Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes26 maja 202222:38

Program Bloki 200+. Szansa dla polskiej energetyki, konsumentów i Rafako

Program Bloki 200+. Szansa dla polskiej energetyki, konsumentów i Rafako - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Program Bloki 200+ jest Polsce niezwykle potrzebny, zwłaszcza w obecnych, trudnych czasach dla polskiej energetyki, a w konsekwencji dla Polaków - konsumentów energii – podkreśla poseł Adam Gawęda (PiS), który przewodniczył posiedzeniu sejmowej Komisji i Zespołu ds. transformacji regionów górniczych.

– Program odpowiada na strategiczne wyzwanie naszego kraju, czyli jak stabilnie i ewolucyjnie przechodzić z rozwiązań klasycznej energetyki zawodowej na system z udziałem energetyki odnawialnej: słonecznej i wiatrowej, przy jednoczesnym zapewnieniu stabilności i bezpieczeństwa całego systemu energetycznego Polski.

Podczas posiedzenia Komisji i Zespołu ds. transformacji regionów górniczych, które odbyło się w trakcie obrad sejmu, omówiony został bardzo ważny projekt modernizacji i unowocześnienia bloków energetycznych 200+, zrealizowany przez Konsorcjum projektowe przy udziale Wykonawcy - RAFAKO S.A, spółki z Raciborza. W posiedzeniu Komisji i Zespołu uczestniczyli parlamentarzyści, dyrektor NCBiR, prezesi i dyrektorzy spółek, przedstawiciele MRiT, kancelarii Sejmu oraz organizacji przedsiębiorców. Głównymi partnerami programu Bloki 200+ byli: SIEMENS, Politechnika Śląska, Instytut Metalurgii Żelaza, Energoprojekt Katowice, Energopomiar, FPM Mikołów, TAURON Wytwarzanie.

Główne założenia projektu i cel

Program Bloki 200+ to inicjatywa Zespołu ds. nowych technologii wytwarzania energii Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, skierowana głównie na unowocześnienie i modernizację bloków energetycznych, które dzisiaj zapewniają ok. 50 % energii wytwarzanej w Polsce, wykorzystującej nasze rodzime surowce - węgiel kamienny i brunatny.

Celem Programu Bloki 200+ było opracowanie nowych rozwiązań technicznych, organizacyjnych i prawnych, prowadzących do zmian podstawowych parametrów pracy i zasad eksploatacji bloków. Rozwój odnawialnych źródeł energii stawia nowe wymagania przed elektrowniami i całym systemem energetycznym. Mówiąc prostym językiem - nie zawsze wieje wiatr i nie zawsze świeci słońce, a odbiorcy - gospodarstwa domowe i firmy potrzebują stałych, stabilnych dostaw energii. Aby więc cały system pracował dobrze, obecnie pracujące elektrownie, w większości dysponujące blokami energetycznymi 200 MWe, muszą całkowicie zmienić system pracy tych właśnie bloków i je „uelastycznić". Program zrealizowany przez powołane konsorcjum pozwala na wykorzystanie bloków 200+ z większą zmiennością obciążenia oraz z dużą liczbą odstawień i uruchomień. Oznacza to, że zmodernizowane bloki będą wytwarzały energię wtedy, kiedy energii słonecznej i wiatrowej nie będzie lub będzie jej zbyt mało. I na odwrót, w sytuacji, kiedy odnawialnej energii będzie wystarczająco dużo - bloki te będą odstawiane (nie będą produkować energii). Do tej pory bloki elektrowni konwencjonalnych nie były przystosowane do takiej elastycznej pracy, przez co generowały dużo strat energii, wyższą emisję CO2 oraz szybsze zużywanie ich poszczególnych podzespołów, co prowadziło do wzrostu kosztów eksploatacji i częstszych napraw. Wspólnie wypracowane rozwiązania odpowiadają nowym wyzwaniom związanym z pracą krajowego systemu elektroenergetycznego.

Zrealizowany program pozwolił sprawdzić praktyczne możliwości zastosowania przygotowywanej metody do wykorzystania w rzeczywistym środowisku pracy bloków oraz zweryfikować czy przygotowywana metoda może być wdrożona i czy przynosi założone skutki oraz jakie efekty mogą być osiągnięte w związku z jej zastosowaniem.

Finansowanie programu

Całkowity budżet programu wynosił 190 mln zł. Zrealizowany został ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, pn. Podniesienie poziomu innowacyjności energetyki węglowej poprzez opracowanie zbioru rozwiązań dotyczących modernizacji, przebudowy lub zasad eksploatacji bloków klasy 200 MWe.

Efekty programu

Prace były realizowane przez wyłonionych wykonawców w trzech fazach. Pierwsza, to wdrożenie i przetestowanie szeregu rozwiązań technologicznych, które po sprawdzeniu na bloku referencyjnym będą indywidualnie dobierane dla innych bloków, z uwzględnieniem stanu technicznego danego bloku. W ramach fazy drugiej programu, podczas wykonywania badań, szczegółowych analiz oraz projektów wybranych instalacji, RAFAKO wraz z Partnerami wypracowało optymalne, kompleksowe rozwiązania pozwalające na dostosowanie istniejących bloków energetycznych do zaostrzonych wymagań w zakresie dynamiki pracy bloków i przepisów środowiskowych. Kolejnym sukcesem programu i ogromnym sukcesem całego Zespołu jest stworzenie warunków do wydłużenia pracy bloków o kolejne 20 - 30 lat.

W podsumowaniu przewodniczący Zespołu i Podkomisji - poseł Adam Gawęda podkreślił wagę projektu, pierwszego tego typu rozwiązania w Polsce, które w tych trudnych czasach pozwala na stabilne i ewolucyjne przechodzenie z rozwiązań klasycznej energetyki zawodowej na system z udziałem energetyki odnawialnej - słonecznej i wiatrowej, przy jednoczesnym zapewnieniu stabilności i bezpieczeństwa całego systemu energetycznego Polski. Warto zwrócić uwagę, że w tym ważnym procesie uczestniczy spółka RAFAKO z Raciborza, która wychodzi z trudnej sytuacji i rozwija nowe kierunki na powrót budując pozycję lidera w branży okołoenergetycznej. To również szansa na utrzymanie wysokich kompetencji i technologii przez rodzimą firmę.

Autor: materiał nadesłany/biuro posła Adama Gawędy (PiS), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 czerwca 202216:37

Tragedia na stacji w Bohumínie. Opóźnienia w Polsce [FOTO]

Tragedia na stacji w Bohumínie. Opóźnienia w Polsce [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Zderzenie dwóch pociągów na stacji w czeskim Bohumínie, tuż przy granicy z Polską.

red., fot. dicr.cz
Reklama
Aktualności26 czerwca 202212:32

Asfalciarnia i teren w Studziennej – mieszkańcy sobie nie życzą!

Asfalciarnia i teren w Studziennej – mieszkańcy sobie nie życzą! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
20
(greh), fot. w galerii Jan Ptak, zdjęcie główne UM Racibórz
Reklama
Reklama
Aktualności25 czerwca 202216:31

Ślub na Odrze w Turzu. Udzielił go burmistrz i kapitan Paweł Macha [FOTO i WIDEO]

Ślub na Odrze w Turzu. Udzielił go burmistrz i kapitan Paweł Macha [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Beata Mróz i Dariusz Machalewski powiedzieli sobie dziś TAK przed burmistrzem Kuźni Raciborskiej Pawłem Machą. Ceremonia odbyła się na łodzi odrzańskiej w Turzu, w trakcie 23. Pływadła. Małżeństwo zna się już 37 lat.

(waw)
Aktualności25 czerwca 202201:13

Gitarzysko i pływadła w Raciborzu [FOTO]

Gitarzysko i pływadła w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotę, 25.06., spod mostu Zamkowego wyruszy XXIII Pływadło na tradycyjnej trasie z Raciborza do Kędzierzyna-Koźla z tradycyjnym też przystankiem w Turzu, gdzie w tym roku dojdzie do szczególnego wydarzenia.

fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 czerwca 202218:05

Raciborskie Holi Święto Kolorów

Raciborskie Holi Święto Kolorów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. w, Robert Ambroziewicz
Aktualności27 czerwca 202209:20

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni specjalistę ds. kadr i płac

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni specjalistę ds. kadr i płac - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W AMG Railing sp. z o.o. projektujemy i produkujemy światowej klasy balustrady całoszklane, szczebelkowe i poręcze.

 

materiał partnerski
Reklama
Aktualności26 czerwca 202208:25

Z zarośniętego wąwozu powstała Wesoła Dolina z siłownią

Z zarośniętego wąwozu powstała Wesoła Dolina z siłownią - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., źródło UM Racibórz, fot. FB D. Wacławczyk/wiceprezydent Raciborza
Aktualności25 czerwca 202213:08

Raciborskie Pływadło z lotu ptaka [FOTO i WIDEO]

Raciborskie Pływadło z lotu ptaka [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Ujęcia z drona pokazujemy dzięki uprzejmości Patryka Głowacza, a można nich zobaczyć nie tylko wodniacką imprezę, ale i nowe zagospodarowanie terenu bulwarów nadodrzańskich.

fot. Patryk Głowacz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 czerwca 202209:40

Raport 998. Czad przy Drzymały i Kościuszki

Raport 998. Czad przy Drzymały i Kościuszki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwanaście interwencji odnotowali strażacy z PSP i okolicznych jednostek OSP w okresie od piątku do niedzieli. Wśród nich znalazły się działania związane z tlenkiem węgla, plamami oleju i zwierzęciem w opresji. Sprawdź szczegóły.

red.
Reklama
Sport26 czerwca 202217:04

Trzy dni piłkarskiej rywalizacji. Górki Cup 2022 za nami [FOTO]

Trzy dni piłkarskiej rywalizacji. Górki Cup 2022 za nami [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

Na rozpoczęcie wakacji, przez trzy dni na kompleksie sportowym przy ul. Ofiar Oświęcimskich w Górkach Śląskich nie brakowało sportowej rywalizacji, ale i dobrej zabawy. Odbyła się bowiem kolejna edycja turnieju Górki Cup pod patronatem wiceministra Michała Wosia, który wręczył nagrody najlepszym.

opr. (greh), fot. Wojciech Marszołek
Aktualności25 czerwca 202209:23

Recital dyplomowy Izabeli Jarzombek w kościele NSPJ

Recital dyplomowy Izabeli Jarzombek w kościele NSPJ - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Bach, Mendelssohn Bartholdy, Böhm - kompozycje tych mistrzów wypełniły wczorajszy (24.06.) koncert Izabeli Jarzombek z klasy organów prof. Władysława Szymańskiego (Akademii Muzyczna w Katowicach) w kościele przy ul. Warszawskiej.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności25 czerwca 202220:06

Elvis z Lyonu w Pietrowicach Wielkich

Elvis z Lyonu w Pietrowicach Wielkich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Półeczka na płyty CD przywieziona z Francji to jeden z ciekawszych przedmiotów, jaki może było dziś wypatrzeć wśród staroci i szpargałów na targu w Pietrowicach Wielkich.

red.
Aktualności26 czerwca 202209:29

Cuda i dziwy na plaży w Łubowicach [FOTO]

Cuda i dziwy na plaży w Łubowicach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., źródło: lubowice.pl
Reklama
Aktualności25 czerwca 202209:05

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem [LISTA RZECZY ZABRONIONYCH]

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem [LISTA RZECZY ZABRONIONYCH] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Wracając z urlopu, zamiast do pracy możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić.

KAS Katowice
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności25 czerwca 202212:45

Liga jednorożca. Zawody konne w Łubowicach

Liga jednorożca. Zawody konne w Łubowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Aktualności27 czerwca 202214:21

Marzysz o wyjątkowej przygodzie? Ruszaj z nami do Gruzji na kameralną wyprawę życia!

Marzysz o wyjątkowej przygodzie? Ruszaj z nami do Gruzji na kameralną wyprawę życia!  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Myślisz o czymś wyjątkowym? Chcesz poczuć klimat surowego Kaukazu, poznać smak wybornych win z Kachetii, zwiedzić skalne miasta i zobaczyć półmrok starych monastyrów? Poznaj z nami Gruzję i Swanetię.

materiał partnerski
Aktualności27 czerwca 202216:54

Oprócz chęci do pływania, mamy pociąg do czytania!

Oprócz chęci do pływania, mamy pociąg do czytania! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Nie tylko szanty i pływadła, ale także książki były bohaterami tegorocznego Festiwalu Górnej Odry w Raciborzu! Dlatego też raciborska biblioteka włączyła się w organizację tego niezwykłego wydarzenia.

Biblioteka Racibórz, fot. główne Jan Ptak
Aktualności27 czerwca 202212:04

Najdroższy aparat w historii fotografii. Z dziejami marki związany jest raciborzanin!

Najdroższy aparat w historii fotografii. Z dziejami marki związany jest raciborzanin! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zabytkowa Leica z legendarnej serii O Oskara Barnacka sprzedana za 15 mln dolarów! To najdroższy aparat w historii fotografii! Niewielu pamięta, że markę Leica współtworzył wybitny konstruktor obiektów Max Berek z Raciborza.

opr. waw, fot. Leitz Photographica Auction
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.06.2022
22 czerwca 202219:38

Nasz Racibórz 17.06.2022

Nasz Racibórz 10.06.2022
22 czerwca 202219:37

Nasz Racibórz 10.06.2022

Nasz Racibórz 03.06.2022
7 czerwca 202219:58

Nasz Racibórz 03.06.2022

Nasz Racibórz 27.05.2022
1 czerwca 202219:57

Nasz Racibórz 27.05.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.