Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja19 września 201318:36

Czyste powietrze, to twój ruch - Turniej Wiedzy o Ruchu Drogowym

Czyste powietrze, to twój ruch - Turniej Wiedzy o Ruchu Drogowym - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Czego nie może robić rowerzysta? Jak zachowywać się na skrzyżowaniu? Odpowiedzi na te i kilkanaście innych pytań musieli znać dziś gimnazjaliści i uczniowie szkół podstawowych z powiatu raciborskiego, którzy wzięli udział w Turnieju Wiedzy o Ruchu Drogowym, ktory o 9:00 rozpoczął się w bibliotece przy Rynku.

Turniej organizowany jest w ramach Tygodnia Zrównoważonego Transportu, odbywającego się od 16 do 22 września. Nad przygotowaniem testów pracował aspirant sztabowy Grzegorz Mederski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu, ale całą inicjatywę oprócz raciborskiej policji wsparł też Urząd Miasta, Miejska i Powiatowa Bibioteka Publiczna oraz Śląsko-Małopolski Oddział Straży Granicznej.

Do turnieju stanęli uczniowie 8 szkoł podstawowych i 8 gimnazjów z terenu Raciborszczyzny. Testy składały się z 30 pytań dotyczących ruchu rowerów, skrzyżowań, wyposażenia rowerów i pierwszej pomocy. Uczniowie podstawówek musieli wybrać 1 prawidłową odpowiedź spośród trzech, gimnazjaliści mieli podniesioną poprzeczkę – na nich czekał test wielokrotnego wyboru. Każda z grup na uporanie się z turniejowymi pytaniami miała 30 minut. - Trochę się stresuję – przyznała Oliwia z gimnazjum w Tworkowie – Ale bardzo długo się przygotowywałam, rozwiązywałam testy w Internecie i przeglądałam różne magazyny na ten temat - mówiła. - Ja rozwiązywałem różne testy w Internecie dotyczące znajomości znaków, przepisów, udzielania pierwszej pomocy. Nie stresuję się bardzo – uśmiechnął się jej kolega. Ze spokojem do testu podchodził również Michał. - Brałem udział w tym turnieju już dwa lata temu, a podczas przygotowań przeglądałem różne strony internetowe, mawet jeszcze rano powtarzałem sobie przepisy – mówił tuż przed sprawdzeniem swojej wiedzy na papierze.

Uczniowie szkół podstawowych, którzy jako pierwsi pisali test, przyznali, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. - Nie było to trudne, choć były pytania, które mnie zaskoczyły -  powiedział po wszystkim Piotr Baron ze szkoły podstawowej w Kuźni Raciborskiej.

A w komisji, która sprawdzała testy, oprócz aspiranta Mederskiego zasiadła również dyrektor Biblioteki Małgorzata Szczygielska oraz starszy chorąży Daniel Bartusik, który reprezentował Śląsko-Małopolski Oddział Straży Granicznej. - Wraz z policją organizujemy akcje dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym nie tylko w czasie Tygodnia Zrównoważonego Transportu. We wrześniu prowadzimy akcję "Blaskiem chronieni", gdzie namawiamy młodych ludzi, by poruszajac się po zmroku nosili elementy odblaskowe. Prowadzimy też akcje profilaktyczne w czasie wakacji i całego roku szkolnego – podkreślał.

Wyniki turnieju

Kategoria – szkoła podstawowa:

I miejsce – Julia Dąbrowska (Szkoła Podstawowa w Kobyli)
II miejsce – Tymoteusz Kędzior (Szkoła Podstawowa nr 13 w Raciborzu)
III miejsce – Maciej Małek (Szkoła Podstawowa nr 13 w Raciborzu)
IV miejsce - Krzysztof Cieślik (Szkoła Podstawowa w Kobyli)
V miejsce - Wojciech Fulneczek (Szkoła Podstawowa nr 18 w Raciborzu)
VI miejsce - Julia Mokry (Szkoła Podstawowa nr 13 w Raciborzu)

Kategoria – gimnazjum:

I miejsce – Patryk Grzegorczyk (Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pietrowicach Wielkich)
II miejsce – Aleksander Ostrowski (Gimnazjum nr 2 w Raciborzu)
III miejsce – Justyna Grim (Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kornowacu)
IV miejsce - Patryk Ploch (Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie w {Pietrowicach Wielkich)
V miejsce – Mateusz Pawłowski (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Rac.)
VI miejsce - Tobiasz Zaczyk (Gimnazjum nr 2 w Raciborzu)

Klasyfikacja szkół podstawowych:

I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 13 w Raciborzu
II miejsce – Szkoła Podstawowa w Kobyli
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 18 w Raciborzu

Klasyfikacja szkół gimnazjalnych:

I miejsce – Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pietrowicach Wielkich
II miejsce – Gimnazjum nr 1 w Raciborzu
III miejsce – Gimnazjum nr 2 w Raciborzu

KB

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:
Zobacz film z RTK
Posłuchaj

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.12.2025
18 grudnia 202521:43

Nasz Racibórz 19.12.2025

Nasz Racibórz 12.12.2025
11 grudnia 202519:49

Nasz Racibórz 12.12.2025

Nasz Racibórz 05.12.2025
8 grudnia 202511:20

Nasz Racibórz 05.12.2025

Nasz Racibórz 28.11.2025
27 listopada 202522:31

Nasz Racibórz 28.11.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.