Łamacze piór z Kuźni Raciborskiej

W dobie Facebooka, SMS-a, skrótów i komunikacji elektronicznej niewielu jej użytkowników zaprząta sobie głowę zgłębianiem zawiłości polskiej ortografii. Są jednak wśród młodych ludzi i tacy, którzy z pasją chcą te zawiłości poznawać, wyjaśniać i rywalizować w dyktandach.
Gdzie szukać tych „łamaczy piór”? Chodzą m.in. do Szkoły Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej. Wiktoria Krupa (kl.VI) i Piotr Baron (kl.V) 8 maja 2013 sprawdzali swoje umiejętności w XXI Powiatowym Konkursie „Mistrz Ortografii” 2013. Wiktoria(kl.VI) zajęła II miejsce (op. B. Zamkotowicz), a Piotr (kl.V op. M. Tykierka) tym razem poza podium, ale w ubiegłorocznym dyktandzie jako czwartoklasista zdobył wyróżnienie i na pewno jeszcze pokaże swoje możliwości.
Oboje to naprawdę wielkie talenty nie tylko humanistyczne. Wiktoria to specjalistka od języków, a Piotr znakomity matematyk. Łączy ich, oprócz talentu, pasja czytania książek. Wiktoria preferuje literaturę fantastyczną, a Piotr fascynuje się przygodami Tomka Wilmowskiego i Winnetou.
„Łamacze piór” to godni następcy absolwentów SP im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej, którzy od lat odnosili sukcesy w zmaganiach ortograficznych,a dziś przynoszą radość innym szkołom. Nasze talenty ortograficzne z ostatnich lat to m.in. Ewa Pabian (dziś uczennica I klasy liceum), laureatka wielu olimpiad wojewódzkich w gimnazjum oraz Natalia Zamkotowicz (dziś II kl. gimnazjum, tegoroczna laureatka olimpiady z języka polskiego). One też uwielbiają czytać książki i to na pewno jeden z kluczy do sukcesu.
Sukcesy laureatów konkursów językowych to zasługa samych uczniów, nauczycieli, ale przede wszystkim rodziców, którzy „zarazili” swoje małe dzieci miłością do książek i pasją poznawczą.
B.Z.

![Griswoldowo niedaleko Raciborza. Nowa Wioska w świątecznej szacie [FOTO i WIDEO] Griswoldowo niedaleko Raciborza. Nowa Wioska w świątecznej szacie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1766685665img-2917-.jpg)

![Cicha noc rozbrzmiała w raciborskich świątyniach. Boże Narodzenie jako święto wiary i bliskości [FOTO i WIDEO] Cicha noc rozbrzmiała w raciborskich świątyniach. Boże Narodzenie jako święto wiary i bliskości [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1766650097dsc-6342-.jpg)
![14 ofert na budowę Blue Velo w gminie Krzyżanowice. Najtańsza o blisko 6,7 mln zł niższa od budżetu [PRZEBIEG TRASY] 14 ofert na budowę Blue Velo w gminie Krzyżanowice. Najtańsza o blisko 6,7 mln zł niższa od budżetu [PRZEBIEG TRASY] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17667381871724514204dsc-1069-2-.jpg)
![Świąteczna atrakcja przy kościele na Ostrogu. Żywa szopka i kolędowanie w parafii św. Jana Chrzciciela [FOTO] Świąteczna atrakcja przy kościele na Ostrogu. Żywa szopka i kolędowanie w parafii św. Jana Chrzciciela [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1766686993img-2947-.jpg)






![Gmina Rudnik ogłosiła przetarg na swój odcinek trasy rowerowej Blue Velo [MAPA] Gmina Rudnik ogłosiła przetarg na swój odcinek trasy rowerowej Blue Velo [MAPA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17666564631707559924dsc-5535-2-.jpg)
















![Poświąteczny weekend z HLPN [ZAPOWIEDZI] Poświąteczny weekend z HLPN [ZAPOWIEDZI] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17667151721766358079gre03201-.jpg)




Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany