Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja7 kwietnia 201612:29

Sześciolatek w szkole to większe możliwości wszechstronnego rozwoju

Sześciolatek w szkole to większe możliwości wszechstronnego rozwoju  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Jak sześciolatki radzą sobie w szkole, o tym wiele, i to dobrego, może powiedzieć Bogusława Małek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 13 w Raciborzu. Już od 6 lat kierowana przez nią placówka prowadzi klasy, w których uczą się dzieci 6-letnie. W tym roku pierwszy z roczników zakończy edukację w szkole podstawowej.  

Szkoła Podstawowa nr 13 to pierwsza placówka w Raciborzu, w której naukę rozpoczynały dzieci w wieku 6 lat. Jak twierdzą wychowawcy, uczniowie poradzili sobie znakomicie, niczym nie odbiegając od swoich o rok starszych kolegów. Pójście do szkoły w wieku 6 lat daje dziecku więcej możliwości wszechstronnego rozwoju. Maluch poznaje sferę grafomotoryczną, zaspokaja ciekawość świata, ćwiczy koncentrację. Dodatkowo uczy się języków obcych i ma zajęcia komputerowe – to zdaniem dyrektorki SP 13 największe atuty, które przemawiają na korzyść wcześniejszego rozpoczęcia edukacji szkolnej. Jednak to rodzice i opiekunowie mają wybór i to oni o tym zadecydują. - Rodzice obawiają się, że dziecko sześcioletnie z przedszkolnego dywanu idzie do ławki, a przecież w przedszkolu dzieci również mają zajęcia przy stoliczkach, które są tak samo skonstruowane, jak ławeczki uczniowskie dla najmłodszych. Tylko ze względu na ład w szkole i organizację zajęć ławeczki ustawione są w rzędy albo w grupy. W zależności, jakie metody i formy pracy panie zaplanują. W naszej szkole 6-latki każdy dzień zaczynają od zajęć w kąciku zabaw – podkreśla Bogusława Małek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 13. 

Należy pamiętać, że na przestrzeni ostatnich lat znacznie zmieniła się metodyka, formy nauczania oraz przekazywanie wiedzy. Tradycyjną tablicę i kredę zastąpiły lub uzupełniają projektory i tablice interaktywne. W każdej ze szkół wprowadzono naukę poprzez zabawę. - Nauczyciele starają się wszelkimi dostępnymi kanałami przekazać uczniom wiedzę. Robią to w taki sposób, aby nauka sprawiała przyjemność, a nie była tylko nudnym obowiązkiem – zapewnia Bogusława Małek. 

Taki model pracy z najmłodszymi uczniami to nauczanie zintegrowane. Lekcja nie trwa już 45 minut. Nauczyciel sam reguluje czas zajęć, dostosowując do potrzeb swoje klasy. Każda grupa wypracowuje sobie swój indywidualny tryb pracy. Jak twierdzi dyr B. Małek, dzieci mają różne potrzeby, więc jak nauczyciel widzi, że pierwszaki są zmęczone, to przerywa zajęcia. Grupa idzie pobawić się w kąciku zabaw, w sali zabaw albo na podwórku.

- W naszej szkole od 2010 roku uczą się sześciolatki i nie widzimy żadnych minusów. Najczęściej tak dobieramy klasy, żeby dzieci mogły być w grupie ze swoimi rówieśnikami z przedszkola. Dbamy o rozwój wszystkich sfer poznawczych dziecka. Zapewniamy dydaktykę, wychowanie i opiekę. Chcemy, aby rodzic miał świadomość, że gdy pracuje jego dziecko trafia do świetlicy pod opiekę wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej, a nie przechowalni bagażu. A same zajęcia lekcyjne prowadzone są w sposób ciekawy i twórczy. Staram się, aby moi nauczyciele przez cały czas dokształcali się, a poznaną wiedzę wykorzystywali na zajęciach z uczniami – mówi dyrektor SP 13.

- W szkole, którą kieruję pracuje zespół nauczycieli twórczych i kreatywnych, którym leży na sercu dobro naszych uczniów – podsumowuje Bogusława Małek. 

***

Więcej informacji na temat raciborskiej kampanii Sześciolatki w szkole uzyskać można na oficjalnym fanpage'u wydarzenia oraz na stronie Urzędu Miasta Racibórz w zakładce „Sześciolatki w szkole”.

fot. Justyna Korzeniak

Autor: Justyna Korzeniak,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.03.2026
12 marca 202617:46

Nasz Racibórz 13.03.2026

Nasz Racibórz 06.03.2026
5 marca 202618:12

Nasz Racibórz 06.03.2026

Nasz Racibórz 27.02.2026
26 lutego 202618:56

Nasz Racibórz 27.02.2026

Nasz Racibórz 20.02.2026
20 lutego 202610:40

Nasz Racibórz 20.02.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.