Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja18 maja 202310:21

Tajemnice pałacu w Krowiarkach. Wykład Marii Olejarnik w raciborskiej bibliotece

Tajemnice pałacu w Krowiarkach. Wykład Marii Olejarnik w raciborskiej bibliotece - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Nie jest szczególnie nowatorski w stylu, będąc eklektycznym wyrazem gustów swoich mieszkańców i nie reprezentując wyróżniającej się linii politycznej w architekturze. Pałac w Krowiarkach roztacza wokół siebie aurę tajemniczości, intrygując tym co skrywa za zamkniętymi drzwiami. Drzwi do wnętrza uchyliła we wtorek 16 maja Maria Olejarnik, miejska konserwator zabytków w Raciborzu. W raciborskiej bibliotece wygłosiła wykład o historii i zachowanych wnętrzach pałacu.

Wybudowany w połowie XIX wieku pałac należał do rodów von Gaschinowów i Henckel von Donnersmarcków. Krążące opowieści o ekscentrycznych przedstawicielach tych szlacheckich rodów dodają do historii pałacu dodatkowej warstwy tajemnicy. Nie dowiemy się czy hrabia Edgar faktycznie trzymał w swoim gabinecie trumnę z ciałem kochanki – pozostanie to jedną z opowieści.

o latach, kiedy pałac wypełniał gwar polowań na bażanty i rautów pruskiej arystokracji nadszedł mroczny czas wojennej pożogi. Zaraz po II wojnie światowej w pałacu działała radziecka Szkoła Aktywu Policyjnego, od 1947 do 1959 roku funkcjonował tam dom dziecka i przedszkole. Ślady po obecności dzieci są nadal zauważalne, na ścianach jednego z gabinetów są widoczne malunki bajkowych krasnali i grających na instrumentach zwierząt. Wędrując korytarzami i kolejnymi pomieszczeniami remontowanego pałacu w Krowiarkach można zobaczyć zachowane fragmenty przedwojennych tapet, stiuki zdobiące sufity i kafle biedermaierowskiej łazienki. Na ścianie najbardziej reprezentatywnej klatki schodowej (popularne miejsce sesji ślubnych) znajdziemy pamiątkę po czasach, kiedy w pałacu miał siedzibę szpital rehabilitacyjno-ortopedyczny dla sportowców – na ścianie wymalowano mapę „Skąd pochodzą nasi pacjenci?”.

Opowieść o eklektycznych wnętrzach pałacu w Krowiarkach zgromadziła w bibliotece dużą publiczność. Okazja do podziwiania pałacu już w tą sobotę, w otaczającym go parku odbędzie się koncert z okazji 800-lecia wsi Krowiarki.

Autor: Biblioteka Racibórz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności12 lipca 202411:01

Zamiast wbicia pierwszej łopaty jest dyskusja. Co dalej ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową w Kuźni Raciborskiej?

Zamiast wbicia pierwszej łopaty jest dyskusja. Co dalej ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową w Kuźni Raciborskiej? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Kuźnia Raciborska:

Rok temu politycy Zjednoczonej Prawicy odwiedzili Kuźnię Raciborską, obiecując znaczące wsparcie finansowe dla powiatu raciborskiego w wysokości miliarda złotych oraz budowę mieszkań w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM) przy ulicy Bema. Program miał na celu budowę sześciu czterokondygnacyjnych bloków z 120 mieszkaniami, które miały być oddane do użytku w nowoczesnej, pasywnej technologii.

opr. waw
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Nasz Racibórz 21.06.2024
20 czerwca 202420:17

Nasz Racibórz 21.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.