Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja16 lutego 201319:04

Dobrze wiedzieli, kiedy spadnie śnieg!

Dobrze wiedzieli, kiedy spadnie śnieg! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Kuźnia Raciborska:

Ferie na półmetku i zima też zdaje się już odpuszczać. Tymczasem co to za ferie bez łyżew, sań i lepienia bałwana? Ileż można gnuśnieć przed komputerem? Kiedy organizatorzy ferii zimowych w Jankowicach zaplanowali kulig na piątek 15 lutego i ogłosili to w dodatku na plakatach kilkanaście dni wcześniej, młodzi pukali się w czoło. Chyba na rowerach – komentowali złośliwie. A kiedy nadszedł piątek 15 lutego z Jankowic w kierunku lasu ruszyły aż trzy zaprzęgi sań.

- Sołtys ma chyba dobre konszachty z farorzem, bo dobrze wiedział, kiedy spadnie śnieg – komentowali tym razem młodzi. Kulig zorganizowany przez jankowicki samorząd i wsparty finansowo przez miejscowych strażaków wstrzelił się idealnie z terminem. Wcześniej śniegu było za mało a tuż po kuligu zaczął topnieć tworząc nieprzyjemną mokrą breję. Kto chciałby się w tym taplać? Piątkowe przedpołudnie okazało się idealne. W tym jakże ważnym wydarzeniu dla wypoczywających od zeszytów i książek uczniów oraz tych młodszych, którzy dopiero uczniami mają zamiar zostać, wzięło udział kilkadziesiąt sań, trzy traktory i licząc z opiekunami coś ponad 40 osób. W trakcie eskapady zarządzono kilka postojów żeby, co bardziej wrażliwi nie pozamarzali. Między innymi przy leśniczówce Wildek na skraju sąsiedniej Rudy Kozielskiej i przy śródleśnym źródełku „Hugo Quelle” gdzie na pamiątkę ulepiono… żyrafę. Głównym zaś miejscem od lat stanowiącym cel wszystkich okolicznych kuligów, tradycyjnie była Góra Zamkowa przez miejscowych zwana Schlossberg-iem. Tam też pomiędzy lepieniem bałwana, który jak się później okazało był jednak dorodnym królikiem, bitwą na śnieżki, po której niektórzy wyglądali jakby ich wyciągnięto z pobliskiego stawu i zjazdami ze stromej górki posilano się pachnącą grochówką, smażono na ognisku kiełbaski i chleb. Po południu trój zaprzęgowy feryjny kulig wrócił do Jankowic. W drodze powrotnej sanie były obciążone nieco bardziej z racji przemoczonych do ubrań uczestników.

W drugim tygodniu ferii realizowanych przez WOKiS i samorząd Jankowic wspólnie z MOKSiR-em w Kuźni Raciborskiej planowane są wyjazdy do kina i na lodowisko a pomiędzy nimi cała gama innych atrakcji. Szkoda, że człowiek nie chodzi już do szkoły…

Jan

 

 

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:
Zobacz film z RTK

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.12.2026
19 czerwca 202608:55

Nasz Racibórz 19.12.2026

Nasz Racibórz 12.06.2026
11 czerwca 202620:34

Nasz Racibórz 12.06.2026

Nasz Racibórz 05.06.2026
5 czerwca 202616:09

Nasz Racibórz 05.06.2026

Nasz Racibórz 29.05.2026
28 maja 202620:39

Nasz Racibórz 29.05.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.