Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes23 maja 202315:10

Z udziałem Antoniego Libery. Almanach Prowincjonalny po raz 37.

Z udziałem Antoniego Libery. Almanach Prowincjonalny po raz 37. - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Piątek 19 maja to był dzień, na który czekali miłośnicy literatury. Chwilę po godz. 18.00 zabrzmiała po polsku piosenka Chrisa Rea „Searching For The Summer”. W ten sposób poeta i wokalista Szymon Babuchowski z towarzyszeniem Pawła Węgra (gitara) zainaugurował wieczór promocyjny 37 numeru półrocznika „Almanach Prowincjonalny”. 

Witając gości dyrektor Raciborskiego Centrum Kultury Joanna Maksym-Benczew przypomniała ubiegłoroczną wiosenną edycję będącą protestem przeciwko rosyjskiej agresji na terytorium Ukrainy i zwróciła uwagę na antywojenne wątki aktualnego numeru. Najnowszy AP przyciągający okładką z kolumnami greckiej świątyni, przynosi dużą dawkę poezji, która – jak podkreślił redaktor naczelny Marek Rapnicki, zachęcając do lektury periodyku – stanowi niezawodne antidotum na bezsens i koszmar wciąż trwający za naszą wschodnią granicą. Oprócz stałych głosów ks. Jerzego Szymika, ks. Jana Sochonia, Roberta Gawłowskiego czy Janusza Nowaka, pojawili się też nowi autorzy, a wśród nich poetka i eseistka, profesor literatury UJ Zofia Zarębianka i Jakub Pacześniak poeta i tłumacz, który przybył na wieczór promocyjny reprezentując krakowski Instytut Książki.

Gościem specjalnym był wybitny tłumacz i pisarz Antoni Libera, od kilku lat publikujący w raciborskim piśmie. Zdawało się, że momentami specjalistyczna rozmowa o dawnych mistrzach słowa i trudach tłumaczeń, ale i o barwnym życiu ich autora, wprost hipnotyzowała audytorium. Niemal dwie godziny rozmowy Marka Rapnickiego z bohaterem wieczoru minęły więc błyskawicznie, a to za sprawą erudycji i ogromnej komunikatywności Antoniego Libery. Na najkrótsze nawet pytanie odpowiadał on mini-esejem albo gawędą, zjednując sobie wielką sympatię słuchaczy, przybyłych także z Krakowa, Katowic czy Głubczyc. W finale tej części spotkania gość z Warszawy zaprezentował przykłady swej pracy translatorskiej, deklamując utwory Becketta, Szekspira, Sofoklesa oraz Homera, zapowiadając najnowszy przekład „Odysei”, nad którym właśnie pracuje.

Tradycyjnie spotkanie zakończył krótki koncert, na scenę (dodajmy, że w wyjątkowej scenografii) powrócił duet Babuchowski&Węgier z programem „Chris Rea po polsku”. Szymon Babuchowski, stały współpracownik AP, przetłumaczył ponad 200 tekstów piosenek brytyjskiego artysty i postanowił przybliżać jego twórczość polskiej publiczności. Niewątpliwie udało się to w Raciborzu, z towarzyszeniem gitarzysty, kolegi z zespołu Dobre Ludzie, zgromadzeni usłyszeli popularne ballady drogi, ale też te mniej znane liryczne utwory, które zakończyły wiosenne almanachowe małe święto literatury.

Do końca roku 2024 raciborski periodyk będzie współfinansowany w ramach projektu „Almanach Prowincjonalny – literackie okno na świat” z programu Czasopisma Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Autor: RCK, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 lutego 202412:15

Pięć zastępów w akcji przy Mickiewicza [FOTO]

Pięć zastępów w akcji przy Mickiewicza [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Cztery zastępy PSP i jeden zastęp OSP zostały zadysponowane w piątek, 23.02., do obiektu handlowego przy ulicy Mickiewicza w Raciborzu. Co było przyczyną interwencji?

red.
Reklama
Aktualności22 lutego 202421:07

Blisko dwieście podpisów pod apelem do mieszkańców Raciborza

Blisko dwieście podpisów pod apelem do mieszkańców Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
40
list do redakcji, fot. arch. portalu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.02.2024
23 lutego 202409:04

Nasz Racibórz 23.02.2024

Nasz Racibórz 16.02.2024
15 lutego 202423:16

Nasz Racibórz 16.02.2024

Nasz Racibórz 09.02.2024
9 lutego 202409:27

Nasz Racibórz 09.02.2024

Nasz Racibórz 02.02.2024
2 lutego 202410:02

Nasz Racibórz 02.02.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.