W RCK-u projektują latawce

To jednocześnie sztuka i technika, praca i zabawa. Projektowanie i wypuszczanie latawców to dla wielu jedna z ulubionych metod spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. W Raciborskim Centrum Kultury trwają wakacyjne warsztaty tworzenia tych kolorowych konstrukcji. POBIERZ PORADNIK DLA CHCĄCYCH ZROBIĆ LATAWIEC.
Mali konstruktorzy wraz z opiekunami uczą się w RCK sztuki projektowania i budowania latawców pod okiem Franciszka Baraniuka, na co dzień nauczyciela w raciborskim Zespole Szkół Mechanicznych.
Latawce, obok innych niecodziennych zainteresowań pana Franciszka, fascynują go od lat. Ma na swoim koncie skonstruowanie latającej 2,5-metrowej żaby, motyla, a nawet gitary czy statku kosmicznego Apollo 13! - Wystarczy podstawowa wiedza - mówi. - Trzeba zacząć od kupienia odpowiedniej listewki. Nie każda się nada! Słoje muszą być równe, drobne, wzdłuż krawędzi - wtedy mamy pewność, że listewka się nie złamie! Potem wykonanie szkieletu i oklejenie papierem. W końcu bardzo ważna uzda, która pozwoli nam kierować latawcem pod odpowiednim do siły wiatru kątem. Taki latawiec jest jak Adam Małysz na skoczni - śmieje się pan Franciszek.
Uczestnicy zajęć tworzą latawce tzw. malajskie. - Są stosunkowe nieduże i nie wymagają dużego nakładu pracy, w sam raz na dwudniowe warsztaty - mówi prowadzący warsztaty. Piotr Domagała przyjechał z synem Dominikiem do RCK z Rybnika. - Bardzo lubimy puszczać latawce, szczególnie nad morzem - zdradza pan Piotr. - To trudna sztuka! - dopowiada syn Dominik. - Trzeba wiedzieć jak połączyć listewki, żeby latawiec był mocny!
Sara Wołosewicz przyszła do Raciborskiego Centrum Kultury z młodszym bratem Łukaszem. - Pamiętam to jeszcze z dzieciństwa! - uśmiecha się Sara. - Gdy tylko wpadła nam w ręce ulotka z rozpiską wakacyjnych warsztatów, od razu wiedzieliśmy, że projektowanie latawców będzie dla nas! - Bardzo je lubię, mam w domu już dwa, ale chciałem zobaczyć jak można latawiec zrobić samodzielnie - dopowiada Łukasz. Wie, że równie ważna co konstrukcja, jest kolorystyka, więc maluje swój latawiec na niebiesko i czerwono. - Tak, żeby był dobrze widoczny z dołu!
Warsztaty kreatywnej konstrukcji latawców pozwalają, wykorzystując jedynie własną wyobraźnię i nawet przeciętny poziom zdolności manualnych oraz przy użyciu najprostszych materiałów, oderwać się od codzienności.
Pan Franciszek podkreśla, że to hobby w dzisiejszych czasach niezwykle cenne i potrzebne. - Bo dziś za dużo komputerów, a za mało ruchu na powietrzu. A puszczanie latawców to rekreacja, wypoczynek, i to często dla całej rodziny - zaznacza.
PORADNIK tutaj
rck









![Rozpoczęcie sezonu motocyklowego w Raciborzu [FOTO i WIDEO] Rozpoczęcie sezonu motocyklowego w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777634797dsc-2483-.jpg)
![Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Raciborzu [FOTO i WIDEO] Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777806542zrzut-ekranu-2026-05-3-o-13-08-27-.png)

![18. Bieg bez Granic w Raciborzu. Impreza jest cieniem dawnej świetności [FOTO i WIDEO] 18. Bieg bez Granic w Raciborzu. Impreza jest cieniem dawnej świetności [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777816975dsc-2645-.jpg)
![Majówka Pokoleń w Szymocicach. Pierwszy dzień za nami, drugi przed uczestnikami [FOTO i WIDEO] Majówka Pokoleń w Szymocicach. Pierwszy dzień za nami, drugi przed uczestnikami [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777700688bez-nazwy-64-.jpg)



![Majówka z AquaBrax i Gminą Nędza – drugi dzień pełen atrakcji [FOTO] Majówka z AquaBrax i Gminą Nędza – drugi dzień pełen atrakcji [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777796624dji-0039-.jpg)






![XXI Ekowystawa. Dom i Ogród Przyjazne Środowisku już 9–10 maja w Pietrowicach Wielkich [PROGRAM] XXI Ekowystawa. Dom i Ogród Przyjazne Środowisku już 9–10 maja w Pietrowicach Wielkich [PROGRAM] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1746883969dsc-4101-.jpg)


![One Man Show przy Łąkowej. Michał Grzesik rozstrzygnął mecz w pojedynkę [FOTO] One Man Show przy Łąkowej. Michał Grzesik rozstrzygnął mecz w pojedynkę [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777763275gre06194-.jpg)
![Diecezjalne Święto Rodziny i XIII Jarmark Cysterski w Jemielnicy [FOTO] Diecezjalne Święto Rodziny i XIII Jarmark Cysterski w Jemielnicy [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777660271dsc-0612-.jpg)
![B klasa: W Brzeziu stabilnie. Dwadzieścia jeden meczów z rzędu w plecy [FOTO] B klasa: W Brzeziu stabilnie. Dwadzieścia jeden meczów z rzędu w plecy [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777759770686903400-1579574387502854-249400630743473111-n-.jpg)


![Musicalowy wieczór z Błażejem Klimaszką w domu książęcym [ZAPROSZENIE] Musicalowy wieczór z Błażejem Klimaszką w domu książęcym [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777703399677212520-1419168206922373-564694528003850730-n-.jpg)


















![Bieg bez granic na stadionie OSiR. Sportowe święto 3 maja w Raciborzu [FOTO] Bieg bez granic na stadionie OSiR. Sportowe święto 3 maja w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777836886dsc-4431-.jpg)





Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany