Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja7 czerwca 202322:07

W niedzielę premiera drugiego filmu o Carlu Ulitzce

W niedzielę premiera drugiego filmu o Carlu Ulitzce - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Ulitzka, część 2. Zapomniany wygnaniec. W najbliższą niedzielę, 11 czerwca, raciborski dokumentalista Adrian Szczypiński zaprezentuje środkową część filmowej trylogii o ks. prałacie Carlu Ulitzce. Premierowy seans odbędzie się w kinie Bałtyk o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Pierwszy film prezentujący życiorys słynnego raciborskiego kapłana i polityka Carla Ulitzki miał premierę 6 lutego 2022 roku. Po 16 miesiącach oczekiwania twórca zaprasza na dalszy ciąg, który pierwotnie miał być finałem tej rozbudowanej opowieści. Jednak puszczona w ruch dokumentalna materia ciągle się rozbudowywała. - Opowieść rosła i puchła w oczach, wciąż znajdowałem nowe osoby, które dopowiadały kolejne fragmenty życiorysu Ulitzki oraz tła historycznego, wyjątkowo dramatycznego i skomplikowanego, bo dziejącego się w latach 1939-2000 - mówi Adrian Szczypiński, reżyser filmu.

Druga część zaczyna się dokładnie w miejscu zakończenia części pierwszej, czyli wygnania prałata Ulitzki ze Śląska. Ale w odróżnieniu od części pierwszej, film nie będzie tylko biografią tytułowego bohatera. - Mówiąc kolokwialnie, Ulitzka umiera w połowie drugiego filmu. Książkowe biografie dr. Guido Hitzego i ks. dr. Konrada Glombika w tym miejscu się kończyły. U mnie jest odwrotnie. Część biograficzna, czyli 1,5 filmu, była zrobiona właściwie z obowiązku, by poznać bohatera i jego dzieło. Natomiast od połowy drugiego filmu zaczyna się to, o co mi chodziło od samego początku, czyli przyjrzenie się metodycznemu, celowemu zapominaniu o historii przez PRL. Historii nie tylko Raciborza, ale i całego Śląska, któremu bezpardonowo wtłaczano polskocentryczną wersję dziejów. A w tej wersji nie było miejsca na takich ludzi jak Carl Ulitzka. Ten stan rzeczy trwa właściwie do dziś, pomimo krótkiego przebudzenia w latach 90. XX wieku. Pokażę to przebudzenie na kilku bardzo konkretnych wydarzeniach z raciborskiego podwórka - zapowiada autor filmu.

W filmie występują bohaterowie z części pierwszej - dr Guido Hitze, ks. Jan Szywalski, ks. dr Konrad Glombik, ks. dr Piotr Górecki, dr Josef Gonschior, dr Barbara Kalinowska-Wójcik, Paweł Newerla i Antoni Rubin. W części drugiej dołączyli do nich s. dr Elżbieta Cińcio SMI, dr Jerzy Gorzelik, Natalia Klimaschka, Andrzej Markowiak, Piotr Scholz i Grzegorz Wawoczny. Improwizowaną muzykę ponownie stworzył Arkadiusz Popławski, tym razem na fortepianie. Film trwa 104 minuty i powstał we współpracy z Referatem ds. Kultury Górnego Śląska w Ratingen.

- Wszyscy bohaterowie powrócą w części trzeciej, wraz z nieobecnym w dwójce bp. Janem Kopcem, i wraz z nowymi bohaterami będą się starali odpowiedzieć na trudne pytania o Górny Śląsk i jego historię. To będzie wielki finał tego kilkuletniego projektu o Carlu Ulitzce, który wymyśliłem jeszcze w 2017 roku. Premiera trójki odbędzie się pod koniec 2024 roku. Na razie serdecznie zapraszam do kina Bałtyk, gdzie po projekcji będzie można się także zaopatrzyć w płyty DVD i blu-ray z tym filmem - kończy twórca filmu.

Autor: mat. nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 września 202309:24

Raport 998. Pożar mieszkania przy Ogrodowej. Jedna osoba w szpitalu

Raport 998. Pożar mieszkania przy Ogrodowej. Jedna osoba w szpitalu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. (greh), Grupa Racibórz 112
Aktualności28 września 202312:54

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Fundacja Ronalda McDonalda przekazała dziś, 28.09., sześć łóżek dla oddziału pediatrycznego w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu. Przekazane łóżka służyć będą poprawie wypoczynku rodziców czuwających przy dziecku w czasie jego hospitalizacji.

(greh)
Reklama
Kultura i edukacja29 września 202309:19

Kamienne narzędzia neandertalskie sprzed 130 tys. lat odkryto w Raciborzu

Kamienne narzędzia neandertalskie sprzed 130 tys. lat odkryto w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
naukawpolsce.pl, fot. za zgodą prof. Andrzej Wiśniewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.