Tajemnice codzienności w książnicy

W sobotnie popołudnie, 15 września, w Bibliotece przy ul. Kasprowicza 12 zorganizowano spotkanie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Jest to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu.
W roku bieżącym Dni odbywają się pod hasłem „Tajemnice codzienności”, które ma zwrócić uwagę na dziedzictwo niematerialne. O odległej codzienności ziemi raciborskiej mówiła na spotkaniu dr Kornelia Lach, przedstawiając słuchaczom odchodzące w zapomnienie tradycje, zwyczaje i obrzędy. Wprowadzeniem do prelekcji był skecz gwarą w wykonaniu uczennic z Zespołu Szkół w Krzanowicach. W trakcie występu oprócz gwary uczennice zaprezentowały równocześnie stroje ludowe regionu. Kończąc wykład dr Kornelia Lach omówiła obrzędy w większości związane z rokiem liturgicznym. Wśród najciekawszych wymieniła Grzebanie Basa oraz Wodzenie Niedźwiedzia. Całość została poparta prezentacją multimedialną oraz projekcją filmów nt. „Obrzędów i zwyczajów ziemi raciborskiej”.









![Auto jak pochodnia na rondzie Piaskowa-Rybnicka [WIDEO] Auto jak pochodnia na rondzie Piaskowa-Rybnicka [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778152765zrzut-ekranu-2026-05-7-o-13-18-51-.png)






















![Ballady rockowe przy świecach na Zamku Piastowskim [ZAPOWIEDŹ] Ballady rockowe przy świecach na Zamku Piastowskim [ZAPOWIEDŹ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778061660gemini-generated-image-.png)















![Mali artyści i poligloci zaprezentowali się na scenie RCK [FOTO i WIDEO] Mali artyści i poligloci zaprezentowali się na scenie RCK [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778173476dsc-2000-.jpg)







Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany