Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja24 kwietnia 200920:49

Na cześć Moniuszki

Na cześć Moniuszki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Zarząd Okręgu Raciborskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz Raciborskie Centrum Kultury byli organizatorami VII Festiwalu Pieśni Stanisława Moniuszki. Ta kulturalna propozycja wypełniła niedzielne popołudnie 19 kwietnia 2009.

Festiwal, który odbywał się w ramach 190. rocznicy urodzin kompozytora, rozpoczął popis połączonych chórów: Słowik nad Olzą, Bel Canto, Strzecha, św. Apostołów Mateusza i Macieja, Cecylia i Małgorzata. Towarzyszyła im Orkiestra PSM im. Stanisława Moniuszki. W tym składzie zaprezentowano trzy utwory: Modlitwę z opery Halka pod dyrekcją Kornelii Pawliczek – Błońskiej, Przylecieli Sokołowie pod dyrekcją Piotra Libery oraz Piękne miasto jest Racibórz pod dyrekcją Pawła Kowola.

W dalszej kolejności publiczność miała okazję posłuchać: Chóru i Orkiestry PSM im. Stanisława Moniuszki, którym dyrygowała Katarzyna Nawrat, Chóru Mieszanego Cecylia przy DK i DFK w Krzanowicach pod dyrekcją Kornelii Pawliczek – Błońskiej, Chóru Mieszanego Małgorzata pod dyrekcją Zygfryda Kupczyka, Młodzieżowego Chóru Bel Canto pod dyrekcją Marcelego Reszki, Chóru Mieszanego przy parafii św. Mateusza i Macieja w Raciborzu – Brzeziu pod dyrekcją Aleksandry Gamrot oraz Chóru Mieszanego Słowik nad Olzą, któremu dyrygowała Irena Witek – Bugla.

W festiwalu wystąpili także soliści: Agnieszka Busuleanu, Marta Gamrot i Ewa Reszka, duet wokalny – Marta i Zuzanna Gamrot oraz grupa taneczna Raciborzanie, której opiekunem jest Aldona Krupa – Gawron.

Każdy wykonawca był zobowiązany przygotować jeden utwór Stanisława Moniuszki oraz drugi dowolny. Dzięki temu można było liczyć na różnorodność. Nawet, jeżeli utwory Moniuszki powtarzały się, jak było chociażby w przypadku Halki, to sposób wykonania przez poszczególne chóry był za każdym razem inny.

Ciekawym elementem festiwalu był pokaz zdjęć przedstawiających znajdujący się w Raciborzu pomnik Stanisława Moniuszki o różnych porach roku, autorstwa Bolesława Stachowa.

Koncert odbywał się w sali widowiskowej DK Strzecha. Poprowadzili go Agnieszka Błońska i Krzysztof Śliżewski. Patronat honorowy nad imprezą objął starosta raciborski Adam Hajduk.

Iwona Świtała

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.12.2026
19 czerwca 202608:55

Nasz Racibórz 19.12.2026

Nasz Racibórz 12.06.2026
11 czerwca 202620:34

Nasz Racibórz 12.06.2026

Nasz Racibórz 05.06.2026
5 czerwca 202616:09

Nasz Racibórz 05.06.2026

Nasz Racibórz 29.05.2026
28 maja 202620:39

Nasz Racibórz 29.05.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.