Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja21 października 201111:48

Nauczanie indywidualne nie dla orłów

Nauczanie indywidualne nie dla orłów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

W raciborskich szkołach rośnie liczba uczniów objętych nauczaniem indywidualnym. Obecnie w placówkach podległych miastu korzysta z niego 79 uczniów. - Wydawać by się mogło, że to nauczanie dla najzdolniejszych, tymczasem słyszałem, że to ciągnięcie za uszy - zauważył radny Dawid Wacławczyk.

- Nauczanie indywidualne rośnie z roku na rok lawinowo. W tej chwili, po dwóch miesiącach nauki, w szkołach podstawowych doganiamy już 2009 i 2010 rok - zauważyła wiceprezydent Ludmiła Nowacka na ostatniej komisji oświaty. - Pytanie, czy w ogóle jest możliwe opanowanie całego materiału przy 6 godzinach lekcyjnych tygodniowo - dodała.

Temat nauczania indywidualnego zainteresował radnego Dawida Wacławczyka (NaM). - Trafiły do mnie informacje, że często nauczaniem tym nie są objęte osoby najzdolniejsze, a wręcz odwrotnie. To nie szlifowanie talentów a ciągnięcie za uczy, a generuje ono duże koszty - zauważył radny.

- Nauczaniem indywidualnym objęci są uczniowie, którzy nie mogą przyjść do szkoły, a decydują o tym względy zdrowotne. Wnioskuje o to rodzic, który musi uzyskać potwierdzenie poradni. To prawda, że szeroko rozumie się obecnie stan zdrowia, który wskazuje na objęcie nauczaniem indywidualnym. Często decyduje o nim nadmierna pobudliwość, ADHD - przyznała wiceprezydent.

Na komisji, dyskutując o problemie nauczania indywidualnego, na które gmina przeznacza coraz więcej środków, wskazano, że rodzice powinni zastanowić się zanim podejmą decyzję o tej formie kształcenia dla swojego dziecka. Liczba godzin jest bowiem zbyt mała, by zrealizować program, przez co może ucierpieć dalsza edukacja dziecka. - Podczas nauczania indywidualnego dziecko nie kształtuje odpowiednich relacji z otoczeniem rówieśników, a to jest też bardzo ważne - dodała wiceprezydent Ludmiła Nowacka. Szkoły nie mogą kwestionować zaświadczeń wydanych przez poradnię i lekarzy, ale zauważalne jest, że rodzice zbyt pochopnie wybierają swoim pociechom taką formę nauki.

JaGA

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności19 marca 202613:06

Program SAFE: Weto prezydenta a miliardy dla regionu. Co straci Racibórz? [WIDEO]

Program SAFE: Weto prezydenta a miliardy dla regionu. Co straci Racibórz? [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
78
Racibórz:

W czwartek, 19 marca, przed wejściem do Urban Labu w Raciborzu odbył się briefing prasowy posłanki Gabriela Lenartowicz. Głównym tematem spotkania był program SAFE oraz jego znaczenie dla rozwoju regionu, szczególnie w kontekście decyzji prezydenta Karol Nawrocki o zawetowaniu ustawy regulującej zasady wykorzystania środków z tego mechanizmu.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strony Partnerskie20 marca 202613:10

Wiceminister Marek Gzik z wizytą w raciborskiej ANS [WIDEO]

Wiceminister Marek Gzik z wizytą w raciborskiej ANS [WIDEO]  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątek, 20 marca raciborską Akademię Nauk Stosowanych odwiedził wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, Marek Gzik. Wizycie towarzyszyli parlamentarzyści regionu – posłanka Gabriela Lenartowicz oraz senator Henryk Siedlaczek. Spotkanie było okazją do zaprezentowania potencjału uczelni, jej zaplecza dydaktycznego oraz planów rozwojowych na najbliższe lata.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 20.03.2026
19 marca 202623:37

Nasz Racibórz 20.03.2026

Nasz Racibórz 13.03.2026
12 marca 202617:46

Nasz Racibórz 13.03.2026

Nasz Racibórz 06.03.2026
5 marca 202618:12

Nasz Racibórz 06.03.2026

Nasz Racibórz 27.02.2026
26 lutego 202618:56

Nasz Racibórz 27.02.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.