Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja3 marca 201711:57

W dawnym śląskim (raciborskim) domu. Zamek zaprasza na nowo zaaranżowaną wystawę

W dawnym śląskim (raciborskim) domu. Zamek zaprasza na nowo zaaranżowaną wystawę  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz: Prezentowana w domu książęcym na Zamku Piastowskim w Raciborzu wystawa stała pt. "W dawnym śląskim (raciborskim) domu" w ostatnim czasie została powiększona o nowe eksponaty i na nowo zaaranżowana. Zgromadzone przedmioty nawiązują do dawnego śląskiego (raciborskiego) domu i roli kobiety-gospodyni.

- Zobaczyć można szereg naprawdę unikalnych przedmiotów, który służyły raciborzankom, m.in. stroje, naczynia, przyrządy kuchenne oraz do prania czy żelazka, wykorzystujące różne sposoby nagrzewania. Nie zdradzamy dokładnie, jakie to przedmioty, ale na pewno każdy, kto zwiedzi wystawę, będzie zaskoczony. Można bowiem zobaczyć, co służyło dawniej do wyrobu masła i lodów, robienia piany czy kręcenia loków. Jest stary raciborski byfyj – kredens, a także jeden z pierwszych telewizorów, dawne radioodbiorniki, nie brakuje lamp naftowych czy innych przedmiotów codziennego użytku - mówi Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Zwiedzanie takiej wystawy to ciekawa wyprawa w przeszłość. Unikalne, bo pochodzące głównie z XIX i początku XX wieku eksponaty są źródłem wiedzy o kulturze ludowej. Zabytki folkloru, rzemiosła i sztuki oraz archiwalne fotografie pozwalają zapoznać się z minionymi – często bezpowrotnie – obrazami wsi. Przywołują zwyczajne, codzienne życie rolnika czy pasterza, ale opowiadają też o zdarzeniach uroczystych i niezwykłych, związanych z tradycyjnymi obrzędami i magią.

Wystawę na zamku można oglądać codziennie. Na zwiedzanie zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 16.00, a w weekendy od 10.00 do 18.00. Wstęp po wykupieniu biletu w Punkcie Informacji Turystycznej – parter (budynek bramny). Zwiedzanie co pełną godzinę z przewodnikiem. Zainteresowane grupy prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny +48 32 700 60 52 lub e-mailowy: [email protected].

Autor: Agencja Zamek,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport8 marca 202612:33

Pierwszy Bieg Kobiet w Zawadzie Książęcej. Aktywność, integracja i dobra energia [FOTO]

Pierwszy Bieg Kobiet w Zawadzie Książęcej. Aktywność, integracja i dobra energia [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

W sobotni poranek, 7 marca, Zawada Książęca stała się miejscem wyjątkowego wydarzenia sportowo-integracyjnego. Na boiskach LKS „Zgoda” przy ulicy Olimpijskiej odbyła się pierwsza edycja Biegu Kobiet – inicjatywy skierowanej do mieszkanek gminy Nędza oraz okolicznych miejscowości. Wydarzenie zorganizowano w przededniu Dnia Kobiet, podkreślając, że najlepszym sposobem na świętowanie może być wspólna aktywność na świeżym powietrzu.

Oskar Tomeczek
Reklama
Sport8 marca 202621:52

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Za nami weekendowe emocje sportowe. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 06.03.2026
5 marca 202618:12

Nasz Racibórz 06.03.2026

Nasz Racibórz 27.02.2026
26 lutego 202618:56

Nasz Racibórz 27.02.2026

Nasz Racibórz 20.02.2026
20 lutego 202610:40

Nasz Racibórz 20.02.2026

Nasz Racibórz 13.02.2026
12 lutego 202621:00

Nasz Racibórz 13.02.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.