Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja19 sierpnia 201418:01

Lato z Biblioteką. W zaginionym świecie Inków

Lato z Biblioteką. W zaginionym świecie Inków  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

To już jedna z trzech ostatnich latynoamerykańskich podróży, jakie odbyliśmy tego lata w bibliotece. W pochmurne deszczowe przedpołudnie wybraliśmy się do Peru, które leży w centralnej i zachodniej części Ameryki Południowej. 

Peru jest krajem ciekawym nie tylko pod względem położenia geograficznego, ale przede wszystkim z uwagi na niezwykłą historię Inków oraz starożytnych preinkaskich kultur, których materialne pozostałości niby naturalne monumenty wkomponowane są we wspaniały pejzaż dzikich gór, bajecznie zielonej dżungli czy surowej pustyni. Machu Picchu -"zaginione miasto Inków" to chyba najsłynniejsze miejsce na kontynencie, odkryte w 1911r przez amerykańskiego historyka Hirama Binghama. Fascynuje naukowców na całym świecie. Do dziś bowiem nie wiadomo, dlaczego po stu latach, Inkowie nagle opuścili miasto. Chodzą jednak pogłoski, że miało być dla nich czymś w rodzaju letniego kurortu, który zwyczajnie po latach znudził mieszkańców. Wielką ciekawostką dla turystów, ale i dla samych mieszkańców Peru są tajemnicze rysunku Nasca. To właściwie system linii, które mogą być oglądane tylko z góry. Przypominają kształtem zwierzęta, rośliny lub figury geometryczne. Znajdują się w południowo-zachodniej części Peru, niedaleko miasta Nasca, na obszarze ponad 50 km długości i 14 km szerokości. Dzieci szczególnie zainteresowały te niecodzienne „dzieła sztuki” i wzorując się na oryginałach tworzyły własne kompozycje. 

Mimo niesprzyjającej aury, nie zważając na deszcz mundialowcy wybiegli na murawę. To bowiem ostatnie rozgrywki przed ćwierćfinałem. Chłopcy do ostatnich minut dawali z siebie wszystko i w rezultacie w drużynie Peru padła dziś rekordowa liczba siedemnastu bramek. Deszcz sprawił, że nie mogliśmy wyjść do Baszty, ani pobawić się na boiskach, ale panie bibliotekarki mają zawsze w zanadrzu ciekawe pomysły i nie nudziliśmy się ani minuty.  W ruch poszły gry planszowe, układanki i kolorowe żyłki, z których dzieci robiły fantazyjne bransoletki. Staraliśmy się zachowywać w miarę cicho, bo w Sali obok trwała generalna próba, do przedstawienia teatralnego, które będzie można zobaczyć podczas zakończenia akcji Latynoamerykańskiego Lata z Biblioteką. 

mipbp

Autor: Marta Rajchel, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 stycznia 202618:55

Kondolencje od Poseł Gabrieli Lenartowicz

Kondolencje od Poseł Gabrieli Lenartowicz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał płatny
Reklama
Aktualności31 stycznia 202615:25

Wodnik Challenge. Zimowa próba charakteru nad wodą [FOTO]

Wodnik Challenge. Zimowa próba charakteru nad wodą [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Zimna aura i niska temperatura nie odstraszyły uczestników wydarzenia Wodnik Challenge, które odbyło się 31 stycznia 2026 roku na terenie ośrodka wodno-rekreacyjnego „Wodnik”. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, inicjatywa była kontynuacją poprzedniego morsowania i potwierdziła, że zimowe kąpiele cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

opr. red., fot. Kamil Kania, MOKSiR Kuźnia Raciborka/Artur Stelmaczonek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport31 stycznia 202621:47

Ogrom goli w trzech spotkaniach, czyli sobota w HLPN [FOTO]

Ogrom goli w trzech spotkaniach, czyli sobota w HLPN [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Kibice, którzy wybrali się w sobotni wieczór do hali OSiR przy Łąkowej nie mogli narzekać na brak emocji. Rozegrano trzy spotkania X weekendu HLPN. Sprawdź wyniki, zobacz zdjęcia.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport1 lutego 202600:18

Rodzice rocznika 2019/20 mistrzami Akademii Rodziców [FOTO]

Rodzice rocznika 2019/20 mistrzami Akademii Rodziców [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Sportowe emocje, rywalizacja w duchu fair play oraz przede wszystkim integracja – tak w skrócie można podsumować turniej Akademii Rodziców, który zgromadził osiem drużyn reprezentujących różne roczniki. Wydarzenie miało nie tylko sportowy charakter, ale było także okazją do wspólnej zabawy i budowania relacji pomiędzy rodzicami zawodników.

opr. red., źródło i fot. MKS Unia Racibórz
Reklama
Aktualności30 stycznia 202613:22

Zmiany w 800+ dla obywateli Ukrainy

Zmiany w 800+ dla obywateli Ukrainy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
informacja prasowa
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 30.01.2026
29 stycznia 202621:33

Nasz Racibórz 30.01.2026

Nasz Racibórz 23.01.2026
22 stycznia 202619:18

Nasz Racibórz 23.01.2026

Nasz Racibórz 16.01.2026
15 stycznia 202616:52

Nasz Racibórz 16.01.2026

Nasz Racibórz 09.01.2026
8 stycznia 202619:26

Nasz Racibórz 09.01.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.