Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja16 listopada 202312:17

Opór. Paweł Pieniążek w raciborskiej bibliotece

Opór. Paweł Pieniążek w raciborskiej bibliotece - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Jak wygląda opór Ukraińców w 630 dniu rosyjskiej inwazji? Czy wojna może zespoić państwo? I dlaczego ludzie są w stanie ryzykować własne życie, żeby chronić swój dom? Paweł Pieniążek – ceniony dziennikarz i reporter wojenny, który relacjonuje wydarzenia na Ukrainie z pierwszego frontu walki był gościem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu.

Paweł Pieniążek przebywał na terytorium Ukrainy od stycznia do września 2022 roku. W tym czasie relacjonował przebieg zdarzeń dla "Tygodnika Powszechnego". W swojej książce „Opór. Ukraińcy wobec rosyjskiej inwazji"” oddał głos zwykłym ludziom, takim jak my, którzy w ciągu jednego dnia musieli zmienić swoje dotychczasowe życie i zmierzyć się z wojną, która stała się jednym z największych wyzwań Europy od końca drugiej wojny światowej. Wbrew powszechnej opinii, że wojna niszczy państwa, w przypadku Ukrainy możemy mówić o niespotykanym poruszeniu zwykłych obywateli, którzy stali się bohaterami, organizując pomoc materialną, transport czy po prostu przygotowując skromny posiłek dla walczących. Na spotkaniu w bibliotece poruszono historię jednej z bohaterek książki - Bohdany Hołub, najbardziej utytułowanej zawodniczki brazylijskiego dżiu-dżitsu w Ukrainie, które zrozumiała, że wojna jest tuż obok i należy się w jakikolwiek sposób zaangażować. Bo za sukcesem ukraińskiego oporu zbrojnego przeciwko rosyjskiej inwazji stoi nie tylko siła militarna, ale oddolne, czasami bardzo skromne, działania milionów obywateli! Spotkanie z Pieniążkiem było także okazją do rozmowy o pracy korespondenta wojennego, kwestiach bezpieczeństwa czy zespole stresu pourazowego.
Książki „Opór. Ukraińcy wobec rosyjskiej inwazji”, „Po kalifacie. Nowa wojna w Syrii" i „Pozdrowienia z Noworosji" można wypożyczyć w raciborskiej bibliotece.



Autor: Biblioteka Racibórz, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport7 lutego 202623:56

Wyrównane spotkanie bez happy endu dla Raciborzanek [FOTO i WIDEO]

Wyrównane spotkanie bez happy endu dla Raciborzanek [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotnie popołudnie hala OSiR w Raciborzu była areną kolejnego spotkania II ligi koszykówki kobiet. Zespół RKK AZS Racibórz podejmował KS Pogoń Ruda Śląska. Mecz od pierwszych minut zapowiadał się jako pojedynek wyrównanych drużyn i dokładnie taki przebieg miała cała rywalizacja – pełna walki, zmian prowadzenia i emocji do ostatnich minut.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 06.02.2026
5 lutego 202621:01

Nasz Racibórz 06.02.2026

Nasz Racibórz 30.01.2026
29 stycznia 202621:33

Nasz Racibórz 30.01.2026

Nasz Racibórz 23.01.2026
22 stycznia 202619:18

Nasz Racibórz 23.01.2026

Nasz Racibórz 16.01.2026
15 stycznia 202616:52

Nasz Racibórz 16.01.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.