Facebook powinien być dozwolony od 18 lat

Jednak zanim do tego doszło zaproponowano małą rozgrzewkę. Zabawa polegała na dodawaniu do swojego imienia przymiotnika związanego z cechami charakteru. Każdy uczestnik miał za zadanie określenie siebie jedną cechą np. "wesoły", "szlachetny", "cierpliwy", szczęśliwy". Kolejnym zadaniem było dokończenie zdania: "Wolność to dla mnie%u2026". Dla uczestników spotkania wolność to m.in.: niezależność, spełnianie marzeń, szczęście, brak ograniczeń, wolny wybór i utopia. Po wysłuchaniu krótkiej wypowiedzi o wolności z cyklu "Dzieci wiedzą najlepiej" rozpoczęła się zasadnicza część spotkania. Dyskusję oparto na zasadach debaty oksfordzkiej. Jest to rodzaj debaty, w której udział biorą przeciwnicy tezy, jej obrońcy oraz publiczność niemająca zdania.
Debata w bibliotece przebiegała w zupełnie innej atmosferze niż te, które można oglądać w środkach masowego przekazu. Wzajemny szacunek, mówienie na temat, słuchanie siebie - te zasady były respektowane przez obie strony, choć żywiołu i emocji nie brakowało. Grupa broniąca postawionej tezy podkreślała przede wszystkim niebezpieczeństwa związane z udostępnianiem swoich danych i uzależnieniem od Facebooka, na które narażone są szczególnie młodsze dzieci.
Z kolei grupa broniąca pełnej dostępności do Facebooka uważała, że nie państwo ale rodzice powinni kontrolować korzystanie z portalu przez małoletnich. Trudno jednak było im znaleźć metodę tej kontroli. Dość radykalny sposób znaleźli obrońcy tezy, którzy zaproponowali opłaty za korzystanie z Facebooka dokonywane kartą płatniczą.
Debatę zakończyło podsumowanie obu stron i głosowanie publiczności. Publiczność podzieliła się niemal na połowę, wynik 10:9 dla przeciwników tezy. Debata tak bardzo podobała się jej uczestnikom, że umówiono już kolejne spotkanie. Nie bez znaczenia były tu zasady obowiązujące w trakcie dyskusji, które pokazały młodzieży, że można spierać się w sposób kulturalny, bez obrażania strony przeciwnej, mówiąc na temat i słuchając innych.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu "Wolność: czujesz to?". Jest to akcja realizowana wspólnie przez wydawnictwo Zysk i S-ka, Fundację Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Raciborska biblioteka bierze udział w konkursie na najlepszą relację z przeprowadzonych debat, gdzie nagrodą jest spotkanie z prof. Leszkiem Balcerowiczem w trzech bibliotekach.
mipbp
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany