Dziadek z Wehrmachtu. Doświadczenie zapisane w pamięci - Archiwum Państwowe zaprasza na wystawę
Na wystawę składa się 41 bogato ilustrowanych plansz, ukazujących pobór do wojska niemieckiego, codzienność frontową, niewolę i późniejsze powojenne losy żołnierzy. Opisy na planszach zarysowują kontekst historyczny i tłumaczą powody tak dużego odsetka walczących w mundurze niemieckim, a posługujących się językiem polskim.
Celem wystawy jest udokumentowanie historii żyjących w Polsce byłych żołnierzy Wehrmachtu, którzy po wojnie i okresie niewoli wrócili w rodzinne strony w Polsce, nie oceniając ani nie wartościując okresu ich służby wojskowej. Nie jest to - co ważne - wystawa o Wehrmachcie sensu stricto, a próba zobrazowania pamięci o walce na wszystkich frontach II wojny światowej tych, którzy zostali zmuszeni do służby w szeregach wojska III Rzeszy.
Stowarzyszenie Genius Loci podało, że w czasie II wojny światowej w niemieckim wojsku służyło ok. 500 tys. osób z polskich obszarów wcielonych do III Rzeszy. Ponadto w Wehrmachcie walczyły setki tysięcy przedwojennych obywateli Niemiec ze Śląska, Prus Wsch. i Pomorza Gdańskiego, którzy w wyniku zmian granic w 1945 r. stali się mieszkańcami państwa polskiego. O liczbie pół miliona Polaków służących podczas II wojny światowej w Wehrmachcie pisał też w książce "Polacy w Wehrmachcie" Ryszard Kaczmarek.
Wystawa jest dostępna w godzinach pracy Archiwum Państwowego w Raciborzu przy ulicy Solnej 18, w poniedziałki, wtorki i czwartki od 8 do 15, w środy od 8 do 17, w piątki od 8 do 13. Ekspozycja będzie wystawiona do końca lipca. Zapraszamy.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany