Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes31 marca 202321:08

Rafako podpisało ugodę z Tauron Wytwarzanie

Rafako podpisało ugodę z Tauron Wytwarzanie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Rafako i Tauron Wytwarzanie podpisały uzgodnioną przed Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej ugodę dotyczącą realizacji kontraktu na budowę Bloku 910 MW w Jaworznie. Strony, z chwilą wejścia w życie, zrzekają się w ugodzie wszelkich wzajemnych roszczeń, ponad określone w tym dokumencie. Ugoda ma wejść w życie po spełnieniu warunków zawieszających.

Mediacje przed Prokuratorią Generalną, które doprowadziły do zawarcia porozumienia, trwały od września ubiegłego roku. - Sądowi Polubownemu przy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej obie strony winne są podziękowania, za determinację w mediacjach i doprowadzenie do porozumienia, które wydawało się na początku niemożliwe, z uwagi na bardzo odmienne postrzeganie przez strony problemu, który doprowadził do sporu - powiedział Radosław Domagalski – Łabędzki, Prezes Zarządu RAFAKO S.A. - Wypracowane porozumienie uwzględnia jednak interesy obu stron. I choć nie chciałbym teraz wracać do genezy tego sporu, to przypomnę tylko, że od początku podkreślaliśmy, że jednym z warunków osiągnięcia porozumienia jest właśnie poszanowanie wzajemnych interesów Wykonawcy i Zamawiającego. Zaś naszym wspólnym interesem było i jest sprawne funkcjonowanie bloku.

Ugoda reguluje wzajemne zobowiązania stron. Na jej mocy RAFAKO S.A. i jej spółka zależna otrzyma od Tauron Wytwarzanie S.A. ponad 65 mln zł, w tym m.in. 10 mln zł, za wzięcie na siebie odpowiedzialności za ewentualne roszczenia podwykonawców zaangażowanych w budowę bloku 910 MW, a także 14 mln zł za poza kontraktową pulę części dodatkowych, zakup placu po biurze budowy oraz dokumentację warsztatową i obliczeniową. Tauron Wytwarzanie S.A. ureguluje także płatności za zinwentaryzowane i odebrane prace według poziomu ich zaawansowania, uznając, że ich łączna wartość to kwota 32,5 mln zł. Na mocy ugody, RAFAKO S.A. zezwoliła na bezpośrednią współpracę swoich dotychczasowych podwykonawców z Tauron Wytwarzanie S.A.

Strony na mocy ugody rozwiązują kontrakt wygaszając zobowiązania kontraktowe, a Tauron Wytwarzanie S.A. zwolni RAFAKO S.A. ze zobowiązań wynikających z gwarancji technicznych. Tauron Wytwarzanie S.A. wystąpi o wypłatę 240 mln zł z gwarancji bankowych należytego wykonania kontraktu, z zastrzeżeniem uprzedniego osiągnięcia porozumienia RAFAKO S.A. z gwarantami. Ugoda wejdzie w życie po spełnieniu warunków zawieszających, w tym uzyskaniu przez strony zgód korporacyjnych. Dodatkowo RAFAKO S.A. do 24 kwietnia 2023 roku musi zawrzeć porozumienie z gwarantami dotyczące bezzwłocznej wypłaty kwoty 240 mln zł na rzecz Tauron Wywarzanie S.A.

Aby ugoda z Tauron Wytwarzanie S.A, weszła w życie, RAFAKO musi także zawrzeć ugodę ze zleceniodawcą inwestycji na Litwie. Na czas przeznaczony na spełnienie warunków zawieszających, RAFAKO wydłużyło do 30 kwietnia 2023 roku gwarancje należytego wykonania kontraktu.

Autor: mat. prasowy, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 lutego 202408:22

Komunikat dotyczący ćwiczeń Wojska Polskiego Dragon-14

Komunikat dotyczący ćwiczeń Wojska Polskiego Dragon-14 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
13
red., fot. Wojsko-Polskie
Reklama
Kultura i edukacja1 marca 202423:40

SKAZA w Disney'owskiej odsłonie- widowisko taneczne

SKAZA w Disney'owskiej odsłonie- widowisko taneczne - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Raciborskie Centrum Kultury serdecznie zaprosiło dziś, 01.03., na widowisko taneczne w wykonaniu Zespołu Tanecznego SKAZA inspirowane najpiękniejszym produkcjami Disney’a. 

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Nasz Racibórz 23.02.2024
23 lutego 202409:04

Nasz Racibórz 23.02.2024

Nasz Racibórz 16.02.2024
15 lutego 202423:16

Nasz Racibórz 16.02.2024

Nasz Racibórz 09.02.2024
9 lutego 202409:27

Nasz Racibórz 09.02.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.