Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja9 lutego 201613:52

Modele U-Bootów jeszcze w lutym na zamku

Modele U-Bootów jeszcze w lutym na zamku  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Od kwietnia 2012 roku na Zamku Piastowskim w Raciborzu możemy oglądać unikalne modele dawnych okrętów żaglowych, wykonane przez raciborzanina Wolfganga Beracza. A już wkrótce zamkowe wnętrza wzbogacą się o kolejne modele. Tym razem będą to niemieckie okręty podwodne U-Booty. Autorem modeli jest Bartłomiej Kot z Wrocławia. 

W drugim tygodniu zimowych ferii, od poniedziałku 22 lutego w domu książęcym na Zamku Piastowskim w Raciborzu będzie można oglądać modele U-Bootów. Łodzi podwodnych będzie kilkanaście. Modele U-Bootów zostały wykonane w skali 1:35 i 1:50. Modele mają od 50 do 200 cm długości. Na wystawie zobaczymy m.in. okręty, którymi dowodził sam Erich Topp - niemiecki oficer marynarki, służący w Kriegsmarine w latach 1934-1945 jako dowódca U-Bootów, a po II wojnie światowej wyższy oficer Bundesmarine.

Na wystawie nie zabraknie również okrętów podwodnych typu XXI - niemieckie okręty podwodne, najbardziej zaawansowane technicznie operacyjne pojazdy podwodne nie tylko drugiej wojny światowej, lecz całej pierwszej połowy dwudziestego wieku. 

Ponadto będą okręty typu XXIII - niemieckie niewielkie okręty podwodne z czasów II wojny światowej, stanowiące przybrzeżny ekwiwalent jednostek nowego, oceanicznego typu XXI. Podobnie jak oceaniczne "elektrobooty", łączyły w sobie opływowy kadłub przystosowany do rozwijania dużych prędkości pod wodą z dużą liczbą baterii elektrycznych i silnikami elektrycznymi o dużej mocy. Podobnie też jak jednostki typu XXI, wyposażone były w chrapy umożliwiające ładowanie baterii i wentylację wnętrza okrętu podczas rejsu na głębokości peryskopowej.

Wystawę będzie można oglądać od poniedziałku do piątku od 9.00 do 16.00, a w sobotę i niedzielę od 10.00 do 18.00.

Autor: Agencja Zamek,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 grudnia 202509:48

Jesteśmy z Kasprowicza. Jubileusz 80-lecia I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu na bis! [FOTO i WIDEO]

Jesteśmy z Kasprowicza. Jubileusz 80-lecia I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu na bis! [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Obchody 80-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Raciborzu stały się okazją do spotkania kilku pokoleń absolwentów, nauczycieli i uczniów. Kulminacyjnym punktem jubileuszu była uroczysta gala, która podkreśliła znaczenie szkoły w historii miasta i regionu.

Mirosław Kościelniak
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności12 grudnia 202512:41

Pociąg Świątecznych Marzeń Kolei Śląskich zawitał do Raciborza

Pociąg Świątecznych Marzeń Kolei Śląskich zawitał do Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Wydarzenie ma charakter integracyjny. Pociągiem przyjechali do Raciborza, by bawić się na dziedzińcu zamkowym wychowankowie placówek specjalnych z całego województwa. 

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.12.2025
11 grudnia 202519:49

Nasz Racibórz 12.12.2025

Nasz Racibórz 05.12.2025
8 grudnia 202511:20

Nasz Racibórz 05.12.2025

Nasz Racibórz 28.11.2025
27 listopada 202522:31

Nasz Racibórz 28.11.2025

Nasz Racibórz 21.11.2025
21 listopada 202508:24

Nasz Racibórz 21.11.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.