Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja20 lipca 201309:52

Eduscience - dobry pomysł na promocję Raciborza

Eduscience - dobry pomysł na promocję Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Czy nasze miasto może być celem wycieczek? Jak najbardziej. Dowodzi tego powodzenie projektu Eduscience i pasja jednego człowieka, Jana Kalabińskiego z Mechanika. To dzięki niej Racibórz odwiedzają uczniowie z całej Polski, a głównym produktem turystycznym stała się nauka. Zobacz krótkie wideo podsumowujące projekt.

Celem wycieczek - jak informuje Jan Kalabiński - jest zapoznanie uczestników z najnowszymi wynikami badań zjawisk zachodzących na Ziemi, przybliżenie metod pracy, aparatury pomiarowej, historii badań oraz znaczenia badań prowadzonych w Polsce dla rozwoju światowej nauki. Podczas nich uczniowie biorą udział w procesie badawczym, przeprowadzają proste, dostosowane do wieku i umiejętności doświadczenia i zadania oraz uczestniczą w ćwiczeniach terenowych. Ważnym aspektem wycieczek jest także możliwość bezpośredniego kontaktu uczniów z naukowcami, którzy na bieżąco odpowiadają na pytania i wyjaśniają wątpliwości. - Celem wycieczek jest rozbudzanie wśród uczestników ciekawości w poznawaniu zjawisk przyrodniczych oraz pokazanie, że w świecie nauki wciąż jest wiele spraw niewyjaśnionych, budzących wątpliwości, które wymagają dalszych studiów i obserwacji. Dlatego też wycieczki te mogą być inspiracją dla uczniów do podjęcia w przyszłości pracy naukowej dotyczącej zagadnień z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych - dodaje Jan Kalabiński, dydaktyk IGF PAN, nauczyciel raciborskiego Mechanika, działacz stowarzyszenia Skala.

Wycieczka EDU 7 - Racibórz. Jakie zagadnienia i miejsca obejmuje trasa? Niepokój w przyrodzie – wstrząsy sejsmiczne. Wyładowania atmosferyczne – przyczyny. Jak to działa – aparatura pomiarowa. Tego wszystkiego uczestnicy projektu dowiedzą się w Raciborzu. Odwiedzają Zamek Piastowski, który posiada swój gabinet doświadczeń i zestaw ciekawej aparatury. Kolejny etap to Obserwatorium Sejsmologiczne Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk przy ul. Chłopskiej. W obserwatorium uczniowie poznają zasady działania aparatury pomiarowej, rodzaje fal sejsmicznych, przyczyny i skutki trzęsień ziemi. W czasie wizyty mają oni także możliwość zwiedzenia ekspozycji używanych w przeszłości urządzeń do pomiarów sejsmicznych oraz wysłuchania historii dokonań prof. Mainki, założyciela obserwatorium. Poza zamkiem i obserwatorium uczniowie odwiedzają także Arboretum Bramy Morawskiej oraz Zespół Szkół Mechanicznych, a w nim bogato wyposażone pracownie przedmiotów elektronicznych, biorą udział w pokazach, dowiadują się, skąd się biorą wyładowania atmosferyczne, a także biorą udział w prezentacji działania transformatora Tesli. Po tej wizycie odwiedzają rezerwat przyrodniczy Łężczok znajdujący się na terenie Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Posiada on bogatą florę i faunę, w szczególności licznie reprezentowane gatunki ptaków.

Mapa polskich miejsc na trasie wycieczek EDUSCIENCE znajduje się pod adresem http://www.eduscience.pl/strony/wycieczki. Zajęcia prowadzą dydaktycy IGF PAN mgr inż. Wojciech Wojtak i mgr Jan Kalabiński oraz pracownik naukowy Arboretum Bramy Morawskiej mgr Elżbieta Skrzymowska.

az

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:
Zobacz film
Zobacz film z RTK

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.12.2025
18 grudnia 202521:43

Nasz Racibórz 19.12.2025

Nasz Racibórz 12.12.2025
11 grudnia 202519:49

Nasz Racibórz 12.12.2025

Nasz Racibórz 05.12.2025
8 grudnia 202511:20

Nasz Racibórz 05.12.2025

Nasz Racibórz 28.11.2025
27 listopada 202522:31

Nasz Racibórz 28.11.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.