w Kuźni Raciborskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Kuźnia Raciborska
Reklama
Reklama
Aktualności23 czerwca 202417:21

Tuje poszły z dymem w Tworkowie

Tuje poszły z dymem w Tworkowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
red., fot. FB/Nasz Tworków
Reklama
Aktualności23 czerwca 202420:51

Jest w orkiestrach dętych wielka siła. Parada w Tworkowie [FOTO i WIDEO]

Jest w orkiestrach dętych wielka siła. Parada w Tworkowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W Tworkowie zorganizowano dziś, 23.06., IX Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych, tym razem w ramach Festiwalu Górnej Odry. O godz. 15.00 spod roszarni, dziś siedziby GOK-u, ruszyła parada.

(waw)
Aktualności23 czerwca 202419:45

Niezidentyfikowany zapach w budynku przy Długiej

Niezidentyfikowany zapach w budynku przy Długiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności22 czerwca 202400:33

Racibórz gospodarzem 17. Mistrzostw Europy Mażoretek [FOTO]

Racibórz gospodarzem 17. Mistrzostw Europy Mażoretek [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

17. European Championship 2023 4. European Majorettes Cup zorganizowało w arenie przy Łąkowej, przy wsparciu władz miasta i powiatu, Stowarzyszenie Kultury Ziemi Raciborskiej Źródło. Imprezie patronuje International Federation of Majorettes Sport.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności22 czerwca 202418:40

Odra SUP Cup. Wyścig na najdłuższym dystansie wystartował spod zapory

Odra SUP Cup. Wyścig na najdłuższym dystansie wystartował spod zapory - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zawodnicy biorący udział w raciborskim regetach mieli za zadanie przepłynąć w dół rzeki do Miedoni a potem z powrotem w górę, do parku Zamkowego.

Jan Ptak
Aktualności23 czerwca 202418:46

Sprzątania po nawałnicy ciąg dalszy

Sprzątania po nawałnicy ciąg dalszy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
red., fot. FB/OSP Racibórz Markowice
Reklama
Reklama
Aktualności22 czerwca 202414:44

OSP Ruda wygrywa gminne zawody w Turzu [FOTO]

OSP Ruda wygrywa gminne zawody w Turzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Kuźnia Raciborska:

Ochotnicy z najmniejszej jednostki OSP w gminie Kuźnia Raciborska wygrali dziś, 22.06., gminne zawody sportowo-pożarnicze zorganizowane przedpołudniem w Turzu.

red.
Aktualności23 czerwca 202411:54

Rodzinne świętowanie z alpakami i kucykami

Rodzinne świętowanie z alpakami i kucykami - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama
Sport23 czerwca 202401:04

Unia Racibórz kontra Naprzód Syrynia. Podział punktów na zakończenie sezonu [FOTO]

Unia Racibórz kontra Naprzód Syrynia. Podział punktów na zakończenie sezonu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotę, 22.06., na boisku przy ulicy Srebrnej w Raciborzu rozegrano spotkanie XXX kolejki klasy okręgowej pomiędzy zajmującą dwunaste miejsce Unią a plasującym się na piątym miejscu Naprzodem Syrynia.

(greh)
Aktualności22 czerwca 202418:54

Holi Święto Kolorów na raciborskich bulwarach [FOTO]

Holi Święto Kolorów na raciborskich bulwarach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Impreza corocznie towarzyszy Festiwalowi Górnej Odry, kiedyś przy starym lodowisku, teraz na lewobrzeżnych bulwarach przy moście Zamkowym.

Mirosław Kościelniak
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 21.06.2024
20 czerwca 202420:17

Nasz Racibórz 21.06.2024

Nasz Racibórz 14.06.2024
16 czerwca 202421:51

Nasz Racibórz 14.06.2024

Nasz Racibórz 07.06.2024
7 czerwca 202409:19

Nasz Racibórz 07.06.2024

Nasz Racibórz 31.05.2024
31 maja 202409:28

Nasz Racibórz 31.05.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.