W bibliotece godali po śląsku

Dzisiaj w MiPBP im. Ryszarda Kincla na rynku, odbył się konkurs pt. Ślonsko godka to piykno godka. W gwarowych zmaganiach wzięły udział dzieci z różnych kategorii wiekowych: od przedszkola do szkół ponadgimnazjalnych. Gościem specjalnym była dr hab. Teresa Smolińska, profesor Uniwersytetu Opolskiego.
Konkurs polegał na wygłoszeniu w gwarze śląskiej, tekstu mówionego prozą lub wierszem. Wystąpienie było oceniane pod względem autentyczności gwary, wartości poznawczych tekstu, doboru tekstu do okoliczności czy autentyczności stroju. Patronat nad konkursem objęli Prezydent Miasta Racibórz i Starosta Powiatu, Adam Hajduk, który również obserwował przebieg konkursu.
W skład jury zasiadły:
- Małgorzata Szczygielska – dyrektor MiPBP w Raciborzu, przewodnicząca jury
- dr hab. prof. UO, Teresa Smolińska – gość specjalny, kierownik Katedra Kulturoznawstwa i Folklorystyki
- Beata Zimończyk - „Ślązaczka Roku 2001”, nauczycielka z Rybnika
Wyniki Konkursu Gwary Śląskiej:
Dzieci do lat 6 (przedszkola)
Socha Weronika – I miejsce
Juraszek Zuzanna – II miejsce
Kalisz Amelia, Białas Justyna – III miejsce
Szkoły podstawowe:
Modlich Weronika – I miejsce
Kuśmierz Żaneta – II miejsce
Piontek Robert – III miejsce
Gimnazja:
Dudek Michał – I miejsce
Szuba Magdalena – II miejsce
Skatuła Andrzej – III miejsce
Szkoły ponadgimnazjalne
Forysz Dawid - I miejsce ex aequo
Heisig Magda, Gromotka Christoph - I miejsce ex aequo
BaFu
















































































Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany