Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes20 listopada 202318:51

Kim jest nowy prezes Rafako i dlaczego dokonano nagłych zmian w zarządzie

Kim jest nowy prezes Rafako i dlaczego dokonano nagłych zmian w zarządzie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Kierując się dobrem Spółki, Rada Nadzorcza RAFAKO odwołała dziś ze stanowiska Prezesa Zarządu Dawida Jaworskiego, cofnęła również delegację Michała Sikorskiego do czasowego wykonywania czynności członka zarządu, który w związku z tym wrócił do pracy w Radzie Nadzorczej. Nowym Prezesem RAFAKO S.A. został Robert Kuraszkiewicz a wiceprezesem Andrzej Marciniak. Poniżej komunikat prasowy.

Nadrzędnym celem Rady Nadzorczej, której Członkowie są również odpowiedzialni za losy Spółki, jest powrót RAFAKO na rynek i utrzymanie miejsc pracy. Nie będzie to możliwe bez zapewnienia Spółce inwestora, który ją wystarczająco dofinansuje. Przedstawiane przez odwołany Zarząd stanowisko, dotyczące konwersji zadłużenia okazało się błędne. Konwersja długu na akcje jest jednym z elementów koniecznych, ale niewystarczających, do wyjścia Spółki na prostą. Do tego niezbędne są nowe środki, które zapewnią Spółce niezakłócone kontynuowanie działalności, o czym zarówno akcjonariusze, jak i wierzyciele Spółki powinni mieć świadomość. Plan działania musi być kompleksowy i adresować wszystkie, a nie tylko wybrane, problemy. Tylko w ten sposób można uratować RAFAKO i zapewnić Spółce przetrwanie na rynku w perspektywie długoterminowej.

Perspektywa Rady Nadzorczej jest długofalowa. Spółka, która jest potrzebna polskiej gospodarce, musi mieć perspektywę nie tylko przetrwania, ale rozwoju i istnienia przez kolejne lata, a nie miesiące. Dlatego od początku Rada Nadzorcza wskazywała, że inwestor, który zdecyduje się zainwestować w Spółkę powinien przygotować dla niej strategię dalszego rozwoju przy wykorzystaniu jej doświadczenia, know-how i kilkudziesięcioletniej obecności na rynku. To może zapewnić tylko inwestor posiadający odpowiedni kapitał i wizję funkcjonowania RAFAKO w zmieniającym się otoczeniu gospodarczym, której tradycyjny rynek odbiorców kurczy się ze względu na trendy w energetyce. Bez względu na to, czy będzie to inwestor prywatny czy też publiczny, ma on dać Spółce możliwość wejścia w nowe obszary aktywności i umożliwić jej kontynuowanie działalności w długoterminowej perspektywie.

Chodzi o realne ratowanie i restrukturyzację Spółki, a nie działania punktowe czy pozorowane – powiedział Przewodniczący Rady Nadzorczej RAFAKO S.A, Piotr Zimmerman, dodając, że próby zrzucania odpowiedzialności za los Spółki na decyzje jej największego z akcjonariuszy, który kieruje się przy tym decyzjami zabezpieczonych na pakiecie akcji RAFAKO należącym do PBG Obligatariuszy, w zakresie konwersji zadłużenia, to odwracanie uwagi opinii publicznej i Pracowników od prawdziwych problemów, bowiem w interesie akcjonariuszy RAFAKO, a przez to także Obligatariuszy PBG, jest nie tylko przetrwanie, ale rozwój i wzrost wartości Spółki.

Wskazał również, że wszystkie kluczowe decyzje dla RAFAKO powinny być wypracowywane w „ciszy” przy zachowaniu dialogu i przy osiągnięciu konsensusu pomiędzy wszystkimi głównymi interesariuszami Spółki.

W opinii Rady Nadzorczej odwołany Zarząd nie wypełnił zobowiązań postawionych mu przez Radę, polegających na dokończeniu dotychczasowego procesu inwestorskiego i zapewnieniu jej środków niezbędnych na czas spełnienia przez Spółkę stawianych jej warunków przez inwestora, koncentrując się na medialnych przepychankach i kwestiach personalnych. Oczekiwania Rady Nadzorczej są niezmienne - wyprowadzenie Spółki na prostą, oddłużenie jej z jednoczesnym zapewnieniem finansowania, zachowanie know – how RAFAKO i uratowanie miejsc pracy, a co za tym idzie zapewnienie bezpiecznej przyszłości Pracowników. Warunkiem tego jest pełna współpraca i kompromis z Wierzycielami i Akcjonariuszami – powiedział Piotr Zimmerman.

Nowym Prezesem Zarządu RAFAKO został Pan Robert Kuraszkiewicz, menadżer z wieloletnim doświadczeniem w biznesie, zarówno prywatnym, jak i w spółkach Skarbu Państwa, który posiada także ogromną wiedzę praktyczną z zakresu energetyki i wieloletnie przygotowanie zawodowe zarówno w zakresie energetyki, jak i finansów. Robert Kuraszkiewicz m.in. w ramach programu East Central European Scholarship Program odbył studia z zakresu finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Wisconsin – La Crosse, praktykując następnie w instytucjach finansowych w USA. W przeszłości pracował jako Dyrektor Gabinetu Ministra Członka Rady Ministrów, następnie był Dyrektorem Zarządzającym w Domu Maklerskim BMT S.A. i BTW Investment Services S.A – niezależnej polskiej firmie doradczej specjalizującej się w projektach fuzji i przejęć. W latach 2002 – 2006 był Dyrektorem Generalnym i Prezesem Spółki Contactpoint Sp. z o.o. – jednej z pierwszych polskich firm z zakresu BPO, contact center i budowania procesów CRM. Od 2006 roku prowadził działalność związaną z inwestowaniem w odnawialne źródła energii, budując finansowanie wielu inwestycji w ramach „project finance” i „business development”. Reprezentował największych i najbardziej wartościowych inwestorów OZE na rynku polskim, m.in. GEO Renewables Polska oraz EDP Renewables S.A. Od 2012 do 2014 roku Wiceprezesem, a w latach 2014 – 2016 Prezesem Stowarzyszenia Energii Odnawialnej – organizacji skupiającej największych inwestorów branży OZE w Polsce zarówno polskich jak i zagranicznych, w tym m.in. PGE, GEO Renewables, EDPR i Acciona. W latach 2016 – 2018 był Członkiem Zarządu a później Wiceprezesem Banku Pocztowego odpowiedzialny za Pion Operacji. Od stycznia 2019 był p.o. Prezesa Zarządu Banku, a po uzyskaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego w VI 2019 Prezesem Zarządu Banku. W tym czasie Bank Pocztowy przeszedł efektywną optymalizację redukcję kosztów, poprawę rentowności, wdrożenie i udostępnienie dla wszystkich klientów Banku nowoczesnej platformy usług mobilnych, istotną redukcję wskaźnika NPL i spadek kosztów ryzyka. Wszystkie te działania wpłynęły na poprawę wyników finansowych Banku w długim terminie. Po odejściu z banku wrócił do branży energetycznej, prowadząc działalności doradczą w zakresie projektów energetycznych. Jest autorem m.in. raportu na temat koncepcji polskiej transformacji energetycznej, autorem książek i publikacji z tej dziedziny i analitykiem najnowszych trendów w energetyce.

W skład nowego Zarządu RAFAKO, na stanowisko Członka Zarządu powołano także Pana Andrzeja Marciniaka, który posiada ponad 25-cio letnie doświadczenie w zarządzaniu i restrukturyzacji przedsiębiorstw z branży: energetycznej, finansowej, produkcyjnej, IT, usługowej i retail. Andrzej Marciniak z sukcesem przeprowadził projekty z zakresu sanacji firm, restrukturyzacji kapitałowych, fuzji, przejęć i procesów inwestycyjnych, w tym w ramach podmiotów notowanych na GPW. Posiada również duże doświadczenie w zarządzaniu firmami właścicielskimi, giełdowymi oraz należącymi do funduszy inwestycyjnych. Od 2013 roku jest Prezesem Zarządu Ozen sp. z o.o. – firmy z branży produkcji węgla drzewnego i produkcji energii elektrycznej. Ozen to największy i najnowocześniejszy zakład produkcyjny w tej branży w Europie. Wcześniej pracował w Zarządach takich firm jak: Skystone Capital S.A, Salix sp. z o.o., Sygnity S.A. Pełnił także funckję Prezesa Enea S.A.

Autor: mat. nadesłany, fot. biuro prasowe Banku Pocztowego, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności2 grudnia 202313:03

W Rudach szykuje się ruch jak w Rzymie. Ruszył największy jarmark w regionie [FOTO i WIDEO]

W Rudach szykuje się ruch jak w Rzymie. Ruszył największy jarmark w regionie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

W murach starej cysterskiej klauzury ruszył jarmark adwentowy. Potrwa do 23 grudnia, a w ofercie ponad 1000 produktów, od ozdób i dewocjonaliów po kulinaria.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 grudnia 202308:37

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Biznes3 grudnia 202311:22

Eko-Okna i Classen zapłaciły miliony podatku CIT

Eko-Okna i Classen zapłaciły miliony podatku CIT - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
źródło: forumbranzowe.com
Kultura i edukacja1 grudnia 202319:42

Jak Gustaw pokochał święta. Kiermasz świąteczny w SP 15 [FOTO]

Jak Gustaw pokochał święta. Kiermasz świąteczny w SP 15 [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Szkoła ze Słowackiego już przed adwentem zaprosiła swoich wychowanków, rodziców i sympatyków placówki na doroczny świąteczny kiermasz.

Mirosław Kościelniak
Reklama
Reklama
Aktualności1 grudnia 202322:51

Edukacja prawna za murami raciborskiego więzienia

Edukacja prawna za murami raciborskiego więzienia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Tekst i zdjęcia st. szer. Justyna Poznakowska - rzecznik prasowy dyrektora Zakładu Karnego w Raciborzu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport1 grudnia 202318:56

Razem możemy wszystko! Zuzanna i Weronika walczą o powrót do zdrowia

Razem możemy wszystko! Zuzanna i Weronika walczą o powrót do zdrowia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

To miał być normalny mecz II ligi koszykówki kobiet. I był, do czasu... W trakcie spotkania z MKS Polkowice, dwie zawodniczki RKK AZS Racibórz - Zuzanna Stęc i Weronika Sobczyk - doznały poważnych kontuzji. Obecnie walczą o powrót do zdrowia.

opr. (greh)
Reklama
Sport2 grudnia 202323:52

Ogrom bramek w HLPN [FOTO]

Ogrom bramek w HLPN [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Za nami sobotnie mecze III weekendu w Halowej Lidze Piłki Nożnej. Emocji i goli nie brakowało. Sprawdź wyniki i strzelców bramek.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport1 grudnia 202309:05

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Kultura i edukacja2 grudnia 202313:13

Czytał dziadek, czytał tata, czytasz Ty?… Konkurs o Muminkach w bibliotece

Czytał dziadek, czytał tata, czytasz Ty?… Konkurs o Muminkach w bibliotece - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Seria książek „Muminki” Tove Jansson już niemal osiemdziesiąt lat wzrusza, bawi do łez i nie przestaje zaskakiwać! W sobotnie, zimowe przedpołudnie w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu odbył się rodzinny konkurs wiedzy z cyklu „Czytał dziadek, czytał tata, czytasz Ty?”. Najwyższe miejsce na podium zajęli 6-letni Władysław i jego mama Barbara Stopa.

Biblioteka Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Nasz Racibórz 10.11.2023
10 listopada 202309:06

Nasz Racibórz 10.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.