Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja8 stycznia 200920:50

Pomysł na socjologię

Pomysł na socjologię - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Socjologia jest niezwykle atrakcyjnym kierunkiem studiów m.in. ze względu na proponowane specjalności: kierowanie i przywództwo w jednostkach administracji publicznej, zarządzanie zasobami ludzkimi, media i komunikacja społeczna.

Absolwent socjologii ma duże możliwości, by znaleźć swoje miejsce na rynku pracy. Związane jest to bezpośrednio z wiedzą o funkcjonowaniu społeczeństwa, którą zdobywa się podczas cyklu kształcenia. Socjolog rozumie, co się dzieje i stara się to wyjaśnić, oferując przy tym narzędzia intelektualne. Ma się przez to możliwość spojrzenia z dystansem na wszystkie relacje, w które jednostka jest uwikłana.

Obecnie na rynku mamy duże zapotrzebowanie na specjalistów, piszących projekty unijne – mówi dr Rajmund Morawski, a niezbędna do tego jest właśnie wiedza socjologiczna i umiejętność diagnozy. Socjolodzy zajmują się czterema kategoriami problemów. Do pierwszej zaliczamy kwestie związane z instytucjami, począwszy od rodziny, aż do państwa. Druga obejmuje dewiacje jednostki i próby zmodyfikowania stosunków społecznych. Trzecia skupia się na problemach wynikających z nierówności społecznych i ewentualnych sposobach odbudowy potencjału ludzkiego, zaś czwarta związana jest z ochroną środowiska oraz działaniami proekologicznymi.

Takie zróżnicowanie zagadnień pozwala na odbywanie praktyk zawodowych w instytucjach pozarządowych, jak i rządowych, ale co najważniejsze w każdej z dziedzin gospodarki – dodaje dr Morawski. Studenci przez cały cykl kształcenia zapoznają się z określonym kanonem przedmiotów, wśród których najistotniejszym jest historia myśli socjologicznej, bo na tej podstawie buduje się wyobraźnię socjologiczną i umiejscawia się zdarzenia w szerszym kontekście – wiedzieć, by przewidzieć i zapobiec, tak tłumaczył to ojciec socjologii A. Comte. Dzięki temu zaczyna się rozumieć m.in. zachodzące procesy społeczne oraz ich dynamikę.

Natalia Janik, studentka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu - trzeciego roku socjologii na specjalności media i komunikacja społeczna, mówi, że jest zadowolona z wybranego przez siebie kierunku i zapewnia, że studia spełniły jej oczekiwania - Mieliśmy zajęcia, począwszy od psychologii, a skończywszy na ekonomii, co daje możliwość wszechstronnego rozwoju i wiąże się z wieloma możliwościami podjęcia pracy – wybierając socjologię, właśnie to brałam pod uwagę.

Od czterech lat istnieje także Koło Naukowe Socjologów, które zostało powołane w celu zapewnienia studentom możliwości sprawdzenia wiedzy teoretycznej w praktyce. Koło studenckie we współpracy z Instytutem Studiów Społecznych organizuje cykl konferencji pod hasłem Społeczeństwo obywatelskie, w których studenci mogą brać czynny udział, wygłaszając swoje referaty. Koło ma również na swoim koncie szereg badań naukowych, na przykład na temat postrzegania mniejszości narodowych przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych czy publikowane na portalu naszraciborz.pl badania kierowane przez dr Edwarda Nycza, dotyczące opinii raciborzan o naszym mieście. Studenci socjologii uczestniczyli także w badaniach nad aspiracjami i postawami studentów pierwszego roku ze wszystkich kierunków oferowanych przez PWSZ.

Iwona Świtała

fot. G. Habrom-Rokosz

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności19 marca 202613:06

Program SAFE: Weto prezydenta a miliardy dla regionu. Co straci Racibórz? [WIDEO]

Program SAFE: Weto prezydenta a miliardy dla regionu. Co straci Racibórz? [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
86
Racibórz:

W czwartek, 19 marca, przed wejściem do Urban Labu w Raciborzu odbył się briefing prasowy posłanki Gabriela Lenartowicz. Głównym tematem spotkania był program SAFE oraz jego znaczenie dla rozwoju regionu, szczególnie w kontekście decyzji prezydenta Karol Nawrocki o zawetowaniu ustawy regulującej zasady wykorzystania środków z tego mechanizmu.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strony Partnerskie20 marca 202613:10

Wiceminister Marek Gzik z wizytą w raciborskiej ANS [WIDEO]

Wiceminister Marek Gzik z wizytą w raciborskiej ANS [WIDEO]  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątek, 20 marca raciborską Akademię Nauk Stosowanych odwiedził wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, Marek Gzik. Wizycie towarzyszyli parlamentarzyści regionu – posłanka Gabriela Lenartowicz oraz senator Henryk Siedlaczek. Spotkanie było okazją do zaprezentowania potencjału uczelni, jej zaplecza dydaktycznego oraz planów rozwojowych na najbliższe lata.

red.
Reklama
Sport20 marca 202614:49

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 20.03.2026
19 marca 202623:37

Nasz Racibórz 20.03.2026

Nasz Racibórz 13.03.2026
12 marca 202617:46

Nasz Racibórz 13.03.2026

Nasz Racibórz 06.03.2026
5 marca 202618:12

Nasz Racibórz 06.03.2026

Nasz Racibórz 27.02.2026
26 lutego 202618:56

Nasz Racibórz 27.02.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.