Nauczyli się patrzeć na świat

Dziś w Galerii Sztuki Współczesnej w RCK-u miał miejsce wernisaż powarsztatowej wystawy fotograficznej "Racibórz w zimowej szacie - sztuka fotografowania". - W czasach nadprodukcji obrazów chodziło nam o to, by młodym ludziom pokazać sztukę patrzenia na świat - wyjaśniła Gabriela Habrom-Rokosz.
- Tegoroczne warsztaty prowadzone w czasie ferii zimowych były wyjątkowe. Szczególnie ze względu na ambitny program zajęć, który obejmował łączenie fotografii klasycznej z obrazem cyfrowym. Istota polegała na tym, żeby na zdjęciu zarejestrować uczucia autora, sztuczne ramy i zasady były mniej ważne, najważniejsze było to, co tkwi w duszy fotografującej osoby - powiedziała prowadząca warsztaty dr Gabriela Habrom-Rokosz. Jak powiedziała na wstępie prowadząca zajęcia te miały na celu wyciszenie, które miało pomóc w nauce patrzenia na świat.
Warsztaty prowadzone były w RCK-u i w Instytucie Sztuki PWSZ w czasie ferii zimowych przez członków Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON. Młodzież opanowała podstawy Photoshopa, ćwiczyła robienie zdjęć przy świetle zastanym, a także z użyciem blend i lamp studyjnych. Uczestnicy zajęć konstruowali aparaty otworkowe wykorzystując w tym celu puszki po kawie czy pudełka po butach. W ramach warsztatów wywoływali też zdjęcia w ciemni, poznali działanie aparatów analogowych i podstawy luksografii. Na dzisiejszym wernisażu każdy uczestnik warsztatów otrzymał dyplom i płytę ze zdjęciami i krótkim kursem fotografii otworkowej.
Sisi
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany