Najstarszy plan Raciborza. Król pruski osobiście naniósł poprawki

W czasie drugiej wojny śląskiej, która trwała od sierpnia 1744 do grudnia 1745 roku, miało miejsce jedno z najkrwawszych bitew toczonych w Raciborzu. Epizod tej wojny w dziejach Raciborza jest praktycznie nieznany. Wtedy wojska pruskie musiały zdobywać Racibórz, okupowany przez oddziały armii węgierskich insurgentów. Z tym okresem związane jest powstanie najstarszego raciborskiego planu.
Plan Raciborza z 1742 roku został sporządzony na polecenie króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego już po zawarciu we Wrocławiu tymczasowego pokoju z Austrią, 11 czerwca 1742 roku, który kończył I wojnę śląską (XII 1740 - VI 1742). W lipcu 1742 roku skierowano z twierdzy nyskiej do Raciborza korpus inżynieryjny generał majora Gerharda Corneliusa von Walrave, który miał się zająć wzmocnieniem fortyfikacji. 27 lipca 1742 roku polecenie zrobienia planu Raciborza otrzymał kapitan Jacques de Guionneau. W połowie sierpnia 1742 roku plan był gotowy i przesłano go do akceptacji królowi. 27 sierpnia 1742 roku Fryderyk II odesłał plan z naniesionym własnoręcznie przebiegiem palisady przed murami miasta.
Okoliczności powstania jakiegoś planu Raciborza, właśnie tak opisanego jak powyżej, przekazane przez Maxa Hanke i Hermanna Degenera w publikacji „Geschichte der Amtlichen Kartographie Brandenburg-Preussens bis zum ausgang der Friderizianischen Zeit” (Stuttgart 1935), nie pozostawiają wątpliwości, że chodzić tu może tylko o „Plan von Ratibor. Einer Stadt in der Fürstentum dieses Namens in Oberschlesien”. Tylko na nim widać te drewniane palisady, których przebieg wyznaczył osobiście król pruski Fryderyk II. Całość czytaj: Szturm na Racibórz z 9 lutego 1745 roku. Cz. 1 – najstarszy raciborski plan miasta z 1742 roku
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany