Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja19 października 200808:27

Gimnastykuj mózg

Gimnastykuj mózg - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Raciborskie Centrum Kultury w dniach 14 - 16 listopada 2008  organizuje kurs I i II stopnia. Kinezjologii Edukacyjnej. Gimnastyka Mózgu.

32 godzinny kurs, który  będzie się odbywać w  D.K. Strzecha przy ul. Londzina 38, kończy się uzyskaniem  międzynarodowego certyfikatu. Zgłoszenia do 7 listopada należy kierować do RCK. Wszelkich informacji udziela Danuta Jarosz pod nr tel. 032 415 25 40  lub mail: [email protected]. Uczestnicy pokrywają koszt szkolenia 450 złotych. Ilość miejsc ograniczona.

Co to jest Kinezjologia Edukacyjna?

Kinezjologia Edukacyjna - nauka o wpływie ruchu ciała na uczenie się. Ma na celu pomóc rozwinąć w pełni ukryte dotąd, potencjalne możliwości uczniów. Metoda terapii opracowana przez dra Paula Dennisona. Według jej twórcy i zwolenników skutecznie uczy i pokazuje w praktyce możliwości wykorzystania naturalnego ruchu fizycznego, niezbędnego do organizowania pracy mózgu i ciała w celu rozszerzania własnych możliwości. Ma korzystnie wpływać na stan równowagi psychicznej, poczucie własnej wartości, lepszą organizację wewnętrzną i zewnętrzną, komunikację ze sobą i z innymi, i w konsekwencji dawać łatwość w porozumiewaniu się, umiejętność podejmowania właściwych decyzji we właściwym czasie, redukcję stresu i naukę szybkiego sposobu rozluźnienia się.
Podstawy teoretyczne metody według twórcy są związane z funkcjami ludzkiego mózgu w trzech wymiarach: lateralności (laterality), skupienia (focus) i ześrodkowania (centering).

Kinezjologia edukacyjna jest stosowana w pracy z dziećmi:
• ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się (dysleksja, dysgrafia, dysortografia, dyskalkulia),
• nadpobudliwymi psychoruchowo (z zespołem ADHD),
w celu poprawy funkcjonowanie umysłu (m.in. pamięć, koncentracja).

Pierwszy stopień Kinezjologii Edukacyjnej, to Gimnastyka Mózgu. Jest to metoda stymulacji naturalnych mechanizmów rozwoju psychofizycznego człowieka poprzez zestaw ćwiczeń ruchowych prowadzących do integracji mózgu. Gimnastyka Mózgu zajmuje się konkretnymi ćwiczeniami mającymi ułatwić naukę dzieciom o specyficznych trudnościach edukacyjnych. Stosowane są one wszechstronnie podczas zajęć z terapii pedagogicznej w szkołach i w poradniach.

Proste, naturalne i bezpieczne ćwiczenia ruchowe wpływają na istotne zmiany stresowych wzorców przyswajania wiedzy i wzorców myślowych na nowe, naturalne, zgodne z rozwojem. Pozwalają na uczenie się w sposób twórczy, pełen radości, pozwalają na akceptację samego siebie, zgodnie z podstawowymi potrzebami naszego ciała i umysłu. Ćwiczenia te umożliwiają efektywniejsze uczenie się, polepszają sprawność fizyczną, kondycję fizyczną i duchową, a tym samym czynią człowieka spokojnym.

Metoda ta jest szczególnie pomocna w pracy z dziećmi z problemami szkolnymi czy też wyzwaniami rozwojowymi. Można ją z powodzeniem stosować we wszystkich przedziałach wiekowych,  w pracy indywidualnej i grupowej. Ćwiczenia Gimnastyki Mózgu usprawniają:
• pamięć krótko i długotrwałą
• koncentrację i zdolności skupienia uwagi
• koordynacje ruchową
• funkcje grafomotoryczne: kaligrafia, krzywe pismo
• proces pisania i czytania (pisania twórczego)
• spostrzeganie wzrokowe, umiejętność różnicowania i rozumienia symboli, koordynację wzrokowo-ruchową
• proces myślenia: umiejętność formułowania myśli, abstrakcyjne myślenie
• rozumienie ze słuchu, pisanie ze słuchu, umiejętność wykonywania poleceń
• zdolności matematyczne (tabliczka mnożenia, zapamiętywanie cyfr, rachunki)
• umiejętność adekwatnego komunikowania się ze sobą i otoczeniem
• pełniejsze rozumienie sytuacji społecznych i rozwiązywanie problemów.

 


                                                            


 

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności5 maja 202613:21

Gra w powodziową ruletkę. Blisko dwa lata po wezbraniu Zbiornik Racibórz wciąż z ograniczoną sprawnością

Gra w powodziową ruletkę. Blisko dwa lata po wezbraniu Zbiornik Racibórz wciąż z ograniczoną sprawnością - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Powiat:

Temat podniósł radny powiatowy Krzysztof Bajerski (Lepszy Powiat). Wody Polskie potwierdziły, że wciąż obowiązują zalecenia ograniczające funkcjonowania obiektu.

opr. red., fot. arch. portalu/Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Styl życia5 maja 202612:45

Ochotnicze straże pożarne powiatu raciborskiego w 1911 r. - ciekawy dokument z archiwum

Ochotnicze straże pożarne powiatu raciborskiego w 1911 r. - ciekawy dokument z archiwum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Raport z działalności Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Raciborskiego w roku 1911 (Bericht über die Tätigkeit des Verbandes der Freiwilligen Feuerwehr des Lankreises Ratibor im Jahre 1911) - ciekawy dokument z raciborskiego archiwum, przytoczony z okazji wspomnienia św. Floriana przez dh. Brunona Stojera z OSP Pietrowice Wielkie.

opr. Brunon Stojer, fot. arch. WiAi WAW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 01.05.2026
29 kwietnia 202618:04

Nasz Racibórz 01.05.2026

Nasz Racibórz 24.04.2026
23 kwietnia 202619:31

Nasz Racibórz 24.04.2026

Nasz Racibórz 17.04.2026
16 kwietnia 202616:24

Nasz Racibórz 17.04.2026

Nasz Racibórz 10.04.2026
9 kwietnia 202622:37

Nasz Racibórz 10.04.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.