Gwiazda muzyki organowej w Raciborzu

Marek Vrabel, należący do czołówki reprezentantów młodej generacji słowackich interpretatorów muzyki organowej, wystąpi dziś 19 września o godz. 18.45 w kościele pw. WNMP w Raciborzu. To kolejny koncert w ramach XXV Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai.
Marek Vrabel otrzymał wiele nagród i dyplomów uczestnicząc w krajowych i międzynarodowych przeglądach i konkursach. Jako solista i członek orkiestry występował z Filharmonią Państwową w Koszycach pod batutą Bystrika Rezuchy, Petera Macury i Mariana Vacha, z Państwową Orkiestrą Kameralną w Zlinie z Duszanem Stankovskym, ze Słowacką Filharmonią pod dyrekcją Ondreja Lenarda i Miroslava Valka.
Wystąpił w ponad 100 recitalach słowackich i zagranicznych, odbył 38 zagranicznych tournée koncertowych w 14 państwach europejskich, brał udział w różnych prestiżowych festiwalach i przeglądach muzyki organowej (m.in. Monachium, Wiedeń, Praga, Budapeszt, Bukareszt, Lublana, Lublin, Katowice, Kiszyniów, Sztokholm).
Nagrał 3 płyty CD, np. dla Gratex International własne kompozycje organowe i improwizacje. Niektóre dzieła autorów współczesnych zostały mu dedykowane. Nagrywa dla Telewizji Słowackiej, Telewizji Czeskiej, dla Słowackiego Radia i Czeskiego Radia.
Równolegle z działalnością koncertową uczy gry na organach w Konserwatorium Muzyki Kościelnej w Bratysławie, gdzie od 2000 roku jest kierownikiem Katedry Muzyki Kościelnej i Organowej.
Marek Vrabel wystąpi ze swoim recitalem dziś o godz. 18.45 w kościele farnym w Raciborzu. Z kolei za tydzień, 26 września na raciborskich Dniach wystąpią Paweł Hulisz (trąbka) i Andrzej Szadejko (organy) z Gdańska.

![Ekstremalna Droga Krzyżowa. Wyzwanie w ciszy i mroku podjęte przez wiernych z naszego powiatu [FOTO] Ekstremalna Droga Krzyżowa. Wyzwanie w ciszy i mroku podjęte przez wiernych z naszego powiatu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774100986p3201058-.jpg)

![Minister rolnictwa na ziemi raciborskiej. Ogromny potencjał, realne problemy [FOTO i WIDEO] Minister rolnictwa na ziemi raciborskiej. Ogromny potencjał, realne problemy [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774016568dsc-1415-.jpg)





![Wiceminister Marek Gzik z wizytą w raciborskiej ANS [WIDEO] Wiceminister Marek Gzik z wizytą w raciborskiej ANS [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774008354img-20260320-111454-.jpg)


![Była przewaga, była gra. Lecz punktów brak, bo skuteczność zła [FOTO] Była przewaga, była gra. Lecz punktów brak, bo skuteczność zła [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774124422gre05441-.jpg)

![Młodzieżowy koncert charytatywny The OfflineZone w Raciborzu [FOTO i WIDEO] Młodzieżowy koncert charytatywny The OfflineZone w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774087406dsc-5256-.jpg)



![Mistrzostwa Szkół Sportowych Racibórz 2026. Ponad 380 zawodników na pływalni H2Ostróg [FOTO] Mistrzostwa Szkół Sportowych Racibórz 2026. Ponad 380 zawodników na pływalni H2Ostróg [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774172721bez-nazwy-139-.jpg)

![R&B Classic na Zamku Piastowskim: Wieczór w rytmie największych hitów [FOTO i WIDEO] R&B Classic na Zamku Piastowskim: Wieczór w rytmie największych hitów [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774099429dsc-0026-.jpg)
















![Magiczny wernisaż prac młodych twórców w zamkowej słodowni [FOTO i WIDEO] Magiczny wernisaż prac młodych twórców w zamkowej słodowni [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774097620dsc-0037-.jpg)






Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany