Pociągi pod specjalnym nadzorem. Karolina Stanieczek w Galerii OBOK

11 maja o godz. 18.00 Raciborskie Centrum Kultury zaprasza na otwarcie wystawy cyklu grafik dr Karoliny Stanieczek pt. „Pociągi pod specjalnym nadzorem”. Wernisaż uświetnią odczyty prozy do której ilustracjami są prezentowane na wystawie prace.
Cykl „Pociągi pod specjalnym nadzorem” to ilustracje do utworu o tym samym tytule jednego z największych czeskich prozaików: Bohumila Hrabala. Ich autorką jest dr Karolina Stanieczek, graficzka wykładająca na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Podczas wernisażu studenci filologii czeskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu odczytają fragmenty „Pociągów pod specjalnym nadzorem”. Wystawa potrwa do 14 czerwca i celowo zbiega się z Dniami Czeskimi (9 i 10 czerwca 2016) organizowanymi przez Zakład Filologii Słowiańskiej PWSZ w Raciborzu. Odwiedzający będą mogli przy tej okazji zobaczyć „czechofilską”, interesującą twórczość dr Karoliny Stanieczek.
Karolina Stanieczek - urodzona 17 czerwca 1977 roku w Raciborzu. W roku 1997 ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Cybisa w Opolu z tytułem zawodowym plastyk w zakresie specjalności wystawiennictwo. Tematem pracy dyplomowej wykonanej pod opieką mgr Daniela Szopińskiego był cykl akwarel stanowiących ilustracje do opowiadań Sławomira Mrożka. W roku 2003 ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach z tytułem magister sztuki (o specjalności grafika warsztatowa w pracowni druku wklęsłego). Tematem pracy dyplomowej był cykl grafik wykonanych w technikach druku wklęsłego (akwaforty i akwatinty) stanowiący ilustrację do opowiadań Fiodora Dostojewskiego („Łagodna”, „Białe noce”, „Krokodyl”, „Bobok”). Na ich bazie powstało kilka instalacji przestrzennych oraz książka autorska z ilustracją ruchomą. Realizacja pracy dyplomowej przebiegała pod opieką prof. Jana Szmatlocha oraz prof. Romana Kalarusa. 16 marca 2011 roku na Wydziale Artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach obroniła prace doktorską z zakresu grafiki warsztatowej pod opieka artystyczną adj. II st. dr hab. Aleksandra Ostrowskiego. Obecnie pracuje w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu w Instytucie Studiów Edukacyjnych i Sztuki. W swoim dorobku ma wiele publikacji oraz wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i zagranicą.
POCIĄGI POD SPECJALNYM NADZOREM
Galeria OBOK, Raciborskie Centrum Informacji, ul. Długa 2, Racibórz
Wernisaż: 11 maja, godz. 18.00. Wystawa potrwa do 14 czerwca br.
Na wystawę i wernisaż wstęp wolny.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany