Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja6 czerwca 201611:02

Arabeska i Łężczok rozgromiły konkurencję na Górze św. Anny

Arabeska i Łężczok rozgromiły konkurencję na Górze św. Anny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska: Po raz kolejny zespoły taneczne działające przy Gminnym Centrum Kultury w Nędzy okazały się najlepsze! Wśród zespołów folklorystycznych medale zgarnęli rewelacyjni tancerze z "Łężczoka", a w kategorii tańca nowoczesnego bezkonkurencyjna okazała się "Arabeska".

W zorganizowanym na Górze św. Anny XXV Przeglądzie Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych Mniejszości Niemieckiej udział wzięły 32 grupy. Co roku impreza organizowana jest w dniu pielgrzymki mniejszości narodowych. Organizatorem Przeglądu jest Śląskie Stowarzyszenie Samorządowe z Leśnicy dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec oraz Samorządu Województwa Opolskiego.

Tancerze zarówno z folklorystycznego "Łężczoka", jak i mażoretkowej "Arabeski" odnoszą sukcesy właściwie na każdej imprezie, w której biorą udział. 

Faktem jest, że sukcesy nie przychodzą same. Tancerze w każdy trening wkładają mnóstwo serca i zaangażowania. Treningi odbywają się regularnie co tydzień, ale to nie wszystko. Siódme poty wyciskają też podczas weekendowych obozów - wtedy w soboty i niedziele tańczą i ćwiczą od rana do wieczora. Nieocenionymi choreografkami grup są: Aldona Krupa-Gawron, wspierają ją Agata Mika i Kasia Łabińska. 

Ważny jest rozwój. Standardowe treningi im nie wystarczają - np. mażoretki mają dodatkowe zajęcia z akrobatyki, a nawet warsztaty z twirlingu, czyli tańca mażoretkowego z pałką. Doskonaliły się u najlepszych, bo zespołowi udało się zaprosić do współpracy mistrzynie w tej kategorii. 

Obrót batona wokół szyi, wokół kolana, pasa, tzw. palma, czyli obrót pałki na otwartej dłoni - to już wyższa szkoła jazdy! Profesjonalny taniec z pałką to pięć poziomów zaawansowania. Starszym mażoretkom z Zawady Ks. już udało się osiągnąć najwyższy. 
W przeglądzie na Górze św. Anny tancerze z gminy Nędza zdobyli następujące miejsca:
- "Łężczok" I - pierwsze miejsce
- "Łężczok" III - trzecie miejsce 
- "Arabeska" I - pierwsze miejsce 
- "Arabeska" II - pierwsze miejsce

Zwycięskie choreografie będzie można podziwiać już w najbliższy weekend - w sobotę 11 czerwca na pikniku rodzinnym w Łęgu oraz w niedzielę 12 czerwca na raciborskim zamku na pikniku "Czym Nędza bogata!". 

Zespoły działają na co dzień przy Gminnym Centrum Kultury w Nędzy, a także pod patronatem Stowarzyszenia "Bajtel", a wyjazd został wsparty przez Konsulat Republiki Federalnej Niemiec w Opolu.
----
fot. Ruciński

Autor: Sabina Mostek,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:
Zobacz film

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 05.06.2026
5 czerwca 202616:09

Nasz Racibórz 05.06.2026

Nasz Racibórz 29.05.2026
28 maja 202620:39

Nasz Racibórz 29.05.2026

Nasz Racibórz 22.05.2026
21 maja 202617:30

Nasz Racibórz 22.05.2026

Nasz Racibórz 15.05.2026
14 maja 202617:48

Nasz Racibórz 15.05.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.