Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja8 lipca 201417:24

Nauka w pigułce. Gdzie? Na zamku!

Nauka w pigułce. Gdzie? Na zamku!  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Zamki kojarzą się zwykle z komnatami i wystawami historycznymi. Tymczasem mogą być również centrami nauki o czym świadczy realizowany na Zamku Piastowskim w Raciborzu Program Eduscience i wyjątkowa pasja Jana Kalabińskiego z raciborskiego Stowarzyszenia Skala, dydaktyka IGF PAN. 

Nikogo nie trzeba przekonywać, że wizyta w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie to niezapomniana przygoda z nauką. Również z dala od stolicy można się zarazić pasją odkrywania tajemnic Ziemi i wszechświata oraz wykonywania doświadczeń. Miejscem zdobywania wiedzy jest Zamek Piastowski w Raciborzu. Dawna siedziba Piastów nie tylko posiada kilka ciekawych edukacyjnych wystaw, m.in. Śląskie Sherwood, ale organizuje również cykliczne spotkania z nauką podczas corocznych imprez, m.in. Zamkowej Nocy z Duchami, oraz gości wycieczki dzieci i młodzieży z całej Polski, organizowane w ramach programu Eduscience. Od strony merytorycznej nad działaniami edukacyjnymi czuwa Jan Kalabiński, doświadczony nauczyciel z Zespołu Szkół Mechanicznych, zaangażowany w działania Stowarzyszenia Skala, dydaktyk Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Programie Eduscience. – To pasja Jana Kalabińskiego, a także umiejętność pokazania wiedzy w ciekawy sposób sprawia, że Racibórz, w tym nasz zamek, stały się ważnym punktem na mapie polskich ośrodków edukacyjnych – przekonuje Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Z końcem roku szkolnego zakończono kolejny sezon wycieczek organizowanych w ramach programu Eduscience. Poza zamkiem, zajęcia – podzielone na bloki tematyczne – prowadzono także w Arboretum Bramy Morawskiej (las Obora), Śląskim Obserwatorium Geofizycznym PAN (stacja sejsmologiczna), Rezerwacie Łężczok oraz w Zespole Szkół Mechanicznych. 

- Chociaż zajęcia odbywały się w tym samym środowisku, to jednak zmienny stan pogody i różne grupy uczniów wraz z nauczycielami tworzyli na każdej wycieczce odmienny charakterystyczny klimat.  Mimo pewnych odrębności, wszystkie wycieczki miały swój wspólny mianownik - jednakowo wielką chęć poznawczą, wręcz pęd do doświadczeń a także wypowiadania się  rysunkiem o zdobytych wiadomościach. Ponadto dzieci wykazywały dużą potrzebę dzielenia się swoimi emocjami w miejscach pokazów oraz zadawały mnóstwo pytań świadczących o ich zainteresowaniu bieżącym planem wycieczki – relacjonuje Jan Kalabiński.
Dodajmy, że na zajęcia w ramach programu Eduscience przyjechali zarówno uczniowie klas II szkół podstawowych z oddalonego o 30 minut Zabełkowa w gminie Krzyżanowice jak i oddalonego o pięć godzin Krosna. Na nowy rok szkolny 2014/2015 zaplanowano już kolejnych trzydzieści jednodniowych wycieczek. 

Wycieczki Eduscience organizowane są do: Świdra, Belska, Ojcowa, Borówca, Sopotu, Książa, oraz Raciborza a także morskie w ramach programu Horyzont II.

Polecamy
Program wycieczki do Raciborza 
http://www.eduscience.pl/bundles/edusciencemain/files/pages/EDU_7_Racib%C3%B3rz_pdf.pdf
Strona Eduscience
http://www.eduscience.pl/
Relacje z wycieczek
http://www.eduscience.pl/relacje-z-wycieczek

Autor: Agencja Zamek, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport21 marca 202621:23

Była przewaga, była gra. Lecz punktów brak, bo skuteczność zła [FOTO]

Była przewaga, była gra. Lecz punktów brak, bo skuteczność zła [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

Sobotnie popołudnie miało być dla kibiców Unii Racibórz kolejnym powodem do radości. Po dwóch zwycięstwach na inaugurację rundy wiosennej oczekiwania były wysokie, a rywal – przynajmniej na papierze – wydawał się o wiele słabszy. Rzeczywistość ponownie pokazała jednak, że mecze z LKS 1908 Nędza rządzą się swoimi prawami. Choć przez długie fragmenty spotkania to gospodarze mieli optyczną przewagę, komplet punktów ostatecznie pojechał do Nędzy.

(greh)
Reklama
Reklama
Sport22 marca 202622:06

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Piłkarze od II ligi do C klasy Podokręgów Racibórz i Rybnik zapewnili swym kibicom mnóstwo emocji. Ciekawie było także w meczu II ligi siatkówki mężczyzn oraz w rywalizacji szczypiornistek pietrowickiego Startu. Sprawdź, jak poradził sobie zespół, któremu kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 20.03.2026
19 marca 202623:37

Nasz Racibórz 20.03.2026

Nasz Racibórz 13.03.2026
12 marca 202617:46

Nasz Racibórz 13.03.2026

Nasz Racibórz 06.03.2026
5 marca 202618:12

Nasz Racibórz 06.03.2026

Nasz Racibórz 27.02.2026
26 lutego 202618:56

Nasz Racibórz 27.02.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.