Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja26 maja 201923:26

Włoskie trio zagrało w pełnym kwiatów kościele na Ostrogu

Włoskie trio zagrało w pełnym kwiatów kościele na Ostrogu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

ArmoniEnsemble Guitar Trio z Włoch wystąpiło dziś w neogotyckim kościele pw. św. Jana Chrzciciela na Ostrogu. Dziś w świątyni odbyła się uroczysta Msza św. w intencji matek. Wcześniej trwała tu Nowenna przed Dniem Matki ku czci Matki Bożej z Ostroga.

Nowenna sięga początkami 2011 r. Zapoczątkował ją ówczesny wikary ks. Wojciech Janus. Z roku na rok, podczas majowych nabożeństw, uczestniczy w niej więcej osób, a każdy kwiat symbolizuje jedną - żyjącą bądź zmarłą - matkę. W 2011 r. modlono się w intencji 605 mam. W tym roku było ich o tysiąc więcej. 

Dziś, w pięknie ustrojonym kwiatami kościele, wystąpiło włoskie ArmoniEnsemble Guitar Trio. Koncert odbył się w ramach XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej. Jest jedynym festiwalem na świecie, prezentującym zapomniane i odnalezione utwory kompozytorów polskich i obcych. Odbywa się nieprzerwanie od 1994 roku w Tarnowie oraz kilkunastu miejscowościach Polski Południowej, m.in. w Raciborzu. 

Podczas koncertów festiwalowych prezentowane są utwory symfoniczne i kameralne, które zapomniane przeleżały w rękopisach i starodrukach dziesiątki a czasem setki lat. Odnajduje się je dzisiaj w archiwach muzeów, klasztorów, pałaców, zamków… a także w zbiorach prywatnych. Spośród wielu utworów o różnej wartości artystycznej przedstawiane są kompozycje wyjątkowo cenne dla kultury narodowej i historii muzyki. I tak podczas poprzednich festiwali swoje premiery po latach miały utwory znalezione m.in. w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, w Narodowej Bibliotece Muzycznej w Pradze, w Berlinie, w Wiedniu, w królewskim pałacu w Casercie (k/Neapolu), w Brukseli, w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, w klasztorze S. Benedyktynek w Staniątkach, w Ławrze Kijowskiej a także w prywatnych zbiorach w zamkach Kornwalii, Szkocji, Anglii. 

ArmoniEnsemble Guitar Trio wystąpiło w składzie: Palma di Gaetano – flet, Giordano Muolo – klarnet oraz Vincenzo Zecca – gitara. 



fot. Jan Ptak

Autor: Jan Ptak, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności15 stycznia 202612:25

Mały ZUS plus na nowych zasadach

Mały ZUS plus na nowych zasadach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
informacja prasowa
Reklama
Aktualności16 stycznia 202612:13

Pracodawcy grozi wysoka kara

Pracodawcy grozi wysoka kara - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
ŚOSG
Sport16 stycznia 202611:12

Pewne zwycięstwo siatkarzy z Raciborza [FOTO]

Pewne zwycięstwo siatkarzy z Raciborza [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Nietypowo, bo w czwartek 15 stycznia, swoje kolejne spotkanie w rozgrywkach I ligi śląskiej mężczyzn rozegrali zawodnicy Klubu Siatkarskiego Racibórz. Podopieczni trenera Marcina Polowczyka podejmowali we własnej hali sąsiada w ligowej tabeli – UKS VT Bobrowniki. Mecz zapowiadał się interesująco, jednak jego przebieg szybko pokazał, która z drużyn lepiej przygotowała się do rywalizacji.

opr. (greh), fot. Maciej Lorenz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.01.2026
15 stycznia 202616:52

Nasz Racibórz 16.01.2026

Nasz Racibórz 09.01.2026
8 stycznia 202619:26

Nasz Racibórz 09.01.2026

Nasz Racibórz 19.12.2025
18 grudnia 202521:43

Nasz Racibórz 19.12.2025

Nasz Racibórz 12.12.2025
11 grudnia 202519:49

Nasz Racibórz 12.12.2025

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.