Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes11 czerwca 202420:35

Mateusz Kłosek o trudnej sytuacji Eko-Okien. Negatywna ocena banków

Mateusz Kłosek o trudnej sytuacji Eko-Okien. Negatywna ocena banków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Ponad rok po słynnym liście do pracowników pt. Jakość - Oszczędność - Zaangażowanie - Wydajność, prezes Mateusz Kłosek mówi dziś, 11.06., o niekorzystnej sytuacji spółki, obciążonej nowymi inwestycjami, ze spadkiem obrotów i wstrzymaniem transz kredytów.

Najnowsza filmowa wypowiedź prezesa z zakładowej platformy odbiła się szerokim echem wśród pracowników spółki. Nic dziwnego. Eko-Okna to największy pracodawca w powiecie, zatrudniający 13,4 tys. osób, z ogromnym wpływem na siłę nabywczą mieszkańców regionu. Gigant z Kornic zakładał, że będzie ich miał 17 tys. zł, a nowe zakłady w Wodzisławiu Śląskim i Kędzierzynie-Koźle pozwolą obsłużyć większy portfel zamówień, zwiększyć przychody i zyski. FILM z wypowiedzią M. Kłoska umieszczono na platformie TIK-TOK

Brak wymaganych efektów

Rzeczywistość - jak wynika z wypowiedzi prezesa - okazała się inna. W ukończonym zakładzie na wodzisławskich Olszynach jest już 90 proc. parku maszynowego, ale tylko 35 proc. stanu załogi. O uruchomieniu fabryki spółka informowała w styczniu tego roku. Nowa hala o powierzchni aż 117 000 m² mieści wszystkie kluczowe obszary: produkcję, magazyn wysokiego składowania i magazyn wyrobów gotowych. Kosztowała kilkaset milionów złotych.

Zakład w Kędzierzynie-Koźlu jest ukończony w 70 proc. - Zatrudnienie wynosi 1 proc. - oznajmił prezes. Testową produkcję okna przeprowadzono w lutym tego roku. Na kwiecień zapowiadano uruchomienie zakładu na Południowym Polu. W pierwszym etapie założono zatrudnienie 500 osób. Inwestycja - według deklaracji Eko-Okien - szacowana jest na ok. 400 mln zł.

- Inwestycje nie przynosiły i nie przynoszą wymaganych efektów - przyznaje teraz prezes Kłosek.

Negatywna ocena banków

- Po pierwszym półroczu zanotowaliśmy spadek obrotów na poziomie 30 proc. względem zakładanych - dodaje, mówiąc też o spadku produktywności i efektywności, brakach kadrowych ("zbyt małe obsadzenie produkcji") i niezadowoleniu z powodu braku premii. Nie zrealizowano planów przedłożonych bankom. Brak zakładanego poziomu obrotów pociągnął za sobą negatywną opinię instytucji finansowych i wstrzymanie transz kredytów.

Prezes zapowiedział zatrudnienie dyrektora finansowego i zarządzającego. Niedawno na portalu pracuj.pl zamieszczono ogłoszenie o naborze kandydatów na fotel prezesa Eko-Okien (z oferowanym wynagrodzeniem na poziomie od 50 do 90 tys. zł). Po kilku dniach zostało zdjęte. Pozostało natomiast o naborze na stanowisko dyrektora finansowego (CFO), z proponowaną pensją 35-70 tys. zł. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że ze spółki odeszło ostatnio kilku kluczowych menedżerów.

Prezes Kłosek mówi wprost o niekorzystnej sytuacji, niezadowoleniu załogi, spiętrzeniu płatności i obciążeniu nowymi inwestycjami.

Rynek daje perspektywy rozwoju

Deklaruje wypłaty i premie, zapewniając, że rynek okienny rośnie, co jego zdaniem daje Eko-Oknom perspektywy rozwoju

- Nasza firma ma niewystarczającą produktywność (tzn. że w przeliczeniu na każdy wytworzony przez nas produkt, mamy zbyt duże koszty, np. niemieckie firmy mają produktywność 9 okien/osobę, u nas to jest 3,5 okna/osobę) - informował rok temu w liście do pracowników prezes Kłosek. Ta wewnętrzna korespondencja odbiła się szerokim echem w prasie gospodarczej. - W Eko-Oknach coś się zacięło - komentował portal pb.pl.

Falę podobnych komentarzy wywoła zapewne najnowsze wystąpienie prezesa. Właściciele sklepów, restauracji i punktów usługowych w Raciborzu, z którymi rozmawialiśmy, mówią o dużym wpływie Eko-Okien na lokalny rynek. Wysokie premie w spółce przekładały się dotąd na wzrost optymizmu konsumenckiego.

Autor: (waw), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności20 lipca 202416:17

Na kąpielisku w Olzie utonął 18-latek

Na kąpielisku w Olzie utonął 18-latek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red./KPP Wodzisław Śl.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności20 lipca 202420:15

Turniej Firm o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice

Turniej Firm o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Turniej Firm o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice rozpoczął dwudniowy festyn zorganizowany przez LKS Tworków. Do walki o puchar stanęło osiem drużyn. Najlepsza okazała się ekipa GM-Instal.

Th
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.