Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja24 października 201913:18

Blok szkolny podczas festiwalu Wiatraki

Blok szkolny podczas festiwalu Wiatraki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Raciborski Festiwal Podróżniczy „WIATRAKI” odbywa się w Raciborzu już po raz szesnasty. Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie, jakim cieszyły się jego poprzednie edycje, organizatorzy po raz kolejny postanowili zorganizować w jego ramach specjalny blok szkolny, na który zaprosili uczniów i nauczycieli. Dzisiaj na scenie wystąpił Kapitan Przebinda, Admirał Krysowski, Piotr Mojżyszek, Dorota Chojnowska i Selim Saffarini.

Piątek, 25 października 2019 (Raciborski Dom Kultury, ul. Chopina 21)

8.30: Robert Gondek: „Gabon, Sao Tome - góry, goryle, szympansy, mandryle”

Wyprawa do Gabonu i na Wyspy Św. Tomasza została zorganizowana w ramach piątego etapu projektu „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”, którego celem jest zdobycie najwyższych szczytów w każdym afrykańskim kraju. Celem wyprawy było zdobycie najwyższych szczytów Gabonu i Wysp Św. Tomasza i Książęcej. Najwyższym szczytem Gabonu jest najprawdopodobniej Mont Bengoue, mierząca około 1070 m n.p.m. – położona w pobliżu wioski Boka Boka. Celem wyprawy było zdobycie pozwolenia na wejście na ten szczyt oraz jego zdobycie. Aby zweryfikować sprzeczne informacje na temat najwyższego szczytu Gabonu konieczne było również wejście na Mount Iboundji i porównanie wysokości obu szczytów. Ostatecznie udało się wejść na drugą górę. Pierwsza, pozostaje niezdobyta od ponad 15 lat z powodu dyplomatycznego konfliktu wywołanego zaginięciem kanadyjskiego ornitologa. Gabon to również tropikalne, równikowe lasy pełne goryli, szympansów, mandryli, leśnych bawołów i wielu innych gatunków zwierząt, które wspólnie z górami stały się motywem przewodnim pokazu. Celem wyprawy były również Wyspy Św. Tomasza i Książęca i najwyższy szczyt tego kraju – Pico de Sao Tome (2024 m n.p.m.). Szczyt został zdobyty 17 września 2014. Dwa dni w deszczu, mgle, błocie, kaloszach, z nieustannie wysokim poziomem adrenaliny podczas podejścia i zejścia...

Robert Gondek - podróżnik, fotograf i miłośnik Afryki. Odwiedził 20 afrykańskich państw. Za konsekwentną realizację projektu "W drodze na najwyższe szczyty Afryki", mającego na celu zdobycie najwyższych szczytów w każdym afrykańskim kraju otrzymał wyróżnienia w kategorii WYCZYN ROKU 2016 podczas Kolosów w Gdyni, czyli największego i najbardziej prestiżowego festiwalu podróżniczego w Polsce. Autor licznych pokazów podróżniczych nagradzanych przez publiczność i jury podczas festiwali w Łodzi, Środzie Wielkopolskiej i Poznaniu. Swoje teksty publikował w magazynach Podróże, Poznaj Świat, NPM, czy All Inclusive. Autor wydanej w październiku 2017 roku książki/albumu fotograficznego poświęconego Afryce: "W drodze na najwyższe szczyty Afryki". Organizuje wyprawy na afrykański kontynent. Uczy się języka Suahili.

10.00: Ania i Piotrek Waskmundzcy: „Rowerami przez Amerykę Centralną i Południową”

Ania i Piotrek (Baran i Wax) opowiedzą o spontanicznej podróży, która zaczęła się w Meksyku. Ruszyli na południe bez żadnego planu, nie znając hiszpańskiego i zupełnie nie spodziewając się co ich może spotkać. Przez osiem miesięcy podróżowali na rowerach przez Amerykę Centralna i Południową. Na brudasa, dzikusa, z uśmiechem i wdzięcznością, oswajali sie z obcym światem. Zachwyciły ich aktywne, buchające lawą wulkany, bezbronne żółwiki morskie szukające drogi do oceanu zaraz po wykluciu, potężne prawie 7 tysięczne góry, pustynie i dżungle. Rajskie plaże i wyspy tak maleńkie, ze rosła na nich tylko jedna palma. Opowiedzą o tym jak przeżyć w najniebezpieczniejszych krajach świata i jak rozmawiać z ludźmi z którymi nie znamy wspólnego języka. O tym, że długa podróż nas zmienia i nie zawsze ma same plusy.

Ania i Piotrek Waskmundzcy (Baran i Wax) – przyjaciele często mówią o nich, że są pozytywnie zakręceni. No cóż... przyznają, że chyba rzeczywiście należą do tych niestandardowych. Między 20 a 30 rokiem życia przemierzyli dziesiątki tysięcy kilometrów na rowerach. Poznali się po Waxa wyprawie przez pustynię Gobi w Mongolii
i Barana samotnej podróży na najdalej na północ wysunięty klif Europy - Nordkapp. Od tego momentu razem odbyli podróże przez Europę, Azję i Amerykę Południową. Żyją w swoim stylu, powoli, prosto, blisko natury - podobno w innym świecie. Niedawno zostali właścicielami i trenerami osłów, są dumni z bycia wieśniakami. Baran i Wax

11.30: Łukasz Supergan: „Milion kroków przez Izrael"

Aby dobrze poznać jakiś kraj, należy go przejść pieszo. Tą myślą kierował się Łukasz Supergan, wyruszając na Bliski Wschód, by przejść Izraelski Szlak Narodowy. To ponad 1000-kilometrowa wędrówka przez Ziemię Świętą, od Morza Czerwonego, przez pustynię Negev, Morze Śródziemne i Galileę.
2 miesiące wędrówki pokazały, jak złożoną mozaika jest ten niewielki kraj. Idąc przez pustynię zmagał się z brakiem wody i szukał cudów natury. W miastach, przy obozowych ogniskach i pod dachami domów szukał odpowiedzi na pytanie: czym jest współczesny Izrael? Odwiedzał ultraortodoksów otwierających się na świat, żydowskich osadników działających dla pokoju i poszukujących hipisów, tańczących na środku pustyni. Słuchał Palestyńczyków i Żydów mieszkających po obu stronach muru, mówiących o swoim kraju. „Milion kroków przez Izrael” to refleksja nad współczesnym Izraelem i opowieść o wędrówce przez ten piękny i różnorodny kraj. Nawigację utrudniały niespodziewane wylewy rzek oraz pola lawy. Tego trudnego szlaku Łukasz podjął się samotnie, jako jeden z niewielu obierając dłuższy i trudniejszy kierunek marszu przez wyspę. Posługując się mapami i kompasem, starając się poznać Islandię od jej dzikiej i mało odwiedzanej strony, wędrował ścieżkami i bezdrożami przez środek kraju, by ostatecznie ukończyć wędrówkę we Fiordach Zachodnich Islandii. Wędrując samotnie potrzebował 28 dni na pokonanie tej drogi. "Wyspa Żywiołów" to fotograficzna i filmowa opowieść o tej wędrówce.

Łukasz Supergan to specjalista od wędrówek długodystansowych, w ciągu 5 lat przeszedł około 15 000 km. Pokonał 4000 km szlaku z Warszawy do Santiago de Compostela, dwukrotnie przeszedł Łuk Karpat, przemierzył całość Pirenejów i irańskie góry Zagros, a ostatnio - także Islandię. Autor książek "Pustka wielkich cisz" i "Pieszo do irańskich nomadów".

Autor: fot. Katarzyna Kubik, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.