Rzeźba i grafika projektowa w RCK

Po raz kolejny w Raciborskim Centrum Kultury studenci oraz wykładowcy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej zaprezentowali swoje prace z zakresu rzeźby i grafiki projektowej. - Długo myślałem, jak połączyć rzeźbę i projektowanie graficzne. Dlatego też plakat, który dzisiaj prezentuję, jest jednym z najbardziej dopracowanych. Ukazanie trójmywiarowej przestrzeni udało mi się poprzez wykorzystanie dłuta, które bardzo mocno wdziera się w płaszczyznę papieru, tworząc spiralę będącą literą G - powiedział dr hab. Kazimierz Frączek.
Prezentowane prace to efekt kształcenia studentów na kierunku Edukacji Artystycznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, przygotowujący do podejmowania samodzielnych działań twórczych.
Zagadnienia podejmowane w czasie zajęć mają na celu kształtowanie aparatu manualnego, formowania percepcji wzrokowej, a także pogłębienie świadomości twórczej studenta. W trakcie omawianych zajęć student dotyka takich istotnych tematów, jak materia, forma czy treść.
- Wszystkie prezentowane rzeźby są efektem pracy dwóch ostatnich semestrów. Poza ciemną głową z przodu, która powstała przed laty. Ma to pokazać, że nie ma różnicy między tamtym pokoleniem studentów, a obecnym. Są jednakowo zdolni - mówił podczas wernisażu dr Henryk Fojcik, uczący studentów rzeźby.
Studenci na zajęciach zapoznają się z wieloma formami rzeźbiarskimi i wystawa miała tę różnorodność zaakcentować. - Zaczynają od pełnoprzestrzennej, portretują siebie nawzajem i rzeźbią głowy. Początkowo podchodzą do tego nieco opornie, ale udaje się już zachować proporcje, widzę, że są zadowoleni - opowiada Henryk Fojcik. Na wystawie można podziwiać również rzeźbę autorstwa samego wykładowcy, któremu pozowały dzieci. - Ponieważ jest w tym jakaś radość, jakaś dziecięca naiwność, pracy nadałem tytuł "W stronę światła" - opowiadał artysta.
- Naszym zadaniem jest przekazanie studentom pewnej wiedzy, którą kiedyś ktoś nam przekazał - mówił dr Kazimierz Frączek, prowadzący zajęcia zarówno w PWSZ, a także w RCK. Wśród prac oglądać można m.in. projekt, który powstał przed laty dla Lotto. - Chciałem pokazać, że to legalizacja hazardu, że się z tym nie zgadzam, dlatego namalowałem demonicznego faceta. Natomiast ówczesne władze zainteresowały się projektem, więc tym bardziej mnie cieszy, że mogłem przez to coś przekazać - tłumaczył Kazimierz Frączek.
Wystawę prac można podziwiać w Galerii Sztuki Współczesnej na I piętrze Raciborskiego Centrum Kultury przy ul. Chopina 21.































































![Dni Raciborza 2026 - trzy dni pełne atrakcji [PROGRAM] Dni Raciborza 2026 - trzy dni pełne atrakcji [PROGRAM] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1749246055-dsc8325-.jpg)
![Majówka w powiecie raciborskim. Gwiazdy w Nędzy, atrakcje w grodzie i na zamku, w Brzeziu zagrają dla Adriana [KALENDARIUM] Majówka w powiecie raciborskim. Gwiazdy w Nędzy, atrakcje w grodzie i na zamku, w Brzeziu zagrają dla Adriana [KALENDARIUM] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777453674zrzut-ekranu-2026-04-29-o-11-07-30-.png)

![Tak wyglądają dziś nowe baseny na Ostrogu. Prezydent zapowiada otwarcie w czerwcu, opozycja ma wątpliwości [FOTO] Tak wyglądają dziś nowe baseny na Ostrogu. Prezydent zapowiada otwarcie w czerwcu, opozycja ma wątpliwości [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777486850img-9827-.jpg)













![Funkcjonowanie komunikacji miejskiej w trakcie majówki [KOMUNIKAT] Funkcjonowanie komunikacji miejskiej w trakcie majówki [KOMUNIKAT] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1693651537_dsc7932-.jpg)






























Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany