Damy i rycerze na książęcym dworze – pasowanie na ucznia w SP18

Noszone dumnie przez Szkołę Podstawową nr 18 imię Książąt Raciborskich zobowiązuje, zatem uroczystemu pasowaniu pierwszaków na uczniów SP18 przewodniczył Książę z Księżną przecudnej urody. Przywitali oni zebranych – dyrekcję szkoły, uczniów trzech klas pierwszych, ich wychowawczynie i rodziców – po czym wyjawili, że przed kandydatami na rycerzy i damy „osiemnastki” pozostały już tylko próby rycerskie, po czym nastąpi uroczyste pasowanie. Zgodnie ze szkolną tradycją uczniowie pasowani są nie linijką czy ołówkiem, a najprawdziwszą szablą!
25 września uczniowie trzech klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 18 im. Książąt Raciborskich zostali uroczyście pasowani na pełnoprawnych członków szkolnej społeczności. Wpisując się w dworsko-książęcą tradycję szkoły, zostali w ten sposób rycerzami i damami księcia raciborskiego. Zanim jednak doszło do uroczystego pasowania, kandydaci musieli przejść próby dzielności i wiedzy, by móc godnie nazywać się uczniem SP18. Po ich przebyciu pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie a zaraz po nich przyrzeczenia złożyły także wychowawczynie oraz rodzice.
Uroczystego pasowania dokonała dyrektor SP18, Danuta Skóra, tradycyjnie już używając do tego prawdziwej szabli. Wcześniej jednak uspokoiła tak pasowanych, jak i rodziców – szabla jest bowiem - także tradycyjnie - niemiłosiernie tępa. Gdy już wszyscy uczniowie zostali oficjalnie przyjęci w grono społeczności „osiemnastki”, Książę nadał klasom wybrane przez nich nazwy – „Orły” (klasa 1a), „Przyjaciele Kubusia Puchatka” (klasa 1b) i „Tropiciele” (klasa 1c).
Jutro, także zgodnie ze osiemnastkową tradycją, każda klasa zasadzi na terenie szkolnego arboretum swoje drzewko lub krzew, o które będzie dbać w czasie swojej nauki w szkole.
Th


























































































































![Tak raciborzanie witali nowy rok na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO] Tak raciborzanie witali nowy rok na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1767226437gre03728-.jpg)

![Shrinking city. Ambicje rozmijają się w Raciborzu z brutalną ekonomią [podsumowanie 2025] Shrinking city. Ambicje rozmijają się w Raciborzu z brutalną ekonomią [podsumowanie 2025] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1767181703plac-dlugosza-1-1-.jpg)
![Jak raciborzanie spędzają Sylwestra i czego życzą na rok 2026? [WIDEO] Jak raciborzanie spędzają Sylwestra i czego życzą na rok 2026? [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1767170393zrzut-ekranu-2025-12-31-o-09-37-51-.jpg)






































![Weekend z HLPN [ZAPOWIEDZI] Weekend z HLPN [ZAPOWIEDZI] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17673088041766873966gre03438-.jpg)





Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany