Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes13 listopada 202321:47

PBG będzie forsowało przerwę w obradach NWZA Rafako

PBG będzie forsowało przerwę w obradach NWZA Rafako - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Na dzień 14 listopada br. Zarząd RAFAKO zwołał Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy z porządkiem obrad obejmującym m.in. bezwarunkowe uchwały konwersyjne dla wierzycieli układowych RAFAKO. Biorąc pod uwagę aktualny status uzyskiwania zgody w formie Wspólnego Stanowiska Obligatariuszy, od której zależy sposób głosowania przez PBG nad zaproponowanymi przez Zarząd RAFAKO projektami uchwał, PBG zamierza zgłosić propozycję ogłoszenia przerwy w obradach NWZA RAFAKO - czytamy w przesłanej informacji prasowej. Pełna treść poniżej.

W tej sytuacji jest to jedyne możliwe i uzasadnione prawnie rozwiązanie. Poza uchwałami konwersyjnymi i zmianą w zakresie emisji obligacji zamiennych dla ARP, w porządku obrad NWZA RAFAKO znalazł się również punkt dotyczący zmian w Radzie Nadzorczej spółki, jednak do chwili obecnej PBG nie zgłoszono żadnych kandydatur na członka rady nadzorczej RAFAKO. W ostatnim czasie spółka RAFAKO komunikuje swoim interesariuszom, że dalsze jej losy zależą przede wszystkim od pozytywnego głosowania bezwarunkowych uchwał konwersyjnych, będących jedynie elementem prowadzonego wobec spółki procesu inwestorskiego i trwającego od dłuższego czasu procesu restrukturyzacji. Dotychczas Obligatariusze PBG, tak samo jak inni interesariusze RAFAKO, np. główni wierzyciele, uzależniali swoje zgody na konwersję długu na akcje od realizacji procesu inwestorskiego w RAFAKO, będącego gwarancją przetrwania spółki w perspektywie długoterminowej. Takie stanowisko prezentowane przez kluczowych interesariuszy RAFAKO można potwierdzić m.in. w publikowanych ostatnio przez spółkę raportach bieżących, jak na przykład tym z początku listopada br. o zawarciu tzw. umowy standstill z instytucjami finansującymi RAFAKO.

Wnioskowanie przez PBG przerwy w obradach NWZA RAFAKO ma umożliwić wydanie Wspólnego Stanowiska Obligatariuszy, nad którym głosowanie będzie trwało do 22 listopada br. Decyzja Obligatariuszy co do poparcia takich uchwał będzie opierała się m.in. o uzasadnienie przygotowane przez Zarząd RAFAKO. Uzasadnienie to jednoznacznie wskazuje, że sama konwersja długu na akcje RAFAKO nie spowoduje odzyskania przez spółkę dodatnich kapitałów, do odzyskania których sama spółka RAFAKO zakłada także konieczność jej dokapitalizowania i dofinansowania.

Jak już wielokrotnie podkreślaliśmy podstawowym warunkiem przetrwania RAFAKO jest zapewnienie spółce dokapitalizowania i dofinansowania oraz pozyskanie stabilnego inwestora, który będzie miał wpływ na pozytywne postrzeganie spółki i jej wiarygodność, a także przygotuje strategię pozwalającą na odbudowę jej wartości w przyszłości. PBG dokłada wszelkich starań, aby proces inwestorski zakończył się pozytywnie. Wierzymy, że powrót RAFAKO na rynek jest możliwy. Jednocześnie rozumiemy, że jego skuteczna realizacja jest uzależniona od wielu interesariuszy RAFAKO, w tym pozyskania deklarowanego wcześniej dofinansowania od podmiotów z Grupy PFR, od czego z kolei warunkowana jest oferta inwestora – powiedział Bartosz Sierakowski, Zarządca PBG.

W porządku obrad NZWA RAFAKO na wniosek PBG znalazły się także uchwały dotyczące procesu inwestorskiego. PBG nie otrzymało jednak od inwestora projektów takich uchwał, pomimo zapewnienia o dołożeniu wszelkich starań w celu ich uzgodnienia i przygotowania. Wobec tego podejmowanie na tym etapie wyłącznie proponowanych uchwał konwersyjnych w oderwaniu od trwającego procesu inwestorskiego i pozostałych elementów procesu restrukturyzacji spółki jest przedwczesne. Zarządca PBG z tytułu pełnionej funkcji sądowej zobowiązany jest kierować się interesem wierzycieli PBG. Rozwodnienie udziałów wierzycieli w kapitale zakładowym RAFAKO bez skutecznego całościowego oddłużenia tej spółki i zapewnienia warunków stabilnego dalszego jej funkcjonowania może skutkować jedynie zmniejszeniem możliwości sprzedaży objętego masą sanacyjną pakietu akcji RAFAKO, a także obniżeniem ceny takiej sprzedaży. Sprzedaż pakietu akcji RAFAKO wymaga również uzyskania zgody Sędziego-Komisarza, co wymaga uzasadnienia, a przede wszystkim wykazania korzyści z obecnie rozważanych rozwiązań.

Autor: materiał nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności9 grudnia 202319:52

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA]

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
26
Racibórz:

Kilka zdjęć pokazujących raciborski Rynek przygotował Robert Ambroziewicz. Jarmark potrwa do jutra, 10 grudnia. Co jeszcze w programie?

Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.12.2023
8 grudnia 202308:42

Nasz Racibórz 08.12.2023

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.