Nieznany modernizm wystawiono w RCI

Na wystawie znalazły się fotografie architektury Raciborza w okresie międzywojennym, m.in. budynków mieszkalnych, siedziby obserwatorium geofizycznego, sali gimnastycznej I LO, budynku kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, dawnego Studium Nauczycielskiego.
- Niedawno ktoś uznał, że budynek jednego z raciborskich banków jest brzydki - mówił Marek Rapnicki podczas otwarcia wystawy "Nieznany modernizm" w Raciborskim Centrum Informacji. - To przecież wspaniała architektura - dodał.
Wystawa obejmuje obiekty projektowane w latach 1922-1939 przez wybitnych architektów jak: Konrad Wachsmann, Hugo Leipziger czy Tadeusz Michejda. Autorem części zdjęć jest Jan Komarnicki, zaś te archiwalne pochodzą ze zbiorów Archiwum Państwowego w Raciborzu, Ksiaążnicy Cieszyńskiej oraz ze zbiorów własnych Pawła Newerli i Bolesława Stachowa.
- Zadanie nie było łatwe, na fotografiach miały się znaleźć budynki, obiekty, ich architektura, a jednocześnie nie chciałem zatracić artystycznego wrażenie - mówił autor części zdjęć Jan Komarnicki. - Szkoda, że wiele z tych obiektów jest już mocno zaniedbanych. Ta wystawa ma pokazywać nasze korzenie, i to mimo, że budynki w większości są niemieckie, ale to wciąż nasza historia - podkreślał autor.
Organizatorami wystawy jest Stowarzyszenie "Skala" oraz Archiwum Państwowe w Raciborzu. Budynek obserwatorium geofizycznego, w którym Skala ma swoją siedzibę również znalazł się na wystawie. Budynek zmienił się właśnie dzięki "Skali", która na rzecz obserwatorium działa już od 7 lat. Stowarzyszenie organizuje m.in. cieszące się dużym zainteresowaniem Dni Nauki i Techniki - promujące właśnie m.in. zabytkowy obiekt i instrumenty które w nim ocalały. - Stowarzyszenie przyczyniło się do odnowienia elewacji budynku obserwatorium, wymieniono okna, drzwi, dach, nawet nowe ogrodzenie i taras. Powstało też specjalne laboratorium, które chętnie odwiedza młodzież - wylicza Ludwika Wojtak, prezes stowarzyszenia.
Wystawę "Nieznany modernizm" można w RCI odwiedzać przez najbliższy miesiąc. - Zachęcamy również szkoły. Te fotografie to doskonały motyw do zorganizowania lekcji "hajmatu" - zapraszał Marek Rapnicki.
rck




















![Racibórz aktualizuje dokumentację dla kluczowego odcinka Regionalnej Drogi Racibórz–Pszczyna. Tak ma przebiegać nowa droga [PLANY] Racibórz aktualizuje dokumentację dla kluczowego odcinka Regionalnej Drogi Racibórz–Pszczyna. Tak ma przebiegać nowa droga [PLANY] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1785857544img-9701-.jpg)










![70 lat legendy na czterech kołach. Wyjątkowa wystawa Chevroletów Corvette podczas Fanny Days w Krowiarkach [ZAPOWIEDŹ] 70 lat legendy na czterech kołach. Wyjątkowa wystawa Chevroletów Corvette podczas Fanny Days w Krowiarkach [ZAPOWIEDŹ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1785780318chevrollet2-2-1-.jpg)

































Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany