Projekt energooszczędnego domu piętrowego

Im wyższa powierzchnia budynku, tym większe będą koszty jego utrzymania. Wobec tego pojawia się pytanie – czy można w jakiś sposób zmniejszyć wydatki związane z prowadzeniem domu piętrowego.
Im wyższa powierzchnia budynku, tym większe będą koszty jego utrzymania. Wobec tego pojawia się pytanie – czy można w jakiś sposób zmniejszyć wydatki związane z prowadzeniem domu piętrowego. Tak, jest to możliwe, ale tylko wtedy, gdy wybierzemy odpowiedni projekt domu energooszczędnego.
W dobie rosnących cen energii dom energooszczędny jest bardzo dobrym wyborem. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zmniejszyć ogólne koszty związane z eksploatacją, w tym z ogrzewaniem, ponieważ to oni jest zdecydowanie najdroższe. Potrzebny będzie więc odpowiedni projekt domu bazujący na energooszczędnych rozwiązaniach. Czym charakteryzują się takie właśnie domy?
1. Zwarta bryła
Gdy bryła domu jest zwarta, wówczas potrzebujemy mniej energii cieplnej do tego, aby go ogrzać. W związku z tym w domach tego rodzaju nie stosuje się wielu balkonów, wykuszy, dobudówek, ponieważ wszystko, co wystaje poza jednolitą bryłę budynku, powoduje zwiększone zapotrzebowanie na energię cieplną.
Wobec tego relacja pomiędzy kubaturą budynku oraz powierzchnią przegród zewnętrznych powinna być jak najmniejsza. Właśnie dlatego najczęściej budynki energooszczędne mają kształt sześcianu albo prostopadłościanu.
2. Mniejsza podstawa
Gdy dom ma mniejszą podstawę, wówczas oznacza to też mniejsze fundamenty oraz mniejszy koszt. Jednocześnie zmniejsza się również powierzchnia, na której ciepło może uciekać z budynku.
Wobec tego domy piętrowe również mogą być dobrymi domami energooszczędnymi. Mowa tutaj też o domach na działki wąskie i małe, których zagospodarowanie często jest wyzwaniem. Gdy wybierzemy właściwy projekt domu, nie musimy się o to obawiać.
3. Wysokiej klasy izolacja
W domach piętrowych ważne jest również odpowiednie zaizolowanie ścian zewnętrznych. Ich powierzchnia jest wtedy dość duża, dlatego musimy zadbać o to, aby nie dopuścić do nadmiernego wychładzania się ścian. Dobre ocieplenie wykonane ze styropianu czy wełny mineralnej jest tu podstawą.
Oczywiście, liczą się nie tylko same materiały wskazane w projekcie domu energooszczędnego, ale również sama technika wykonania. Tutaj liczy się precyzja, ponieważ w przeciwnym przypadku w budynku domu pojawiają się mostki cieplne, czyli miejsca, gdzie ciepło ucieka najszybciej.
Zatem wtedy, gdy zależy nam na wybudowaniu domu piętrowego, warto pomyśleć o tym, aby zastosować w nim energooszczędne rozwiązania. Dzięki temu nie będziemy musieli ponosić bardzo wysokich kosztów związanych z utrzymaniem. Gotowe projekty domów tego rodzaju z powodzeniem znajdziemy w internecie, co więcej warto skorzystać z praktycznej porównywarki domów energooszczędnych: https://pracownia-projekty.dom.pl/kolekcje,energooszczedne_nf40.html
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany