Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes12 lipca 202310:54

Eko-Okna mają umowę kredytową z konsorcjum pięciu banków. W co będą inwestować?

Eko-Okna mają umowę kredytową z konsorcjum pięciu banków. W co będą inwestować? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Kontrakt opiewa na wartość prawie 1,6 mld zł, zabezpieczającą finansowanie planowanych wydatków inwestycyjnych oraz refinansującą dotychczas pozyskane kredyty bankowe - podała spółka.

- W 2022 r. spółka - przypomnijmy - przygotowywała kilka scenariuszy rozwoju. Ostatecznie podjęto decyzje, że zostaną rozbudowane moce produkcyjne w obecnej lokalizacji w Kornicach oraz powstaną dwie nowe lokalizacje w Wodzisławiu Śląskim oraz Kędzierzynie Koźlu. Cały plan inwestycyjny w okresie 2022-2024 opiewa na wartość ponad 4 mld zł i w 80% będzie sfinansowany ze środków pozyskanych od instytucji finansowych - informują Eko-Okna.

- 13 czerwca spółka podpisała umowę kredytową z konsorcjum 5 banków (BNP Paribas, ING Bank Śląski, Pekao, PKO BP, Santander) na wartość prawie 1,6 mld zł zabezpieczającą finansowanie planowanych wydatków inwestycyjnych oraz refinansującą dotychczas pozyskane kredyty bankowe. Druga transza kredytu planowana jest do pozyskania w IV kw 2023 na wartość ok 1,2 mld zł - dodano.

W 2022 roku w Kornicach rozpoczęła się budowa kolejnej hali produkcyjno-magazynowej nr 8 o powierzchni około 36 tys. m kw. Zakończenie inwestycji i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie planuje się na III kwartał tego roku.

W drugim kwartale 2022 r. spółka rozpoczęła budowę nowego zakładu produkcyjno-magazynowego w Wodzisławiu Śląskim - w tym największej w tym czasie w historii firmy hali produkcyjno-magazynowej W1 o powierzchni łącznej około 131 tys. m kw. Oddanie do użytkowania tej infrastruktury planowane jest na IV kw w 2023 roku.

W 2023 roku firma kontynuuje inwestycje w dział transportu. Już w pierwszym kwartale dokonano zakupu 20 podwozi marki Renault, 10 podwozi VOLVO, 10 podwozi DAF wraz z zabudową i przyczepą centralnoosiową marki Wesob, 12 samochodów marki Renault Master, 7 Skoda Fabia, 7 Volkswagen Transporter oraz 9 Volkswagen Passat. W trakcie realizacji jest zakup kolejnych 326 podwozi marki Renault, Volvo, DAF, IVECO oraz MAN wraz z zabudową i przyczepą centralnoosiową marki Wesob. Zamówiono również 500 wózków podwieszanych marki Moffet.

Firma podjęła także działania zmierzające do zwiększenia wydajności działu produkcji szyb zespolonych. W pierwszym kwartale 2023 rozpoczęto montaż i uruchamianie kolejnych dwóch linii do produkcji szyb na hali 7. Eko-Okna i tym razem postawiła na wysokiej klasy maszyny firmy Lisec (4 stoły do szkła float, 2 stoły do szkła laminowanego, 2 systemy sortowników, 4 linie zespalające).

Wraz z 2023 rokiem rozpoczęły się także prace przygotowawcze do montażu linii do produkcji szyb w zakładach w Wodzisławiu i Kędzierzynie – montaż suwnic halowych, a na zakładzie w Wodzisławiu od 20 tygodnia rozpoczął się montaż maszyn firmy Glaston i Hegla – pierwsza nawa – (2 stoły do szkła float, 1 stół do szkła laminowanego, 1 system sortowników, 2 linie do zespalania (w tym jedna duża z urządzeniem zatępiającym krawędzie) oraz montaż stacji demineralizacji.

- Chcąc utrzymać ilość realizowanych zamówień PVC na tak wysokim poziomie jak w roku 2022, konieczne są kolejne inwestycje w tym dziale. Już na początku 2023 roku rozpoczął się montaż zautomatyzowanej linii firmy Rotox, którą zasilają dwie zgrzewarki ramowe oraz trzy skrzydłowe firmy Graff (możliwości dzienne szacowane są na około 780 okien na dobę przy 35% mniejszej liczbie pracowników) - informuje spółka.

W kolejnych miesiącach celem będzie przede wszystkim utrzymanie wysokiego poziomu sprzedaży oraz pomnażanie majątku firmy. Mimo, że od początku roku na rynku stolarki obserwuje się spowolnienie tempa sprzedaży to eksperci z Centrum Analiz Branżowych szacują, że w 2024 roku nastąpi wzrost zainteresowania stolarką okienną na co chcemy być odpowiednio przygotowani.

źródło: sprawozdanie zarządu, na zdj. inwestycja w Kędzierzynie-Koźlu

Autor: red., fot. UM Kędzierzyn-Koźle, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 maja 202411:10

Kobieta zasłabła na Rynku. Reanimacja nie przyniosła skutku

Kobieta zasłabła na Rynku. Reanimacja nie przyniosła skutku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zastęp strażaków, karetka pogotowia i patrol policji - taki widok ujrzeli w sobotni poranek mieszkańcy i przechodnie na Rynku. Jak się okazuje, przyczyną interwencji było zasłabnięcie kobiety.

red.
Reklama
Aktualności28 maja 202411:35

Kolizja na Rudzkiej. Kierujący audi chciał uniknąć zderzenia z fordem [FOTO]

Kolizja na Rudzkiej. Kierujący audi chciał uniknąć zderzenia z fordem [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Do zdarzenia doszło dziś, 28.05., na ulicy Rudzkiej, na wysokości wjazdu na obwodnicę.

fot. red., KPP Racibórz
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202412:56

Raport 998. Wyciek oleju, pożar śmietnika i błoto na jezdni. Weekend strażaków

Raport 998. Wyciek oleju, pożar śmietnika i błoto na jezdni. Weekend strażaków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Jedenaście interwencji odnotowali strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP w trakcie minionego weekendu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. FB/OSP Pawłów
Reklama
Aktualności27 maja 202411:35

Motocykl w ogniu w Pawłowie

Motocykl w ogniu w Pawłowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Dziś, 27.05., ok godziny 5.30 doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Zapalił się motocykl.

red., fot. FB/OSP Pawłów
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202410:50

Pożar w kuźniańskim lesie. W akcji strażacy i dromader

Pożar w kuźniańskim lesie. W akcji strażacy i dromader - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Do zdarzenia doszło w sobotę, 25 maja, o godzinie 19.25 podczas burzy przechodzącej nad powiatem raciborskim.

red., fot. FB/OSP Kuźnia Raciborska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.