Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia18 września 202308:27

Przyjaciele z Europy podsumowali wieloletni projekt historyczny

Przyjaciele z Europy podsumowali wieloletni projekt historyczny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Spotkanie przedstawicieli miast partnerskich odbyło się w Leverkusen, mieście partnerskim Raciborza, w dniach od 7 do 11 września 2023.

Grupa raciborzan uczestniczyła w dniach od 7 do 11 września, wspólnie z zaprzyjaźnionymi organizacjami z wielu europejskich państw, w spotkaniu podsumowującym duży projekt historyczny, opisywany już wielokrotnie na łamach raciborskich mediów StadtRäume (StarUrbs), który realizowano w latach 2020-2023. W składzie delegacji z Raciborza znaleźli się: dr Renata Sput z TMZR (ANS Racibórz), dyrektor Muzeum w Raciborzu Romuald Turakiewicz oraz prezes TMZR i koordynator projektu ze strony naszego miasta dr Piotr Sput. W ramach spotkania odbyły się też 20. Dni historyczne miasta Leverkusen. Warto dodać, że raciborzanie od lat uczestniczą w wielu projektach podejmowanych przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej. Od wielu lat w projektach biorą też udział pracownicy raciborskiej Akademii Nauk Stosowanych i Muzeum w Raciborzu. Wszystkie te instytucje wiążą od kilkunastu lat umowy o współpracy. Dotyczy to także CKZiU nr 2 „Mechanik”, którego uczniowie uczestniczyli w realizacji projektu oraz Stowarzyszenie Odra 1945.
W ramach wizyty, w poniedziałek, cała grupa przeprowadziła całodniową kwerendę archiwalną w Stadtarchiv Leverkusen, poszukując z powodzeniem różnorodnych raciborskich dokumentów zgromadzonych tam w ostatnich dziesięcioleciach. Jako miasto partnerskie Raciborza Leverkusen zbiera od lat różnorodne archiwalia dotyczące naszego miasta.

Nasz projekt

W latach 2020-2023 realizowaliśmy zatwierdzony i dofinansowany przez UE Projekt europejski w ramach programu Erasmus + Antrags-Nr.: 2020-1-DE02-KA204-007747; Projekttitel: StadtRäume. „Eine europäische Kulturgeschichte zwischen 1918 und 1939 als multilingualer und variabler Filmbaukasten“ („Przestrzenie miejskie. Historia kultury europejskiej jako wielojęzyczny, wielowarstwowy i wielowątkowy dokumentalny przekaz filmowy”). Projekt dostał dofinansowanie główne w wysokości ponad 448 000 euro oraz drobniejsze dofinansowania z innych źródeł (w sumie ok. 900 000 euro). Plonem prac nad projektem jest ponad 80 krótkich filmów historycznych dotyczących historii miast uczestniczących w projekcie, kilka fabularnych filmów długometrażowych dotyczących projektu, kilkanaście wystaw, dziesiątki prelekcji i prezentacji multimedialnych, oraz zgromadzony materiał archiwalny na pokaźną pozycję książkową.

Ważna nagroda dla młodzieży z raciborskiego „Mechanika”

Miło nam jest poinformować, że w ramach spotkania odbyła się też uroczystość nadania dorocznej nagrody im. Bruna Wiefela (Bruno-Wiefel-Preis). Bruno Wiefel (1924 -2001) był długoletnim (1952-1974) radnym miasta Opladen, przewodniczącym tutejszej frakcji SPD, w latach 1961-1962 posłem do Landtagu Nadrenii Północnej-Westfalii, w latach 1965-1987 posłem do Bundestagu z okręgu wyborczego Leverkusen - Opladen. Bruno Wiefel był zagorzałym Europejczykiem i zwolennikiem współpracy wszystkich narodów Europy.

Tegoroczną nagrodę przyznano grupie młodzieżowej naszego projektu, w której pracach uczestniczyło też czterech młodych raciborzan – uczniów i absolwentów CKZiU nr 2 „Mechanik”. Są to absolwenci Agnieszka Wilczek i Mateusz Kurij oraz uczniowie Grzegorz Fiołka i Krzysztof Płaczek.

Nagrody wręczali prezes OGV Leverkusen Michael Gutbier oraz Sabine Verheyen – jedna z ważniejszych posłanek do Parlamentu Europejskiego, deputowana VII, VIII i IX kadencji, przewodnicząca Komisji Kultury i Edukacji (także spraw młodzieży) w tymże Parlamencie. Szkoda, że nagrodzeni uczniowie oraz absolwenci „Mechanika” nie byli obecni na uroczystości, część nagrodzonych otrzymało bowiem propozycje stażów oraz pracy w instytucjach europejskich.

Podsumowanie dotychczasowej współpracy

W ramach przygotowanych przez organizatorów spotkań uczestnicy zwiedzili otwartą w Villa Römer wystawę dotyczącą okresu międzywojennego w Leverkusen. Podobna wystawa została otwarta dzień wcześniej w mieście partnerskim projektu – Jülich.

W Leverkusen był też prezentowany kawałek historii Raciborza. Na specjalnej wystawie pt. Talent Monument prezentowano ciekawe zabytki miast partnerskich. My zaprezentowaliśmy odnowiony pomnik rodziny Sobtzick, który znajduję się na raciborskim cmentarzu Jeruzalem, co spotkało się z dużym zainteresowaniem.

W niedzielę 10 września odbył się w siedzibie OGV (Towarzystwa Historycznego Opladen) – w Villa Römer całodniowy 20. Piknik Historyczny z wieloma prelekcjami, wycieczkami objazdowymi, prezentacjami filmowymi oraz występami muzycznymi.

Wieloletnia współpraca

Warto dodać, że Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej od wielu lat prowadzi wspólne badania historyczne z wieloma zaprzyjaźnionymi miastami z całej Europy. Najwcześniej współpracę nawiązano z miastem Leverkusen w Nadrenii Północnej-Westfalii. Leverkusen jest miastem partnerskim Raciborza od roku 2002. Początki współpracy TMZR oraz OGV (Towarzystwo Historyczne z Leverkusen) sięgają 2005 roku. 12 września 2006 roku podpisano pomiędzy dwoma towarzystwami historycznymi deklarację partnerstwa.

Nasi partnerzy

We współpracy nad wspomnianym projektem Stadt/Räume (Urban Spaces, Przestrzenie miejskie) oraz kilkoma innymi brało udział wielu europejskich partnerów. Warto ich przypomnieć: Opladener Geschichtsverein von 1979 e.V. Leverkusen, Jülicher Geschichtsverein 1923 e.V., Lehrstuhl für Mittelalterliche Geschichte und Didaktik der Universität zu Köln - wszyscy z Niemiec, Société historique de Villeneuve d'Ascq z Francji, Städtische Museen Schwedt/Oder, Schwedter Heimatverein e.V., ze Schwedt z Niemiec, Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej i Stowarzyszenie ODRA 1945 z Raciborza, Oulun Suomi-Saksa Yhdistys ry i OULUN YLIOPISTO z Oulu z Finlandii, The Bracknell Forest Society i The University of Buckingham z Anglii, Univerza v Ljubljani oraz Zgodovinsko drustvo Ljubljana ze Słowenii.

Co warte podkreślenia, partnerzy złożyli kolejne wnioski o finansowanie następnych, dużych projektów historycznych, których finansowanie jest już częściowo zapewnione. Współpraca będzie więc się rozwijała dalej, z pożytkiem dla naszych miast, organizacji, przede wszystkim zaś uczestniczących w projektach ludzi.

Autor: dr Piotr Sput; Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja29 września 202309:19

Kamienne narzędzia neandertalskie sprzed 130 tys. lat odkryto w Raciborzu

Kamienne narzędzia neandertalskie sprzed 130 tys. lat odkryto w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
naukawpolsce.pl, fot. za zgodą prof. Andrzej Wiśniewski
Aktualności29 września 202309:24

Raport 998. Pożar mieszkania przy Ogrodowej. Jedna osoba w szpitalu

Raport 998. Pożar mieszkania przy Ogrodowej. Jedna osoba w szpitalu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. (greh), Grupa Racibórz 112
Aktualności28 września 202312:54

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Fundacja Ronalda McDonalda przekazała dziś, 28.09., sześć łóżek dla oddziału pediatrycznego w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu. Przekazane łóżka służyć będą poprawie wypoczynku rodziców czuwających przy dziecku w czasie jego hospitalizacji.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.